Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 lipca 2021, 14:43

autor: Ignacy "Gacek" Ziarkiewicz

Wiedźmin i Cyberpunk mocno wspierają budżet Polski; CDP jednym z największych płatników podatków

CD Projekt znalazł się na liście 40 największych płatników podatków w Polsce. W 2020 roku firma zapłaciła państwu około 201 mln zł.

CD Projekt to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych polskich firm. Od lat działa na rodzimym rynku z lepszymi i gorszymi okresami, jednak wielka premiera Cyberpunka 2077 była ogromnym finansowym sukcesem. Dlatego nie dziwi, że – jak podaje Business Insider – CD Projekt znalazł się na liście największych płatników podatków w 2020 roku. Firma zajęła ostatnie, 40. miejsce, wpłacając na rzecz państwa 201 mln zł. Co ciekawe, w porównaniu do 2019 roku suma zapłaconego przez firmę podatku w kolejnym okresie zwiększyła się o 137,8%.

Największym płatnikiem okazało się PGE, czyli dostawca energii. Dzięki niemu do budżetu państwa wpłynęło 10,8 mld zł. Na drugim miejscu uplasowała się firma Phillip Morris Polska Distribution, zajmująca się sprzedażą wyrobów tytoniowych - zapłaciła 8,1 mld podatku. Ostatnie miejsce na podium zajął PKN Orlen z niecałymi 7 mld zł wpłaconych z tytułu różnych opłat. W porównaniu do największych graczy, wpłaty CD Projektu wydają się niewielkie, ale i tak wszystkie kwoty robią wrażenie. Warto dodać, że 40 największych płatników razem zapłaciło aż 98,7 mld zł.

Twórcy Wiedźmina nie mają ostatnio najlepszego okresu, chociaż wydaje się, że po katastrofalnej premierze Cyberpunka na konsolach i poważnym ataku hakerskim firma powoli wstaje z kolan. Głośna gra powróciła do PlayStation Store, a niedługo być może wyjdą pierwsze darmowe dodatki.