Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 grudnia 2020, 09:08

autor: Aquma

Dyrektor generalny BioWare i producent Dragon Age 4 opuszczają studio

Znani deweloperzy studia BioWare, odpowiedzialni m.in. za serie Mass Effect i Dragon Age – Casey Hudson oraz Mark Darrah – postanowili odejść z firmy.

W SKRÓCIE:

  1. Casey Hudson i Mike Darrah opuścili BioWare;
  2. są to deweloperzy, którzy pełnili ważne funkcje w studiu (Casey Hudson był jego dyrektorem generalnym, zaś Mike Darrah odpowiadał za kluczowy projekt – DA4);
  3. nie są to jedyne osoby, które odeszły z firmy w ostatnim czasie;
  4. jakiś czas temu dziennikarskie śledztwa Jasona Schreiera ujawniły złą atmosferę i duże problemy w kanadyjskiej firmie.

Znane kanadyjskie studio BioWare straciło właśnie dwóch utalentowanych deweloperów. Mowa o Caseyu Hudsonie – dotychczasowym szefie firmy i twórcy serii Mass Effect, a także Marku Darrahu, który w ostatnim czasie pełnił rolę producenta wykonawczego nowej odsłony cyklu Dragon Age. Informacja została opublikowana we wpisie na firmowym blogu autorstwa Laury Miele, dyrektor firmy Electronic Arts (właściciela BioWare) ds. studiów.

Kiedy myślę o przyszłości firmy BioWare i następnym pokoleniu jej utalentowanych pracowników, nie mogę być bardziej pewna siebie i optymistyczna. Patrzymy na przyszłość studia, na projekty, które są obecnie w trakcie realizacji. Następna generacja deweloperów prowadzi studio BioWare do przodu i pracują oni nad kilkoma niesamowitymi grami, które, jak wiem, będą ekscytować Was w nadchodzących latach – czytamy we wpisie.

Póki co rolę szefowej kanadyjskiego zespołu będzie pełniła Samantha Ryan, która w przeszłości przewodziła firmie Warner Bros. Games. Trwają poszukiwania nowego dyrektora generalnego. Za kolejną część DA będzie teraz odpowiadał Christian Dailey (niedawno przeszedł do BioWare z Blizzard Entertainment), zaś cyklem Mass Effect – w tym zapowiedzianym niedawno remasterem trzech pierwszych części, Legendary Edition – zajmie się Mike Gamble.

Co na to Casey Hudson i Mark Darrah?

Dyrektor generalny BioWare i producent Dragon Age 4 opuszczają studio - ilustracja #1
Casey Hudson.

Swoje własne wpisy opublikowali również obydwaj odchodzący deweloperzy. Przybliżają w nich powody, dla których zdecydowali się podjąć taką decyzję.

Dotarcie do tego punktu było dla mnie okazją do zastanowienia się nad własną przyszłością, a rok 2020 zmusił nas wszystkich do ponownego przemyślenia tego, jak myślimy o pracy i życiu. Uświadomiłem sobie, że wciąż mam ogromną energię do tworzenia, ale równocześnie, że muszę spróbować czegoś innego. Nie jestem jeszcze pewien, co to dokładnie będzie, ale wiem, że chcę zacząć od ponownego odkrycia mojej pasji twórczej, poprzez bardziej osobistą pracę – pisze Casey Hudson.

Ten rok zmienił sposób, w jaki wszystko robimy. To, jak pracujemy, jak się socjalizujemy, to wszystko są rzeczy, które uległy zmianie. Niektóre z tych zmian będą tymczasowe, ale inne pozostaną na zawsze. Wierzę, że jest to dla nas okazja do wysłuchania nowych głosów. Wyobrażenia sobie na nowo sposobu, w jaki pracujemy. Wzmocnienia naszej umiejętności opowiadania historii – tłumaczy Mark Darrah.

Warto odnotować, że Casey Hudson pracował w BioWare blisko 20 lat, zaś Mike Darrah spędził w tej firmie ponad dwie dekady.

Problemy w BioWare to nic nowego

Dyrektor generalny BioWare i producent Dragon Age 4 opuszczają studio - ilustracja #2
Mark Darrah.

Nie od dziś wiadomo, że w omawianym studiu nie dzieje się najlepiej. Trzy ostatnie duże projekty kanadyjskiej firmy – wydane trzy lata temu Mass Effect: Andromeda, wypuszczony w lutym zeszłego roku Anthem oraz wciąż powstające Dragon Age 4 – zostały stworzone / są tworzone w wielkich bólach, co (jak ujawniły dziennikarskie śledztwa Jasona Schreiera) psuje atmosferę w firmie i odbija się negatywnie na jej pracownikach. Co więcej, dwa pierwsze tytuły nie spotkały się z tak ciepłym przyjęciem ze strony recenzentów, na jakie zwykli liczyć ich twórcy. Odejście kluczowych deweloperów z pewnością nie poprawi sytuacji (Casey Hudson i Mark Darrah nie są zresztą pierwszymi osobami, które opuściły tę firmę – wcześniej z BioWare pożegnał się m.in. Ben Irving, czyli główny producent Anthem). Na tym etapie trudno powiedzieć, czy i w jakiej postaci studio przetrwa ten trudny okres.

BioWare to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów w branży, który – poza Mass Effect i Dragon Age – stworzył także kultowe serie RPG Baldur’s Gate oraz Knights of the Old Republic. Studio zostało założone w lutym 1995 roku przez Raya Muzykę oraz Grega Zeschuka (w 2012 r. obydwaj zrezygnowali z tworzenia gier). W 2007 roku firma została przejęta przez koncern Electronic Arts.

  1. BioWare – strona oficjalna