Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 stycznia 2021, 20:35

Deweloperzy Apex Legends oskarżeni o plagiat

Autorzy Apex Legends zostali oskarżeni o to, że jedna z nowych grywalnych postaci w grze jest plagiatem istniejącego już bohatera występującego w niezależnej strzelance BulletVille. Deweloperzy na razie nie odnieśli się do zarzutów.

Przykłady plagiatów w światku gier wideo nie należą do rzadkości, zwłaszcza jeżeli chodzi o naśladowanie nośnych konceptów rozgrywki, a także projektów postaci, plansz, obiektów czy muzyki. Zazwyczaj winni są niewielcy deweloperzy kopiujący efekty pracy dużych studiów. Zdarza się jednak, że na procederze zostają przyłapani również najwięksi producenci. Według niezależnego studia NOWWA, pracującego nad strzelanką BulletVille, miało to miejsce w przypadku Respawn Entertainment i nowej grywalnej postaci w Apex Legends o imieniu Fuse.

Deweloperzy twierdzą, że Fuse jest kopią występującego w ich grze kosmicznego pirata o imieniu Hunter. Obaj panowie posiadają podobne fryzury, kolory włosów, kurtki, spodnie oraz paski, opaskę, mechaniczne ramię, a także zbliżone osobowości. Warto podkreślić, że BulletVille, które jest sieciowym shooterem free-to-play, nie trafiło jeszcze oficjalne do graczy i znajduje się wciąż w zamkniętej becie. Twórcy twierdzą jednak, że członkowie zespołu Respawn mogli natrafić na ich dzieło w ubiegłym roku, kiedy BulletVille było prezentowane w siedzibie Electronic Arts.

Deweloperzy Apex Legends oskarżeni o plagiat - ilustracja #1

Studio NOWWA wydało nawet specjalne oświadczenie w sprawie.

Jesteśmy szczęśliwi, że zespołowi Apex Legends przypadł do gustu styl naszego Huntera i to na tyle, że postanowił on odtworzyć go w grze – liczymy nawet na jakiś crossover! Mimo to obawiamy się, iż jako małe i niezależne studio, które nie opublikowało jeszcze swego tytułu, w przyszłości zaczniemy być określani mianem plagiatorów Apex Legends, co naszym zdaniem będzie całkowicie niezasłużone.

Mimo poważnych wątpliwości mamy tu najprawdopodobniej do czynienia z przypadkową zbieżnością. Obie postacie opierają się bowiem na popularnych schematach występujących już w wielu innych grach. Twórcy z NOWWA powinni być też bardziej ostrożni w wydawaniu osądów. Tym bardziej, że niektórzy z bohaterów BulletVille są np. wyraźnie „mocno inspirowani” serią Overwatch.

Przypomnijmy, że Fuse pojawi się 2 lutego w Apex Legends wraz ze startem ósmego sezonu gry. Jest on określany jako dość nieprzewidywalny osobnik, uwielbiający różnego rodzaju materiały wybuchowe. Według przecieków jego umiejętnością taktyczną będzie Airburst Grenade, która umożliwi bohaterowi wystrzelenie granatu z jego mechanicznego ramienia. Z kolei jego najpotężniejszy, „ostateczny ruch” został nazwany The Motherlode i pozwoli na użycie działka znajdującego się na plecach Fuse'a, strzelającego pociskami zapalającymi.

Apex Legends jest obecnie dostępne za darmo na PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xboksie One oraz Xboksie Series X/S. Na wszystkich tych platformach tytuł posiada polską wersję językową. Warto zaznaczyć, że produkcja studia Respawn Entertainment zmierza także na Switcha. Ma ona się pojawić na konsoli firmy Nintendo w tym roku.

  1. Oficjalna strona gry Apex Legends
  2. Oficjalna strona gry BulletVille
  3. Apex Legends - poradnik do gry