Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 czerwca 2022, 15:28

Januszem nie zagrasz w Diablo Immortal. Blizzard ciągle blokuje piękne polskie imię

Diablo Immortal dostępne jest z polskimi napisami, jednak najwyraźniej nie każdy aspekt naszego pięknego języka podoba się Blizzardowi. Nie można na przykład nadać tradycyjnego polskiego imienia swojej postaci, ponieważ Janusz uznawany jest za słowo wulgarne. Dlaczego tak się dzieje?

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:
  1. Postaci w Diablo Immortal nie można nadać imienia Janusz, ponieważ system uznaje je za wulgaryzm.
  2. Nie jest to pierwszy tytuł Blizzarda, który ma takie problemy.

Janusz to tradycyjne polskie imię pochodzące od Jana. Kiedyś mały Jan nie był Jasiem, a Januszem i nawet dziś regionalnie używa się takiego zdrobnienia. W ostatnich latach imię to straciło co prawda na popularności, ale nie zmienia to faktu, że w 2021 roku w kraju nad Wisłą nosiło je aż 192 340 mężczyzn. Bezpiecznie można założyć, że kilku z nich pobrało Diablo Immortal i zamierzało nazwać postać swoim imieniem. A tu zonk!

Dlaczego nie można zagrać Januszem w Diablo Immortal?

Tak naprawdę to nie Janusz jest problemem, tylko cenzura. Blizzard dokłada wszelkich starań, aby użytkownicy nie nazywali swoich postaci w sposób wulgarny lub obraźliwy, dlatego wpisanie w polu imienia powszechnie znanego przekleństwa skutkuje błędem i koniecznością wybrania innego pseudonimu. Na dowód filmik:

Janusz nie jest w żadnym wypadku przekleństwem ani wulgaryzmem, jednak zawiera w sobie litery a, n, u oraz s, które system uznaje za próbę przemycenia niebrzmiącego zbyt ładnie w języku angielskim słowa anus. Podobny los spotka też osoby próbujące nazwać swoją postać angielską wersją imienia greckiego boga Urana – Uranus.

Blizzard pozostaje konsekwentny w swojej niekonsekwencji – Diablo Immortal nie jest pierwszą (ani pewnie też ostatnią) grą tej firmy, która uderza w Janusza przez brak podziału słownika wyrazów niedozwolonych na regiony. Wcześniej na podobne trudności narzekali m.in. gracze World of Warcraft czy Diablo 3. Co ciekawe, o ile Janusz uznawany jest za formę anusa, tak podobne zlepki wyrazowe zawierające polskie przekleństwa nie są już przez system wyłapywane. Nie będziemy tu przytaczać konkretnych przykładów, ale o ile sam najpopularniejszy polski przecinek nie przejdzie, tak wstawiony w inne słowo jak najbardziej może stać się imieniem, przed którym drżeć będą mieszkańcy Sanktuarium.

  1. Oficjalna strona Diablo Immortal