Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 lutego 2010, 11:15

autor: Jiker

Activision Blizzard zwalnia pracowników i zamyka studia deweloperskie

Firma Activision potwierdziła część zwolnień, o których spekulowały wczoraj zachodnie serwisów internetowych. W większości przypadków wynikają one z mniejszego wsparcia, które udzielone zostanie deweloperom zajmującym się produkcją gier muzyczno-rytmicznych (w 2010 roku Activision planuje wydać tylko dwa tytuły tego rodzaju).

Firma Activision Blizzard potwierdziła część zwolnień, o których spekulowały wczoraj zachodnie serwisy internetowe. W większości przypadków wynikają one z mniejszego wsparcia, które udzielone zostanie deweloperom zajmującym się produkcją gier muzyczno-rytmicznych (w 2010 roku Activision Blizzard planuje wydać tylko dwa tytuły tego rodzaju).

Przedstawiciele firmy nie ujawnili niestety szczegółów restrukturyzacji. Nie wiemy zatem, czy dane przedstawione przez zachodnie media pokrywają się z rzeczywistością. A należy zauważyć, że cięcia mogły objąć sporą liczbę studiów deweloperskich.

Według nieoficjalnych informacji restrukturyzacja ma dotknąć m.in. firmę Neversoft, niegdyś znaną z produkcji gier z serii Tony Hawk, a ostatnio muzycznego Guitar Hero. Studio ma zostać uszczuplone o poważną liczbę pracowników po ukończeniu prac nad Guitar Hero 6. Co więcej, ma to być ostatnia odsłona serii zaprojektowana przez Neversoft – deweloping kolejnych ma według niepotwierdzonych danych zostać zlecony ekipie Vicarious Visions (opracowującej m.in. edycje na konsole firmy Nintendo).

Z kolei według plotek przedstawionych przez George’a Broussarda z 3DRealms, zwolnienia dotknęły również studio Radical Entertainment, producenta m.in. gry akcji Prototype. Wypowiedzenia otrzymało rzekomo dziewiętnastu członków załogi dewelopera – część z nich została potwierdzona przez kilka innych, niezależnych źródeł.

Broussard informuje ponadto o zwolnieniach w Neversoft, a także zamknięciu studia Luxoflux, które w ostatnim czasie wprowadziło na rynek m.in. grę Transformers: Revenge of the Fallen w wersji na PC i Vigilante 8 Arcade dla Xbox Live Arcade. Ten drugi fakt został niejako potwierdzony poprzez zamknięcie oficjalnego serwisu internetowego firmy.

O likwidacji ekipy Underground Development możemy natomiast przeczytać na Wikipedii. Studio mające w dorobku konwersję Enemy Territory: Quake Wars na PlayStation 3 i muzyczne Guitar Hero: Van Halen, najprawdopodobniej zostało zamknięte właśnie w związku z weryfikacją planów co do rozwoju gier muzyczno-rytmicznych.

Ponadto serwis Kotaku sugeruje, że Activision Blizzard postanowiło wręczyć wypowiedzenia niemal wszystkim pracownikom firmy RedOctane (około 30-40 osób) wydawcy pierwszych odsłon Guitar Hero oraz producenta plastikowych kontrolerów do gier z tej serii. Najbardziej wartościowi producenci mogą liczyć na podpisanie nowych kontraktów z Activision Blizzard.