Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 maja 2021, 20:21

autor: NowaGeneracja

CD Projekt z trzykrotnie mniejszym zyskiem netto - nowe sprawozdanie finansowe

CD Projekt odnotował spadek zysków w I kwartale 2021 roku w porównaniu do tego samego okresu rozliczeniowego z zeszłego roku.

W SKRÓCIE:
  • CD Projekt odnotował trzykrotny spadek zysków w I kwartale 2021 roku w porównaniu do identycznego okresu rozliczeniowego w 2020 roku.
  • Powodem takiej sytuacji jest głównie nakład przeznaczony na odbudowywanie wizerunku i prace nad grą Cyberpunk 2077.

CD Projekt opublikował sprawozdanie finansowe za pierwszy kwartał 2021 roku, z którego wynika, że zyski grupy zmalały trzykrotnie w porównaniu do tego samego okresu z poprzedniego roku. Między 1 stycznia i 31 marca 2021 CD Projekt wzbogacił się jedynie o 32,5 mln złotych netto, natomiast w identycznym kwartale rok temu zyskał prawie 92 mln złotych netto. Bardzo dużo stracił również na działalności operacyjnej – spadek sięgnął w tej kategorii aż 56% (z 97,6 mln złotych do 43,2 mln złotych).

CD Projekt z trzykrotnie mniejszym zyskiem netto - nowe sprawozdanie finansowe - ilustracja #1

Pozytywną wiadomością jest fakt, że przychody CD Projektu wzrosły z ok. 193 mln złotych do ok. 197 mln złotych, przy czym zwiększyły się również przychody platformy GOG.com: od ok. 49 mln złotych do ok. 54 mln złotych. Plany związane z jej rozwojem zderzyły się jednak z rzeczywistością, gdyż GOG zamiast zysków przyniósł straty – w I kwartale 2020 roku platforma zyskała ok. 1,9 mln złotych netto, zaś w I kwartale tego roku osiągnięto straty o podobnej wartości.

Sytuacja wynika z różnych czynników, jak np. premiery Wiedźmina na Netflixie pod koniec 2019 roku. Stosunkowo pozytywne recenzje serialu przyczyniły się do wzrostu zysków, tak samo jak ponowne zainteresowanie graczy Wiedźminem 3: Dzikim Gonem. Do świetnego wyniku finansowego CD Projektu w 2020 roku przyczyniła się również sprzedaż Cyberpunka 2077… mimo że to właśnie jego premiera okazała się zgubna dla zysków grupy w I kwartale 2021 roku. Koszty poradzenia sobie z ogromnym skandalem medialnym i naprawianiem gry w ekspresowym tempie były bardzo duże. Wiceprezes CD Projektu, Piotr Nielubowicz, odniósł się do tego w poniższym filmie:

Mimo zanotowania spadku w zyskach, CD Projekt może się pochwalić znacznie większymi rezerwami finansowymi niż w tym samym okresie zeszłego roku, wynoszącymi 1,9 miliarda złotych – w skład których wchodzą obligacje skarbowe, gotówka czy lokaty bankowe. Tego typu zapas przyda się grupie, która czeka na informacje dotyczące zbiorowego pozwu w sprawie Cyberpunka 2077, przygotowywanego przez właścicieli amerykańskich papierów wartościowych od CD Projektu. Stan finansowy producenta gier może jednak polepszyć wydanie Cyberpunka 2077 i Wiedźmina 3 na konsole najnowszej generacji czy premiera The Witcher: Monster Slayer.