Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 21 stycznia 2013, 11:10

autor: eLCeBe

Amerykański oddział Atari ogłasza bankructwo

Amerykański oddział Atari, międzynarodowego koncernu zajmującego się wydawaniem gier komputerowych, ogłosił upadłość. Nie oznacza to jednak, że legendarna marka zniknie z rynku. Jest to jedynie kolejny etap w reorganizacji struktur firmy.

Atari 2600, konsola do gier z 1977 roku. - Amerykański oddział Atari ogłasza bankructwo - wiadomość - 2013-01-21
Atari 2600, konsola do gier z 1977 roku.

Jak podaje na swojej stronie internetowej amerykański dziennik Los Angeles Times, Atari Inc. ogłosiło bankructwo. Nie jest to jednakże decyzja, która spowoduje zniknięcie z rynku tej znanej już od lat ‘70 marki. Wprost przeciwnie, ogłoszenie bankructwa ma polepszyć sytuację amerykańskiego oddziału koncernu Atari. Działanie to ma na celu uniezależnienie się od francuskiej części międzynarodowej korporacji (znanej jako Atari SA) i zapewnienie lepszych wyników finansowych.

Zgodnie z amerykańskim prawem dotyczącym upadłości przedsiębiorstw, Atari Inc. może zostać w najbliższej przyszłości wykupione. Szefowie firmy na to właśnie liczą. Mają nadzieję, że nowy właściciel zainwestuje środki w produkcję gier przede wszystkim na platformy mobilne, co pozwoli na zwiększenie przychodów firmy.

Marka Atari znana jest graczom na całym świecie od wielu lat, ponieważ założona została w roku 1972. Najstarszym graczom, pamiętającym jeszcze lata ‘70, kojarzyć się może z takimi klasykami gier komputerowych, jak Pong czy Asteroids. Firma wypuściła na rynek także wiele typów konsol i komputerów, jak choćby najbardziej znane w naszym kraju Atari 2600 (aka Atari VCS) czy późniejsze projekty, komputery Atari XL/XE oraz Atari ST. Najnowsze znane gry wydane pod szyldem Atari to Baldur’s Gate: Enhanced Edition i Farming Simulator 2013.

Obecnie Atari ani trochę nie przypomina giganta elektronicznej rozrywki z dawnych lat. Firma wielokrotnie przechodziła restrukturyzację, zmieniała właścicieli, była dzielona, kupowana i sprzedawana. Pod szyldem Atari SA działa od roku 2009, kiedy to przemianowano jej nazwę z Infogrames Entertainment.

Pong World – jedno z „ostatnich” dokonań Atari - Amerykański oddział Atari ogłasza bankructwo - wiadomość - 2013-01-21
Pong World – jedno z „ostatnich” dokonań Atari

Amerykański oddział koncernu zajmował się przede wszystkim produkcją gier na przeglądarki internetowe oraz platformy mobilne, w tym odświeżonych wersji wielu swoich hitów sprzed lat. Niestety sytuacja finansowa firmy od kilku lat nie jest najlepsza, czego dowodem może być spadek wartości jej akcji – za warty jeszcze w 2008 roku 11 euro udział teraz zapłacić trzeba mniej niż 1 euro.

Co to wszystko oznacza dla graczy? Pomysł sprzedaży amerykańskiej części firmy ma poprawić jej sytuację finansową oraz doprowadzić do oderwania się od francuskich zwierzchników, otwierając nowy rozdział w historii przedsiębiorstwa. Jeśli plan szefów Atari Inc. się powiedzie, możemy otrzymać kolejne ciekawe produkcje wydane przez to studio.

Nie pojawił się jeszcze oficjalny komentarz tej sytuacji ze strony Atari Inc.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.