Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 listopada 2014, 13:57

autor: Orbech

CD Projekt pozbywa się cdp.pl

Wczoraj firma CD Projekt podpisała umowę z cdp.pl o odkupieniu i umorzeniu przez nią części własnych udziałów. Po zakończeniu transakcji wkład CD Projektu w cdp.pl zmniejszył się z 50,2% do 8,29%.

CD Projekt zmniejszył swój udział w działalności dystrybucyjnej. - CD Projekt zmniejszył zaangażowanie w cdp.pl - wiadomość - 2014-11-27
CD Projekt zmniejszył swój udział w działalności dystrybucyjnej.

Firma CD Projekt poinformowała na oficjalnej stronie o sprzedaży pakietu kontrolnego swojej lokalnej spółki dystrybucyjnej. W wyniku zakończonej transakcji, udział przedsiębiorstwa w cdp.pl zmniejszył się do zaledwie 8,29%. W ten sposób CD Projekt utracił kontrolę nad działalnością cdp.pl. Zawarta umowa pomiędzy stronami jasno określa zasady dalszego obniżania zaangażowania firmy w kapitale cdp.pl w razie np. słabych wyników finansowych. Na razie jednak obie spółki zamierzają kontynuować współpracę, biorąc pod uwagę, że cdp.pl odpowiada za dystrybucję cyklu Wiedźmin w Polsce, a także wielu innych produktów sygnowanych wiedźmińską marką.

Jak wcześniej wielokrotnie podkreślaliśmy strategia CD PROJEKT koncentruje się na działaniach o zasięgu globalnym – produkcji gier oraz cyfrowej dystrybucji realizowanej przez GOG.com. Cdp.pl od lat skupia się na rynku lokalnym, tutaj ma rozpoznawalną markę i realizuje własne cele strategiczne – powiedział Adam Kiciński, prezes firmy CD Projekt.

Już wcześniej w maju CD Projekt zmniejszył swoje zaangażowanie kapitałowe w cdp.pl, gdy umorzono 9 tysięcy udziałów, przez co CD Projekt kontrolował 50,2%. CD Projekt uważa się za przedsiębiorstwo globalne, a cdp.pl skupia się na rynku lokalnym co jest trudne dla warszawskiej firmy. Sytuacja mogłaby wyglądać inaczej, gdyby cdp.pl przynosił tak wysokie zyski jak GOG.com.

Firma CD Projekt została założona w 1994 roku przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. To właśnie CD Projekt był pierwszym przedsiębiorstwem w Polsce, które sprowadzało oprogramowania na płytach CD-ROM.

W lutym 2002 roku założono studio CD Projekt RED, które w 2007 roku wydało swoją pierwszą grę, czyli dobrze znanego Wiedźmina. Nad tytułem pracowało mniej więcej 100 osób, a budżet produkcji wyniósł około 20 mln zł.

W 2012 roku spółka CD Projekt zmieniła nazwę na cdp.pl, uruchamiając w październiku platformę cyfrowej dystrybucji przeznaczoną na polski rynek. Usługa wystartowała z 34 grami w ofercie, a z końcem roku miała ich już ponad sto.

W 2008 roku grupa CD Projekt uruchomiła anglojęzyczny serwis GOG.com, który na początku zajmował się dystrybucją starszych, klasycznych gier komputerowych, ale od marca 2012 roku rozpoczęto na nim sprzedaż nowszych produkcji.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.