Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 19 stycznia 2014, 10:32

autor: Góral

Core Online - serwis Square Enix umożliwiający granie w przeglądarkach przestał istnieć

Koncern Square Enix po cichu zamknął platformę Core Online w listopadzie 2013 roku. Serwis umożliwiający darmowe (1 min. obejrzanej reklamy równała się 20 min. zabawy) granie przez przeglądarki internetowe w wybrane produkcje firmy (m.in Hitman: Krwawa Forsa oraz Lara Croft and the Guardian of Light), według zamieszczonego komunikatu był tylko testem, który został zakończony. Nie ma planów przywrócenia usługi do życia.

W sierpniu 2012 roku japoński koncern Square Enix uruchomił serwis Core Online, dzięki czemu użytkownicy komputerów PC mogli za darmo (wystarczyło tylko przez minutę oglądać reklamy, by grać przez 20 min.) bawić się wybranymi tytułami firmy bezpośrednio przez przeglądarkę. Na początku dostępne były tylko dwie pozycje - Hitman: Krwawa Forsa oraz Mini Ninjas. Z czasem udostępniano dwie kolejne - Lara Croft and the Guardian of Light i Tomb Raider: Underworld. Okazało się jednak, że projekt nie cieszył się zbyt wielką popularnością i według informacji zamieszczonej na witrynie, przestał istnieć pod koniec listopada 2013 roku. Dodatkowo okazało się, że nie ma planów na jego ponowne otwarcie. Krótko pisząc, jeżeli korzystaliście wcześniej z tej platformy, to możecie już o niej zapomnieć.

Core Online umożliwiało granie w przeglądarce w wybrane tytuły Square Enix. - Core Online - serwis Square Enix umożliwiający granie w przeglądarkach przestał istnieć - wiadomość - 2014-01-19
Core Online umożliwiało granie w przeglądarce w wybrane tytuły Square Enix.

Firma jednocześnie wyjaśniła, że Core Online było tylko testem. Chciano w ten sposób sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie na gry w jakości HD przez przeglądarki. Biorąc pod uwagę fakt, że przez kilka miesięcy zamknięcie serwisu pozostawało niezauważone, można podejrzewać, że popyt na tego typu rozwiązania był raczej znikomy. Z drugiej strony z pewnością zawiódł także marketing, który w tym przypadku nie miał chyba w ogóle miejsca i podejrzewam, że sporo osób nawet nie wie, że coś takiego jak Core Online w ogóle funkcjonowało.

Tak czy siak, platforma przeszła już do historii. Warto jednak wspomnieć, że w listopadzie 2013 roku ujawniono nową inicjatywę - Project FLARE, czyli próbę zawojowania technologii grania w chmurze przez Square Enix. Można więc zakładać, że całkowita rezygnacja z Core Online ma związek ze skupieniem swojej uwagi na nowej inicjatywie. Czekamy zatem na dalsze informacje.

Square Enix to japoński wydawca i producent gier wideo założony w 2003 roku, w wyniku połączenia się firm Square i Enix. W 2009 roku koncern przejął brytyjską korporację Eidos, dzięki czemu jego portfolio rozrosło się o kolejne uznane marki. Do najważniejszych z nich należy m.in. seria Final Fantasy, Dragon Quest, Tomb Raider, Hitman czy też Kingdom Hearts.