Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 listopada 2014, 13:57

autor: Orbech

CD Projekt pozbywa się cdp.pl

Wczoraj firma CD Projekt podpisała umowę z cdp.pl o odkupieniu i umorzeniu przez nią części własnych udziałów. Po zakończeniu transakcji wkład CD Projektu w cdp.pl zmniejszył się z 50,2% do 8,29%.

CD Projekt zmniejszył swój udział w działalności dystrybucyjnej. - CD Projekt zmniejszył zaangażowanie w cdp.pl - wiadomość - 2014-11-27
CD Projekt zmniejszył swój udział w działalności dystrybucyjnej.

Firma CD Projekt poinformowała na oficjalnej stronie o sprzedaży pakietu kontrolnego swojej lokalnej spółki dystrybucyjnej. W wyniku zakończonej transakcji, udział przedsiębiorstwa w cdp.pl zmniejszył się do zaledwie 8,29%. W ten sposób CD Projekt utracił kontrolę nad działalnością cdp.pl. Zawarta umowa pomiędzy stronami jasno określa zasady dalszego obniżania zaangażowania firmy w kapitale cdp.pl w razie np. słabych wyników finansowych. Na razie jednak obie spółki zamierzają kontynuować współpracę, biorąc pod uwagę, że cdp.pl odpowiada za dystrybucję cyklu Wiedźmin w Polsce, a także wielu innych produktów sygnowanych wiedźmińską marką.

Jak wcześniej wielokrotnie podkreślaliśmy strategia CD PROJEKT koncentruje się na działaniach o zasięgu globalnym – produkcji gier oraz cyfrowej dystrybucji realizowanej przez GOG.com. Cdp.pl od lat skupia się na rynku lokalnym, tutaj ma rozpoznawalną markę i realizuje własne cele strategiczne – powiedział Adam Kiciński, prezes firmy CD Projekt.

Już wcześniej w maju CD Projekt zmniejszył swoje zaangażowanie kapitałowe w cdp.pl, gdy umorzono 9 tysięcy udziałów, przez co CD Projekt kontrolował 50,2%. CD Projekt uważa się za przedsiębiorstwo globalne, a cdp.pl skupia się na rynku lokalnym co jest trudne dla warszawskiej firmy. Sytuacja mogłaby wyglądać inaczej, gdyby cdp.pl przynosił tak wysokie zyski jak GOG.com.

Firma CD Projekt została założona w 1994 roku przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. To właśnie CD Projekt był pierwszym przedsiębiorstwem w Polsce, które sprowadzało oprogramowania na płytach CD-ROM.

W lutym 2002 roku założono studio CD Projekt RED, które w 2007 roku wydało swoją pierwszą grę, czyli dobrze znanego Wiedźmina. Nad tytułem pracowało mniej więcej 100 osób, a budżet produkcji wyniósł około 20 mln zł.

W 2012 roku spółka CD Projekt zmieniła nazwę na cdp.pl, uruchamiając w październiku platformę cyfrowej dystrybucji przeznaczoną na polski rynek. Usługa wystartowała z 34 grami w ofercie, a z końcem roku miała ich już ponad sto.

W 2008 roku grupa CD Projekt uruchomiła anglojęzyczny serwis GOG.com, który na początku zajmował się dystrybucją starszych, klasycznych gier komputerowych, ale od marca 2012 roku rozpoczęto na nim sprzedaż nowszych produkcji.