Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 września 2019, 22:07

autor: DM

CoD Modern Warfare - opis ESRB zdradza brutalne szczegóły kampanii

Kampania fabularna w Call of Duty: Modern Warafre będzie obfitować w sporo autentycznych, brutalnych scen. Tak przynajmniej wynika z opisu organizacji ESRB, która na swojej stronie zdradziła powody przyznania grze kategorii „M” (powyżej 17 lat). Uwaga na spoilery!

CoD Modern Warfare - opis ESRB zdradza brutalne szczegóły kampanii - ilustracja #1

Nie jest żadną niespodzianką, że Call of Duty: Modern Warfare, tak jak wcześniejsze gry z tego cyklu, nie otrzyma kategorii wiekowej przyjaznej dzieciom i młodzieży. Cały czas jednak sporą ciekawość budzi kampania fabularna, o której ciągle niewiele wiemy, oprócz tego, że ma to być niezwykle przejmująca i autentyczna historia oparta na realiach współczesnych konfliktów zbrojnych. Na około dwa tygodnie przed oficjalną prezentacją zwiastuna kampanii amerykańsko-kanadyjska organizacja ESRB zamieściła na swojej stronie dokładny opis powodów, przez które grze przyznano kategorię wiekową M (Mature 17+). Kilka z nich zdradza szczegóły niezwykle brutalnych scen z trybu dla pojedynczego gracza.

CoD Modern Warfare - opis ESRB zdradza brutalne szczegóły kampanii - ilustracja #2

UWAGA, SPOILER!

Poniższe opisy nie zdradzają żadnych szczegółów scenariusza ani losów bohaterów, ale ujawniają, co wydarzy się w kilku wyjątkowo drastycznych scenach. Jeśli nie chcesz zepsuć sobie samodzielnego odkrywania wszystkich wydarzeń podczas przechodzenia kampanii fabularnej, sugerujemy nie czytanie dalszego ciągu wiadomości.

Opis na stronie ESRB standardowo wymienia ogólne punkty oznaczające kategorię M, takie jak: używanie wulgarnego języka, przemoc i krew na ekranie, nawiązania do seksu oraz narkotyków. W dalszej części dokumentu zawarto jednak szereg przykładów scen, w których dopatrzono się zawartości nieodpowiedniej dla młodych osób. Autorzy wymieniają choćby „realistyczne ukazanie wymian ognia” czy „strzały z karabinów snajperskich powodujące dekapitację lub odrywanie kończyn”. Dalej mówi się o scenie, w której „gracz ma do wyboru kwestie dialogowe wpływające na zachowanie wroga, w sytuacji grożenia bronią całej rodzinie”. Będziemy również uczestniczyć w „ograniczonych czasowo sekwencjach, podczas których będzie trzeba zastrzelić terrorystę trzymającego zakładnika, jednak z możliwością pomyłkowego trafienia ofiary”, oraz w wielu momentach, gdy w czasie walki będzie trzeba odróżnić wroga od cywila.

CoD Modern Warfare - opis ESRB zdradza brutalne szczegóły kampanii - ilustracja #3

Kolejne, coraz mocniejsze opisy, mówią o realistycznym przedstawieniu tortur w formie tzw. waterboardingu, czyli polewania strumieniem wody twarzy więźnia przez ręcznik, co powoduje uczucie topienia się. Co więcej, wybór pewnych kwestii dialogowych może skończyć się egzekucją bezbronnej, skrępowanej ofiary. W przerywnikach filmowych widać atak bronią chemiczną i śmierć cywili, w tym małych dzieci. W niektórych scenach terroryści grożą bronią dzieciom lub strzelają bezpośrednio do małoletnich bohaterów. Na koniec ludzie z ESRB zostawili sobie wzmiankę o niektórych emblematach z trybu wieloosobowego, nawiązujących graficznie do narkotyków czy erotyki. Przy scenach z kampanii fabularnej wydają się one jednak niewielką kontrowersją.

Przypomnijmy, że studio Infinity Ward zapowiedziało oficjalną prezentację kampanii fabularnej na koniec września, zapewne niedługo po zakończeniu otwartych testów beta, które będą trwać do 23 września.