Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 października 2008, 19:34

autor: Łosiu

EA będzie blokować konta za złe zachowanie

Coraz częściej, wielkie tytuły niosą ze sobą wielkie kontrowersje. Problemy, z którymi gracz musi się borykać po zainstalowaniu gry. Kłopotliwe założenia producentów, niefunkcjonalny końcowy produkt ...

Coraz częściej wielkie tytuły niosą ze sobą wielkie kontrowersje. Problemy, z którymi gracz musi się borykać po zainstalowaniu gry. Kłopotliwe założenia producentów, niefunkcjonalny końcowy produkt, błędy utrudniające bądź też uniemożliwiające zabawę – to tylko parę przykładów, jak czasem może wyglądać nasze obcowanie z nowo wydanym tytułem.

Większość użytkowników w przypadku ewentualnych wad w grze (uogólniając, oczywiście), czy to czysto producenckich, czy to związanych ze zróżnicowaniem posiadanego sprzętu, udaje się po radę do wszechwiedzącego Internetu. Tworzą się fora internetowe, dyskusje wspierające poszkodowanych oraz poradniki umożliwiające na własną rękę rozwiązanie problemu. Oczywiście są jeszcze oficjalne strony WWW, na których powinniśmy znaleźć pomoc, lecz czasem zdarzają się odstępstwa od reguły i zamiast pomocy – dostaniemy klapsa.

Wraz z hucznie zapowiadanym Spore, Electronic Arts doczekało się burzliwych dyskusji dotyczących wprowadzonego razem z tytułem systemu zabezpieczeń DRM. Wielu osobom, które zakupiły Spore, wspomniane zabezpieczenie odczuwalnie uprzykrzało rozgrywkę, bądź w ekstremalnych przypadkach całkowicie nie pozwalało na zabawę. Forum EA kipiało od postów i komentarzy dających producentowi do zrozumienia, że takie rozwiązanie przynosi więcej szkód, niż pożytku. Odpowiedź EA była początkowo neutralna. Koncern tłumaczył, iż tylko odsetek graczy ma problemy z DRM. W końcu wyszły poprawki dające możliwość wielokrotnej instalacji tytułu na jednym komputerze. Jednak wrzawa nie ustawała i w kulminacyjnym momencie forumowicze dowiedzieli się, że nadmierne narzekanie na kontrowersyjny system zabezpieczeń będzie „nagradzane” permanentnym banem.

EA będzie blokować konta za złe zachowanie - ilustracja #1

 

Jak donosi serwis ShackNews, nabywcy tytułów ze stajni Electronic Arts, przykładowo: Spore, Red Alert 3, mogą skończyć z zablokowanym głównym kontem EA, jeżeli będą niegrzeczni. Owa sytuacja wyklarowała się w momencie opublikowania przez jednego z moderatorów forum postu informacyjnego:

„Wasze konto na forum będzie bezpośrednio połączone z waszym kontem głównym. Jeżeli więc zostaniecie przez nas zbanowani na forum, równocześnie stracicie dostęp do konta głównego, gdyż proces logowania jest ten sam. Tyczyć się to będzie wszystkich gier EA – wszystkie te konta są powiązane z głównym. Dla przejrzystości, jeżeli posiadacie Spore i Red Alert 3 i zostaniecie zbanowani na jednym z for, tudzież w grze, konto główne też zostanie zablokowane. Więc radzę by każdy zachowywał się przyzwoicie i rozważnie.”

Po przemyśleniu tego stanu rzeczy, można się zastanawiać, jakim cudem, moderator forum ma prawo zablokować nam konto i uniemożliwić rozgrywkę? Co będzie jak trafimy na nadpobudliwą, zdolną do lekkiej nadinterpretacji osobę, która uzna nasze wypowiedzi czy poczynania za godzące w prawa społeczności forum lub naruszające politykę EA etc.? Czy taki moderator, w ogóle może decydować o losach zakupionej przez nas gry? Dziwna sprawa, sami przyznacie. Mimo wszystko patrząc na to trochę z przymrużeniem oka, możemy po prostu siedzieć cicho i nie uczestniczyć w dyskusjach internetowych, licząc na to, że akurat nam się nie oberwie.