Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 stycznia 2022, 14:23

Reżyser Days Gone - ponad 9 mln sprzedanych sztuk, a dla Sony to wciąż porażka [Aktualizacja]

Reżyser Days Gone ujawnił, że gra sprzedała się w ponad 9 mln egzemplarzy. Mimo to została uznana przez firmę Sony za porażkę.

Aktualizacja

Okazuje się, że deweloper Jeff Ross trochę się zagalopował. Na streamie przyznał, że podawane przez niego informacje o sprzedaży Days Gone nie są oficjalne. Zamiast tego oparł się na szacunkach strony GameStat, która bazowała na analizie zdobytych przez graczy trofeów.

Ross twierdzi, że gdy wciąż pracował w studiu Bend i miał dostęp do wewnętrznych statystyk, dane GameStat niewiele odbiegały od rzeczywistości. Dlatego zakłada, że twierdzenie o 8 mln sprzedanych egzemplarzy Days Gone jest bliskie prawdy. Według niego może to być 7,7 mln lub 8,2 mln, ale nie sądzi, aby prawdziwe wyniki było mocno odmienne od szacunków.

Problem z korzystaniem z metodologii GameStat jest jednak taki, że trofeów nie można wprost przełożyć na wyniki sprzedaży. Część z graczy kupiła bowiem używane egzemplarze Days Gone lub otrzymała grę w ramach abonamentu PlayStation Plus.

Poprzednia wiadomość

W SKRÓCIE:
  • jeden z deweloperów Days Gone narzeka, że gra sprzedała się podobnej liczbie egzemplarzy co Ghost of Tsushima, a mimo to została uznana za porażkę, podczas gdy GoT traktowane jest jak sukces;
  • nie jest to jednak do końca sprawiedliwe porównanie, gdyż Ghost of Tsushima sprzedawało się wyśmienicie w pełnej cenie, podczas gdy zbyt wielu nabywców Days Gone czekało na promocję;
  • GoT uzyskało także znacznie lepsze recenzje.

Wczoraj studio Sucker Punch pochwaliło się, że sprzedano już ponad 8 milionów egzemplarzy gry Ghost of Tsushima. Taki wynik uznany został za sukces i ucieszył twórców. Negatywnie na radosny ton tej wiadomości zareagował jednak Jeff Ross, który wcześniej pracował przy Days Gone. Stwierdził, że podobne wyniki tej gry uznane zostały za rozczarowujące i spowodowały porzucenie planów opracowania kontynuacji.

Ross opuścił należące do Sony studio Bend 19 miesięcy po wydaniu Days Gone. Wtedy sprzedaż tej gry wynosiła ponad 8 mln egzemplarzy, a od tego czasu wynik uległ zwiększeniu; ponadto produkcja znalazła ponad milion nabywców na Steamie. W sumie więc sprzedaż mocno przekroczyła 9 mln sztuk. Mimo to osiągnięcia produkcji uznane zostały za słabe, a menadżerowie Sony robili jakoby, co mogli, aby przekonać deweloperów, że ponieśli porażkę.

Reżyser Days Gone - ponad 9 mln sprzedanych sztuk, a dla Sony to wciąż porażka [Aktualizacja] - ilustracja #1

Ghost of Tsushima ukazało się w lipcu 2020 roku. Tym samym gra przekroczyła próg 8 mln egzemplarzy niecałe osiemnaście miesięcy po premierze, czyli niewiele szybciej niż Days Gone. Nie dziwi więc frustracja Rossa, że w przypadku jednej z produkcji taki wynik został uznany za sukces, podczas gdy w przypadku drugiej potraktowano go jako porażkę.

Oczywiście, proste porównanie liczby sprzedanych egzemplarzy nie daje pełnego obrazu sytuacji. W zeszłym roku dyrektor kreatywny Days Gone narzekał, że powodem porażki gry był fakt, iż zbyt wielu graczy kupiło ten tytuł na wyprzedażach, zamiast nabyć go w pełnej cenie zaraz po premierze. Sony nie chwaliło się wynikami tej produkcji w pierwszych miesiącach po jej debiucie, co sugeruje, że nie były one zbyt imponujące. Natomiast Ghost of Tsushima zostało najszybciej sprzedającą się nowa marką w historii Sony, znajdując ponad 2,4 mln nabywców w raptem trzy dni od premiery.

Nie bez znaczenia jest również odbiór obu produkcji. Ghost of Tsushima ma średnią ocen na poziomie 83% w serwisie Metacritic. W przypadku Days Gone jest to tylko 71%. Warto także przypomnieć, że według danych z marca 2021 roku kampanię pierwszej z tych produkcji ukończyło ponad 50% posiadaczy, podczas gdy w przypadku Days Gone było to tylko 34%, pomimo że gra znajdowała się na rynku dłużej. Pokazuje to, iż samurajska przygoda studia Sucker Punch znacznie bardziej przypadła graczom do gustu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, nie jest specjalnym zaskoczeniem, że od dłuższego czasu krążą plotki o powstającej już kontynuacji Ghost of Tsushima. Natomiast plany opracowania Days Gone 2 zostały porzucone, a studio Bend pracuje obecnie nad nową marką dla Sony.

  1. Recenzja gry Days Gone – Synowie Anarchii kontra Żywe trupy
  2. Recenzja Ghost of Tsushima – wspaniałe pożegnanie PS4
  3. Days Gone – poradnik
  4. Ghost of Tsushima – poradnik do gry