Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 31 sierpnia 2009, 10:25

autor: Maciej Śliwiński

E-Sport: Znamy najlepszych polskich graczy; powrót legendy na WCG

W Polsce dobiegły już praktycznie końca eliminacje do pierwszego z zaplanowanych na jesień tego roku dużych turniejów. Znamy już zdecydowaną większość graczy, która pod koniec września wystąpi w warszawskim Bluecity walcząc w krajowych finałach World Cyber Games 2009.

W Polsce dobiegły już praktycznie końca eliminacje do pierwszego z zaplanowanych na jesień tego roku dużych turniejów. Znamy już zdecydowaną większość graczy, która pod koniec września wystąpi w warszawskim Bluecity walcząc w krajowych finałach World Cyber Games 2009.

E-Sport: Znamy najlepszych polskich graczy; powrót legendy na WCG - ilustracja #1

Gracze FIFA 09 D-Link PGS niemal w komplecie awansowali na krajowe finały WCG.

Trwające blisko dwa miesiące kwalifikacje w takie gry jak Counter Strike 1.6, Warcraft 3, StarCraft, FIFA 09 oraz TrackMania Nations wyłoniły kilkudziesięciu zawodników z naszego kraju, którzy w Warszawie będą walczyć o miejsca w Reprezentacji Polski, która zaprezentuje się podczas światowego finału tej imprezy, rozgrywanego w tym roku w chińskim Chengdu. Najwięcej graczy do Warszawy wyśle tradycyjnie już zespół D-Link PGS. Solidną reprezentację w Bluecity wystawi również drużyna Betsson Voodoo Gaming. Poniżej znajdują się aktualne listy uczestników finałów:

FIFA 09

• Jakub ‘Sav1ola’ Olczak (D-Link PGS)

• Krystian ‘Bondar’ Bondaruk (BenQ DELTAeSPORTS.COM)

• Jakub ‘Tupi’ Wójcik (BenQ DELTAeSPORTS.COM)

• Paweł ‘Jason’ Mazuryk (diamondZ e.V / D-Link PGS)

• Kamil ‘Baku’ Bąkowski (D-Link PGS)

• Piotr ‘Pio’ Zajkowski (D-Link PGS)

• Czarek ‘KarteK’ Gontarek (D-Link PGS)

• Patryk ‘DevoN’ Fortuna (D-Link PGS)

Counter Strike 1.6

D-Link PGS

Frag Executors

BENQ DELTAeSPORTS.COM

ex-Wicked eSports

Warcraft 3

• Przemysław ‘Paladyn’ Wadoń (Betsson Voodoo Gaming)

• Mariusz ‘Show’ Mędlewski (Betsson Voodoo Gaming)

• Tomasz ‘TeRRoR’ Pilipiuk (Betsson Voodoo Gaming)

• Michał ‘ValeR’ Warelisiak (Betsson Voodoo Gaming)

• Dariusz ‘MeS’ Kramp (Team AESIR)

• Artur ‘AlMoSt’ Kulesza (Team AESIR)

bLue (HooP-ProCpu)

• Tomasz ‘CasiN’ Rutkowski

StarCraft

• Krzysztof ‘Draco’ Nalepka (Betsson Voodoo Gaming)

• Dawid ‘ZZZero’ Paździor

• Rafał ‘Paranoid’ Kontowicz

• Marcin ‘koget’ Nowak

• Tomasz ‘Tarson’ Boroń

• Grzegorz ‘uSer’ Muśko

Sawyer

Yayba

Eliminacje do turnieju TrackMania Nations jeszcze się nie zakończyły. Przypomnijmy, że finały World Cyber Games odbędą się w dniach 19-20 września w Warszawie.

E-Sport: Znamy najlepszych polskich graczy; powrót legendy na WCG - ilustracja #2

We francuskich eliminacjach do WCG ToD zagra w barwach Millenium

Pozostając przy temacie WCG warto donieść o kilku innych ważnych wydarzeniach związanych z tą imprezą. We Francji na czas eliminacji w Warcrafta 3 swoją esportową emeryturę postanowił przerwać jeden z najlepszych w historii tej gry zawodników z Europy - Yoan ‘ToD’ Merlo. Francuz, który przez lata swojej profesjonalnej gry mieszkał i trenował w Chinach, postanowił jeszcze raz zasmakować prawdziwej rywalizacji, tym bardziej, że w historii World Cyber Games zawsze on reprezentował Francję na światowych finałach, w 2007 roku zdobywając srebrny medal. Mimo, że sam zainteresowany zastrzega, że jest to raczej jednorazowy powrót do gry, wiele osób ma nadzieję, że Merlo kolejny raz poświęci się zawodowemu graniu w Warcrafta 3.

Tymczasem atrakcyjność innego polskiego turnieju, finałów Ligi Cybersport, zaplanowanych na pierwsze dni października w Łodzi może się wkrótce nieco zmniejszyć, szczególnie dla fanów Counter Strike 1.6. Wszystko wskazuje na to, że zabraknie na nich czołowej od lat polskiej formacji – WICKED eSports. Jak donosi kilka polskich stron esprotowych, jedna z najlepszych drużyn na świecie prawie na pewno wybierze w tym czasie udział w zawodach Extreme Masters 4 Global Challange w chińskim Chengdu. Dla zawodników tej formacji jest to z pewnością o wiele bardziej atrakcyjny turniej, zarówno jeśli chodzi o poziom biorących w nim udział zespołów jak i pulę nagród. Jeśli plotki te potwierdzą się, będzie to jednak doskonała wiadomość dla pozostałych polskich drużyn, które w Łodzi nie będą skazane na walkę o drugie miejsce.

W Szwecji zakończyły się finały Inferno Online League 4 – turnieju Counter Strike 1.6 dla skandynawskich zespołów organizowanego przez słynny klub internetowy IO oraz szwedzki serwis fragbite.se. W rozegranym w Sztokholmie wielkim finale doszło do bardzo zaskakujących rozstrzygnięć. Faworyci, przynajmniej na papierze, czyli drużyny SK Gaming i Crack Clan przegrały już swoje pierwsze spotkania, a tym samym nie udało im się awansować do wielkiego finału. W nim zmierzyły się dwie nieco mniej znane szwedzkie formacje – Begrip Gaming oraz H2K Gaming, a lepsi okazali się zawodnicy tego pierwszego zespołu, co również było sporym zaskoczeniem.

E-Sport: Znamy najlepszych polskich graczy; powrót legendy na WCG - ilustracja #3

Marcus ‘zet’ Sundström po przegranym spotkaniu w IOL 4.

Kolejny słaby występ SK Gaming w ostatnich dniach powoduje, że nad tą drużyną zbierają się coraz czarniejsze chmury. Problemy zespołu rozpoczęły się kilka tygodni temu, kiedy ze względu na opóźnienia w płatnościach z profesjonalnej kariery zrezygnował Kristoffer ‘Tentpole’ Nordlund. Na jego miejsce niemiecka drużyna przyjęła nieco mniej znanego, aczkolwiek wyróżniającego się w ostatnich miesiącach umiejętnościami Jima ‘zneel’ Anderssona. W takim składzie zespół miał udać się na turnieje odbywające się podczas targów gamescom, które ze względu na niemiecki rodowód całego SK Gaming oraz części sponsorów tej drużyny, były szalenie ważne dla zarządu organizacji. Tymczasem w Niemczech zabrakło Marcusa ‘zet’ Sundströma, jednego z najbardziej doświadczonych zawodników SK Gaming.

Jako oficjalny powód nieobecności podano spóźnienie na samolot, jednak momentalnie rozpoczęły się spekulacje dotyczące przyszłości zeta w SK Gaming. Spotęgowane jeszcze sprzecznymi wypowiedziami dwóch menadżerów tej drużyny, zupełnie się wykluczającymi. Do sieci trafiły też obrazki pokazujące, że cała drużyna trenuje bez Sundstroma, a piątym graczem jest Mattiasem ‘Snajdan’ Andersenen, były zawodnik wielu czołowych drużyn szwedzkich, który dwa lata temu zakończył karierę. Jednak podczas wspomnianych finałów IOL 4 zespół zagrał w składzie z zet’em. Wysoka przegrana już w pierwszym spotkaniu i brak sukcesów w ostatnich tygodniach wskazuje jednak, że był to ostatni turniej niemieckiej drużyny w takim składzie.