Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 sierpnia 2019, 16:10

autor: XxX

Easter eggi w Control rzucają nowe światło na wydarzenia z Alan Wake

Remedy przygotowało całą serię easter eggów nawiązujących do gry Alan Wake i umieściło je w swojej najnowszej produkcji zatytułowanej Control. Wpis zawiera całą serię spoilerów, jeśli więc nie chcecie psuć sobie zabawy, radzimy nie wchodzić.

Wiele wskazuje na to, że gry Alan Wake i Control dzieją się w jednym świecie / źródło: Stevivor. - Easter eggi w Control rzucają nowe światło na wydarzenia z Alan Wake - wiadomość - 2019-08-28
Wiele wskazuje na to, że gry Alan Wake i Control dzieją się w jednym świecie / źródło: Stevivor.

Na samym początku pragnę zaznaczyć, iż wpis będzie zawierał kilka większych spoilerów z gry Control. Jeśli więc nie chcecie psuć sobie niespodzianki, radzę zakończyć lekturę w tym miejscu.

Control to najnowsza produkcja od Remedy Entertainment, która miała swoją premierę 27 sierpnia tego roku. Według informacji otrzymanych od osób, które już ograły tytuł, w grze znajduje się cała seria easter eggów sugerujących, że pan Wake istnieje w tym samym świecie, w którym działa Federalne Biuro Kontroli (FBC).

Pierwsza poszlaka

Pierwszą poszlaką, która o tym świadczy, jest plik o numerze AI83-KE. Znajduje się na piątym piętrze Panoptikonu. Obok można natknąć się na kasetę wideo z Wakiem, który czyta zawartość dokumentu.

Źródło: VG24/7 - Easter eggi w Control rzucają nowe światło na wydarzenia z Alan Wake - wiadomość - 2019-08-28
Źródło: VG24/7

Procedura zabezpieczająca:

Nie są wymagane żadne unikalne procedury.

Opis:

Strona maszynopisu z literami o standardowym rozmiarze z drobnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę. Strona jest pełna tekstu, ale oprócz siedmiu górnych wierszy, cała reszta została gwałtownie wydrapana. Tylko kilka pojedynczych słów i zwrotów może być rozpoznanych.

Strona emanuje w ciemności mroczną poświatą. Kiedy tekst jest czytany, pojawia się uczucie przemieszczenia, jakbyś był świadkiem tego, jak czytasz stronę, i jakby rzeczywistość wokół ciebie [REDAGOWANE] pasowała do słów na stronie. To uczucie jest silniejsze, jeśli tekst jest [REDAGOWANE].

Analiza sądowa i językowa potwierdzają, że tekst został napisany przez Alana Wake'a na tej samej maszynie do pisania, co wcześniejsze materiały odkryte w Bright Falls w 2010 roku (więcej informacji w aktach sprawy Bright Falls AWE).

Podstawa:

Strona została odkryta w Motelu Oceanview, który był powiązany z sektorem dochodzeń. Strona została wypchnięta na korytarz motelu od spodu drzwi z symbolem Spirali. [REDAGOWANE]

Dodatek:

„Od dziesięciu lat próbuję napisać o mojej ucieczce, tonąc tylko głębiej. Kiedyś wiedziałem, gdzie kończy się fikcja i zaczyna się rzeczywistość. Tutaj wszystkie są takie same. To ohydna pułapka, każdy mój ruch stał się rzeczywistością. Strach. Pożądanie. Skąd mam wiedzieć na pewno, że uciekłem, a nie tylko zagubiłem się we własnej fantazji? Sama ta myśl może doprowadzić do szaleństwa”.

Rozpoznawalne słowa w wydrapanej części:

„Wodospady” (Bright Falls?), „polowanie”, „Wake” (Alan Wake?), „włącznik światła”, „ocean”, „za późno” i ostatnie zdanie „zostałeś ostrzeżony”.

Druga poszlaka

Drugą poszlaką świadczącą o obecności Alana Wake’a jest plik Bright Falls o numerze AWE-35. Tę poszlakę, która dotyczy małżonki Alana, możemy znaleźć w dalszej części gry, podążając za głównym wątkiem.

Źródło: VG24/7 - Easter eggi w Control rzucają nowe światło na wydarzenia z Alan Wake - wiadomość - 2019-08-28
Źródło: VG24/7

Szczegóły:

Alice Wake, żona pana Wake'a, została znaleziona podczas dochodzenia prowadzonego przez Biuro. Została przesłuchana i oceniona. Wykazywała oznaki ciężkiego urazu psychicznego w postaci utraty pamięci [REDAGOWANE]. Następnie została skierowana na leczenie. Stwierdzono, że została uwięziona w Treshold podczas jego manifestacji.

Znamienite osoby zaginione po wydarzeniu w Bright Falls to agent specjalny FBI Robert Nightingale i dr Emil Harman (patrz „The Creator's Dilemma” i plik re: „The Cauldron Lake Lodge”).

Badacze Biura uważają, że to wydarzenie było wynikiem silnego postrzegania subiektywnych rzeczywistości (wywodzącej się od pana Wake'a) nakładających się na siebie. Wake został oznaczony jako potencjalny parautylitarny (więcej szczegółów w pliku „Prime Candidate Program”).

W 2011 roku książka Claya Stewarda zatytułowana „The Alan Wake Files” została wydana przez Roundabout Press (Nowy Jork i Olimpia). Agenci przeprowadzili wywiad z Clayem Stewardem i podejrzewali niewielką wrażliwość parautylitarną. Został umieszczony pod nieokreślonym nadzorem.

Uwagi:

W Cauldron Lake utworzono stację monitorującą, aby ostrzec Biuro o wszelkich przyszłych działaniach.

Trzecia poszlaka

Poza notatkami światy gier Control i Alan Wake powiązane są za pomocą plików audio. W trakcie poszukiwania pewnego ważnego dla fabuły przedmiotu możemy natknąć się na nagranie rozmowy Jesse Faden z jej psychiatrą.

W trakcie konwersacji kobieta recytuje wiersz autorstwa poety Thomasa Zane’a – osoby pojawiającej się w historii gry Alan Wake. Jednak psychiatra zwraca uwagę na to, że nigdy nie słyszał tego wiersza, a jego autor nawet nie istnieje, co bardzo dziwi Jesse.

Graczy nie powinno to jednak dziwić, bowiem Zane zniknął w trakcie wydarzeń w Bright Falls.