Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 sierpnia 2011, 16:30

autor: Taven

Deus Ex: Bunt Ludzkości z blokadą regionalną w wersji na PC [news zaktualizowany]

Europejskie kopie pecetowej wersji gry Deus Ex: Bunt Ludzkości zawierać będą blokadę regionalną. Ograniczenie według Square-Enix, wydawcy tytułu, spowodowane jest niemożnością zmieszczenia wszystkich wersji językowych na płycie DVD.

Najnowsza odsłona legendarnej serii cyberpunkowych gier role-playing Deus Ex w wersji na komputery osobiste będzie zawierała blokadę regionalną. Takie informacje pojawiły się dzisiaj na łamach serwisu Kotaku. Ograniczenie pozwoli nam uruchomić grę jedynie na komputerach znajdujących się w tej samej części Europy (blokada dotyczy wyłącznie kopii rozprowadzanych na Starym Kontynencie), w której dokonaliśmy jej zakupu.

Kontrowersyjne i bardzo rzadko stosowane w przypadku edycji gier na komputery osobiste rozwiązanie podzieli Europę na trzy strefy – w każdej z nich zagramy wyłącznie w odpowiednią wersję Deus Ex: Bunt Ludzkości. Będą to kolejno Wielka Brytania, Rosja i reszta kontynentu (z Polską włącznie). Warto w tym miejscu przypomnieć, że najnowsza odsłona cyberpunkowego cyklu korzystać będzie z usługi Steam – i to właśnie platforma Valve posłuży za sposób na zablokowanie „nieodpowiednich” kopii tytułu.

Deus Ex: Bunt Ludzkości z blokadą regionalną w wersji na PC [news zaktualizowany] - ilustracja #1

Skąd taka decyzja? Square-Enix, wydawca produkcji, przekonuje, że chodzi o kwestie czysto techniczne. Ograniczona pojemność płyty DVD powoduje, że wszystkie wersje językowe nie zmieszczą się jednocześnie na tego rodzaju dysku i stąd konieczne było ich rozdzielenie. Wyjaśnienie te nie wydaje się jednak zbyt przekonujące, jako że wszystkie wersje językowe będą i tak dostępne do pobrania z poziomu Steama – różnica będzie dotyczyć tego, które z nich znajdziemy na płycie z grą. Warto też zaznaczyć, że jeśli zakupimy cyfrową wersję nowej części Deus Ex ominiemy blokadę regionalną. Ograniczenie dotyczyć więc będzie tylko wersji pudełkowych.

Deus Ex: Bunt Ludzkości z blokadą regionalną w wersji na PC [news zaktualizowany] - ilustracja #2

Serwis Rock, Paper, Shotgun publikuje na swoich łamach ciekawe zestawienie cen Deus Ex: Bunt Ludzkości. Wynika z niego, że klienci z kontynentalnej części Europy mieliby możliwość sprowadzenia gry taniej z Wielkiej Brytanii, gdyby nie wprowadzenie blokady regionalnej. Przykładowo cena tytułu we Francji wynosi 36 euro, podczas gdy jego zakup w angielskim sklepie internetowym, wraz z przesyłką, wyniósłby niewiele ponad 31 euro. Nie są to duże różnice i większość graczy z pewnością nie skorzystałoby z możliwości zaoszczędzenia kilku euro kosztem – przykładowo – dłuższego oczekiwania, ale, co warte zauważenia, decyzja Square-Enix znacząco ograniczy również międzynarodowy handel używanymi kopiami. Wiele gier dostępnych poprzez serwis eBay jest cenowo atrakcyjnych między innymi dlatego, że można je zakupić w innym kraju.

Co ciekawe większość internetowych sklepów nie miała pojęcia o blokadzie regionalnej Deus Ex: Bunt Ludzkości. Dopiero po kilku godzinach od pojawienia się tej informacji, odpowiednie ostrzeżenie wprowadził brytyjski Amazon. Z kolei inni sprzedawcy, między innymi OzGameShop, oferują nawet zwrot pieniędzy dla klientów, którzy złożyli zamówienie przed premierą.

Deus Ex: Bunt Ludzkości z blokadą regionalną w wersji na PC [news zaktualizowany] - ilustracja #3

Decyzja Square-Enix nie przeszkodzi raczej większości graczy cieszyć się długo oczekiwaną grą, ale w okolicznościach, kiedy ogromnych echem odbijają się próby wydawców mające na celu ograniczenie handel używanymi kopiami i wprowadzanie radykalnych zabezpieczeń antypirackich, spotka się ona z pewnością z mocną krytyką fanów. Nie da się ukryć, że wprowadzanie w tym wypadku blokady regionalnej jest zupełnie zbędne.

UAKTUALNIENIE: Na oficjalnym forum Eidos pojawił się post jednego z administratorów, z którego wynika, że studio ze względu na kontrowersje, jakie wywołała cała sprawa, postanowiło nie umieszczać jednak blokady regionalnej w pudełkowych kopiach gry.

Deus Ex: Bunt Ludzkości będzie mieć światowa premierę 23 sierpnia w wersjach na komputery osobiste, Xboksa 360 i PlayStation 3. W Polsce grę trzy dni później wyda firma Cenega Poland. Zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi materiałami dotyczącymi najnowszej pozycji Eidos Studios na łamach serwisu GRY-OnLine: