Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 września 2010, 10:45

autor: Maciej Śliwiński

E-Sport: Świetny występ Polaków na Mistrzostwach Europy

Złoto i dwa brązowe medale - to bilans występu polskiej reprezentacji na mistrzostwach Europy Samsung European Championship 2010, które zakończyły się w niedzielę w Niemczech.

Złoto i dwa brązowe medale - to bilans występu polskiej reprezentacji na mistrzostwach Europy Samsung European Championship 2010, które zakończyły się w niedzielę w Niemczech.

SEC to impreza, która do e-sportowego kalendarza wróciła po roku przerwy. Planowana kilka miesięcy temu edycja 2009 została wówczas odwołana z powodu kryzysu, jednak organizatorzy wspólnie z firmą Samsung zapowiedzieli, że europejskie rozgrywki dla najlepszych graczy powrócą przy najbliższej okazji. Słowo zostało dotrzymane i w ostatni weekend rozegrana została kolejna już edycja SEC, turnieju, który w poprzednich latach był bardzo szczęśliwy dla graczy z naszego kraju.

E-Sport: Świetny występ Polaków na Mistrzostwach Europy - ilustracja #1

Podobnie było tym razem w Berlinie. Z trzech medali biało-czerownych najbardziej godny uwagi jest brązowy medal Tomasza ‘Terrora’ Filipiuka – jednego z najbardziej utytułowanych graczy WarCraft III w naszym kraju, który kilka miesięcy temu oficjalnie zakończył profesjonalną karierę. Do treningów wrócił tylko, by wziąć udział w finałach polskiego WCG (jako zwycięzca poprzednich eliminacji i reprezentant Polski podczas WCG 2009 miał prawo udziału w turnieju głównym bez eliminacji) i nieco z rozpędu przygotował się również do Mistrzostw Europy. Brązowy medal wywalczony w Niemczech jest dla niego pięknym ukoronowaniem kariery, a sukcesu nie umniejsza fakt, że obsada zawodów była daleka od najmocniejszej – większość graczy WC3 przerzuciła się już na StarCrafta II, a same zawody podczas Samsung European Championship były prawdopodobnie jednym z ostatnich międzynarodowych turniejów na tej platformie.

Przynależność do światowej czołówki potwierdził również Piotr ‘Pio’ Zajkowski, gracz FIFA 10. Reprezentujący barwy Universal Soldiers zawodnik od kilku lat zajmuje czołowe lokaty w międzynarodowych turniejach, będąc w tej chwili z pewnością jednym z najbardziej utytułowanych graczy w Polsce. Wystarczy wspomnieć, że w 2008 roku sięgnął po złoty medal drużynowych Mistrzostw Europy, a rok temu zdobył brąz podczas World Cyber Games w Chinach. SEC był dla Pio kolejną szansą na potwierdzenie wysokich umiejętności i mieszkający w Krakowie wirtualny piłkarz w pełni tę szansę wykorzystał, tym bardziej, że turniej FIFY był obsadzony znacznie mocniej niż WC3.

E-Sport: Świetny występ Polaków na Mistrzostwach Europy - ilustracja #2

 

W zawodach wzięło udział kilku bardzo znanych graczy z Niemcem „Kr0ne”, pochodzącym z Austrii „Mario” oraz Węgrem „ReDw1nG” na czele. W doborowym gronie Polak w spotkaniu decydującym o awansie do wielkiego finału musiał uznać wyższość Bułgara „Krasiego”. Na uwagę zasługują jednak wcześniejsze zwycięstwa, między innymi w spotkaniu z utytułowanym „Mario”.

Pierwszy raz w historii imprez WCG i SEC, reprezentant naszego kraju sięgnął również po medal w turnieju rozgrywanym na telefonach komórkowych (Asphalt 5). Startując pierwszy raz w zawodach tej rangi, złoty medal wywalczył „PLANET”, w finale pokonując Rumuna „Boggy”.

Ostatnim z Reprezentantów Polski na SEC 2010 był kierowca wirtualnego bolidu TrackMania Nations, Damian „Shadow” Trela. Jeden z lepszych graczy w naszym kraju zajął ostatecznie piąte miejsce wraz z czterema innymi graczami. Kończąc temat SEC nie sposób nie wspomnieć o nieobecności na turnieju Counter Strike 1.6 drużyny Frag eXecutors. Polski zespół nie mógł rozegrać jednego spotkania w eliminacjach do turnieju z uwagi na wyjazd do Korei. Przeciwnicy z rumuńskiego TeG nie zgodzili się przełożyć spotkania, przez co Fx straciło szansę wyjazdu do Niemiec. Pod nieobecność Polaków najlepsze okazało się SK Gaming w finale pokonując mTw. Rumuni z TeG dzięki mało uczciwej postawie zafundowali sobie darmową wycieczkę do stolicy Niemiec, bowiem udział w turnieju zakończyli już po pierwszym spotkaniu.

Rosjanki z mousesports rok temu wygrały PET. Miejmy nadzieję, że tym razem również zobaczymy je w Polsce.

Najważniejszą informacją ubiegłego tygodnia na polskim podwórku było ujawnienie pierwszych informacji na temat najbardziej oczekiwanej imprezy dla profesjonalnych graczy w Polsce – finałów ligi Cybersport. Kolejny już raz ekipa odpowiedzialna za ten turniej zaskoczyła graczy, dzieląc tegoroczne finały na dwie części. W tej chwili znamy szczegółowe informacje na temat pierwszej z nich. W dniach 1-3 października stolicą polskiego e-sportu będzie drugi raz z rzędu Łódź. Podczas Cybersport Games Festiwal Łódź 2010 rozegrane zostaną decydujące spotkania Ligi Quake Live oraz 2 i 3 ligi Counter Strike 1.6.

Najlepsze drużyny Counter Strike, gracze FIFY oraz Battlefield Bad Company 2 spotkają się w Wielkim Finale Ligi Cybersport w listopadzie. W przypadku tej imprezy miejscem rozgrywek będzie Warszawa. Zabrakło informacji na temat Pan European Tournament, międzynarodowego projektu, który swój debiut zaliczył rok temu. Przypomnijmy, że podczas Wielkiego Finału Ligi Cybersport w Łodzi spotkały się najlepsze żeńskie formacje Counter Strike. Tegoroczna edycja miała być zorganizowana również dla męskich zespołów, jednak w oficjalnych komunikatach na stronie cybersport.pl podano, że jest to „plan na jeszcze inną imprezę ”. Tymczasem serwis espmania.pl poinformował, że PET może się w tym roku nie odbyć. Według niepotwierdzonych doniesień problemem jest przede wszystkim wynajęcie hali na jeden dzień rozgrywek.

gry