Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 21 września 2009, 15:48

autor: Maciej Śliwiński

E-Sport: eliminacje World Cyber Games za nami, znamy skład Reprezentacji Polski

Za nami polskie finały World Cyber Games 2009 – jednej z najważniejszych w kraju imprez dla graczy. W ubiegły weekend w Warszawie o miejsca w Reprezentacji Polski rywalizowali najlepsi zawodnicy z nad Wisły. W klubie Lucid nie zabrakło niczego – były emocje, niespodzianki i dwudniowy turniej na bardzo wysokim poziomie.

Za nami polskie finały World Cyber Games 2009 – jednej z najważniejszych w kraju imprez dla graczy. W ubiegły weekend w Warszawie o miejsca w Reprezentacji Polski rywalizowali najlepsi zawodnicy z nad Wisły. W klubie Lucid nie zabrakło niczego – były emocje, niespodzianki i dwudniowy turniej na bardzo wysokim poziomie.

Przypomnijmy, krajowe finały zostały zorganizowane przy użyciu najpopularniejszych obecnie gier znajdujących się w turniejowej ofercie World Cyber Games: Counter Strike 1.6, TrackMania Nations, Warcraft III: The Frozen Throne, StarCraft: Brood War oraz FIFA 09. Impreza odbyła się w klubie Lucid znajdującym się na terenie warszawskiego centrum handlowego Blue City, które od kilku lat jest jednym z najważniejszych dla esportowej społeczności miejsc w naszym kraju. Na przestrzeni ostatnich paru lat zostały tam przeprowadzone dwie edycji WCG, finały KODE5 oraz Ligi Cybersport.

E-Sport: eliminacje World Cyber Games za nami, znamy skład Reprezentacji Polski - ilustracja #1

Dzień pierwszy rozgrywek upłynął pod znakiem RTSów oraz wirtualnej piłki nożnej od Electronic Arts. Największą widownię, a co za tym idzie doping i emocje zgromadziły jednak zawody rozgrywane w dwie kultowe produkcje Blizzarda. W obu faworytem był zespół Betsson Voodoo Gaming, który w swoich szeregach posiada najbardziej znanego zawodnika SC w naszym kraju – Krzysztofa ‘Draco’ Nalepkę oraz kilku wysokiej klasy graczy Warcraft III. Jednak przebieg zawodów w obie gry potwierdził, że WCG od lat jest turniejem niespodzianek. Faworyzowany Draco zajął dopiero trzecie miejsce. Wygrał inny weteran polskiej sceny, Rafał ‘ParanOid’ Kontowicz, dla którego był to jednak najważniejszy sukces w dotychczasowej karierze. W zawodach Warcraft 3 najlepszy okazał się Tomasz ‘Terror’ Pilipiuk z BVG, który w finale pokonał Almosta. Nie wiele jednak brakowało, by trzecia edycja WCG z rzędu zakończyła się niespodzianką i wygraną zawodnika absolutnie nie typowanego do zajęcia miejsca na podium.

Rozgrywki w FIFĘ 09 kolejny raz potwierdziły całkowitą dominację zespołu D-Link PGS. Mimo, że gracze tej drużyny do tej pory borykali się ze sporymi problemami, a najnowsze dzieło Electronic Arts nie przypadło im do gustu, najważniejszy turniej sezonu należał do nich. Zawody od fazy półfinałowej były już wewnętrzną sprawą zawodników tej drużyny. Po dwóch pasjonujących spotkaniach do wielkiego finału awansowali Piotr ‘Pio’ Zajkowski oraz Kamil ‘Baku’ Bąkowski. Niestety spotkanie decydujące o pierwszym miejscu nie zostało rozegrane. Tuż przed niedzielnym finałem, Kamil stracił przytomność i został przetransportowany do szpitala. Organizatorzy na oficjalnej stronie WCG poinformowali, że finał zostanie rozegrany na LANie w późniejszym terminie, gdy tylko stan zdrowia zawodnika D-Link PGS na to pozwoli.

E-Sport: eliminacje World Cyber Games za nami, znamy skład Reprezentacji Polski - ilustracja #2

Tradycyjnie już największym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywki w Counter Strike 1.6. W turnieju wzięły udział cztery najlepsze polskie formacje, a wielu obserwatorów spodziewało się najciekawszych od lat zawodów. Zawiodło z pewnością Frag Executors, które ostatnio nie może powrócić do formy prezentowanej jeszcze kilka miesięcy temu. Executorzy przegrali wszystko co można było przegrać i po dwóch spotkaniach spokojnie mogli wracać do domu. Niesamowity bój o miejsce w finałowym spotkaniu stoczyły za to drużyny D-Link PGS i Benq DELTAeSPORTS.COM. Po dwóch mapach półfinału było 1-1, podczas decydującej bardzo dużą przewagę osiągnęła Delta i wszystko wskazywało na to, że to „pomarańczowi” zagrają przeciwko ex Wicked w finale. Gracze D-Link PGS nadrobili jednak 11 punktową stratę doprowadzając do remisu i dogrywki. Dodatkowa seria sześciu rund nie przyniosła rozstrzygnięcia, ale w następnej lepsi i bardziej zmotywowani okazali się zawodnicy D-Link PGS.

W finale kolejny raz okazało się, że drużyna ex Wicked eSports obecnie nie ma sobie równych w naszym kraju. WCG 2009 będzie piątym kolejny w który nasz kraj reprezentować będzie Złota Piątka. Trzeba jednak przyznać, że gracze D-Link PGS zawiesili poprzeczkę swoim przeciwnikom dość wysoko. Wyniki 16:13 i 16:10 ujmy nie przynoszą, tym bardziej ze w czasie w którym Wicked odpoczywało, PGS toczyło zażarty, blisko dwugodzinny bój o finał.

E-Sport: eliminacje World Cyber Games za nami, znamy skład Reprezentacji Polski - ilustracja #3

Zawody w TrackManię Nations, które cieszyły się ku zaskoczeniu wielu osób również sporym zainteresowaniem, wygrał gracz Fear Factory X-Fi - Damian ‘Shadow’ Trela. Wszyscy zwycięzcy utworzą skład Reprezentacji Polski, która weźmie udział w finałach światowych, zaplanowanych na 10-15 listopada w chińskim Chengdu.

WCG za nami, a już za niespełna 2 tygodnie kolejna wielka impreza. O finałach Ligi Cybersport pisaliśmy już wielokrotnie, jednak organizatorzy systematycznie publikują nowe wiadomości dotyczące tych rozgrywek. W ubiegłym tygodniu podano między innymi listę otwartych turniejów w strefach Fun Zone, w których będzie mógł zagrać każdy. Przez trzy dni wszyscy którzy odwiedzą Międzynarodowe Targi Łódzkie na początku października będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w NFS Shift, FIFĘ 10, Quake Live, Demigod czy PES 2009. Pełna lista gier oraz informacje związane z cenami biletów i innymi atrakcjami znajdziecie w tym miejscu.