Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 września 2012, 13:16

Założyciele BioWare, Ray Muzyka oraz Greg Zeschuk, opuszczają studio i całą branżę

Ray Muzyka i Greg Zeschuk opuszczają branżę gier. Na oficjalnym blogu BioWare pojawiły się wpisy obu założycieli studia, w których wyjaśniają powody tej decyzji i przybliżają swoje plany na przyszłość.

Założyciele BioWare, Ray Muzyka oraz Greg Zeschuk, opuszczają studio i całą branżę - ilustracja #1
Ray Muzyka i Greg Zeschuk.

Greg Zeschuk i Ray Muzyka mają powody do dumy. Założone przez nich BioWare jest jednym z najpopularniejszych zespołów tworzących gry z gatunku RPG i każda jego nowa produkcja wyczekiwana jest przez miliony graczy na całym świecie. Najwyraźniej obaj panowie uznali, że ich misja dobiegła końca, gdyż ogłosili właśnie, że opuszczają nie tylko swoje studio, ale całą branżę gier. Każdy z nich ujawnił powody swoje decyzji w oddzielnym wpisie na oficjalnym blogu.

Zeschuk wyjaśnił, że po prawie dwudziestu latach spędzonych w BioWare doszedł wreszcie do punktu, w którym jego pasja w stosunku do gier uległa wyczerpaniu. Stwierdził wręcz, że istnieje duża szansa, że nigdy nie wróci do tej branży. Zamiast tego swój czas zamierza poświęcić rodzinie oraz pasji piwowarskiej. Jego następnym projektem ma być The Beer Diaries, czyli seria sieciowych wywiadów video, w których będzie opowiadał o małych lokalnych odmianach piw i przeprowadzał wywiady z warzącymi je ludźmi. W przyszłości chciałby również tworzyć aplikacje mobilne zajmujące się tą tematyką.

Założyciele BioWare, Ray Muzyka oraz Greg Zeschuk, opuszczają studio i całą branżę - ilustracja #2
Pierwszą grą wyprodukowaną przez BioWare był symulator mecha Shattered Steel.

Natomiast Ray Muzyka zapewnił, że nie stracił pasji do gier, ale mimo to uznał, że najwyższy czas zająć się czymś innym, gdyż w branży rozgrywki elektronicznej osiągnął już wszystko co sobie zaplanował i jest gotowy na nowe wyzwania. Po opuszczeniu studia (co nastąpi w październiku) zajmie się inwestowaniem w projekty, które przede wszystkim mają poprawiać życie innym ludziom, a nie tylko przynosić zyski. Muzyka zamierza też zaangażować się w prace fundacji charytatywnych.

Założyciele życzyli pracownikom BioWare pomyślności i wyrazili przekonanie, że pozostawiają po sobie świetnie zgrany zespół, który wspólnie z Electronic Arts odniesie jeszcze wiele sukcesów. Jednocześnie podziękowali wszystkim, z którymi mieli przyjemność pracować przez ostatnie dziewiętnaście lat. Warto dodać, że odejście założycieli nie powinno mieć negatywnego skutku na znajdujące się w produkcji projekty. Muzyka i Zeschuk brali aktywny udział w tworzeniu wczesnych gier studia, ale w ostatnich latach zajmowali się głównie zarządzaniem całym zespołem.