Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 7 lutego 2014, 14:17

autor: luckie

Activision Blizzard podsumowuje rok 2013 – wydawca poradził sobie lepiej niż oczekiwano

Firma Activision Blizzard podsumowała miniony kwartał oraz cały 2013 rok. Ogólne wyniki finansowe korporacji za poprzedni rok okazały się być lepsze niż wstępne prognozy. Całkiem nieźle zapowiada się także rok 2014 – wydawca szykuje premiery takich tytułów, jak Diablo III: Reaper of Souls, Destiny, Hearthstone: Heroes of Warcraft i nie tylko.

Podsumowanie 2013 roku

Activision Blizzard może uznać rok 2013 za udany - Activision Blizzard podsumowuje rok 2013 – wydawca poradził sobie lepiej niż oczekiwano - wiadomość - 2014-02-07
Activision Blizzard może uznać rok 2013 za udany

Firma Activision Blizzard opublikowała raport finansowy za czwarty kwartał roku kalendarzowego 2013 oraz podsumowanie minionych 12 miesięcy. Ogólnie rzecz biorąc, właściciel takich serii, jak Call of Duty, Diablo czy World of Warcraft, zamknął rok z lepszym rezultatem niż oczekiwano. Szef korporacji, Bobby Kotick, od dawna zwiastował słabszy wynik końcowy ze względu na wypadający w 2013 roku okres przejściowy pomiędzy dwiema generacjami konsol. Całoroczny przychód netto Activision Blizzard wyniósł jednak 4,583 miliardy dolarów – nieco mniej niż w roku poprzednim (4,856 mld), ale więcej niż prognozowano (4,32 mld). W samym czwartym kwartale minionego roku odnotowano przychód w wysokości 1,52 mld dolarów – sporo więcej niż w okresie od lipca do września 2013 roku, gdy liczba ta wyniosła 691 milionów.

Skylanders jest jedną z najlepiej zarabiających marek w katalogu Activision Blizzard - Activision Blizzard podsumowuje rok 2013 – wydawca poradził sobie lepiej niż oczekiwano - wiadomość - 2014-02-07
Skylanders jest jedną z najlepiej zarabiających marek w katalogu Activision Blizzard
Najważniejsze sukcesy Activision Blizzard w 2013 roku
  1. Roczny przychód sięgnął 4,583 mld dolarów
  2. Przychód w okresie od października do końca grudnia wyniósł 1,52 mld dolarów
  3. Marka Skylanders wygenerowała ogółem 2 mld dolarów
  4. Wzrost liczby subskrybentów WoW do 7,8 mln
  5. Do końca roku Diablo III kupiono 15 mln razy
  6. Uniezależnienie się od koncernu Vivendi

Perełkami w naszyjniku Activision Blizzard okazały się w tym roku serie Call of Duty i Skylanders, będąc odpowiednio drugą i trzecią najlepiej sprzedającą się marką na rynku gier konsolowych. W czwartym kwartale 2013 roku w Ameryce Północnej i Europie na topie było Call of Duty: Ghosts, zarówno jeśli chodzi o konsole nowej generacji, jak i wszystkie platformy sprzętowe razem wzięte. Od początku istnienia do 31 grudnia 2013 roku marka Skylanders wygenerowała przychód w wysokości ponad 2 miliardów dolarów. Warto wspomnieć, że chodzi tu nie tylko o same gry, lecz także o figurki pozwalające odblokować dodatkowe wirtualne postaci. Te ostatnie znalazły do tej pory jakieś 175 milionów nabywców na całym świecie.

Do pozostałych sukcesów Activision Blizzard niewątpliwie należy wzrost liczby subskrybentów World of Warcraft w ubiegłym kwartale do 7,8 milionów (więcej na ten temat znajdziecie w tym newsie) oraz osiągnięcie liczby 15 milionów sprzedanych kopii Diablo III na wszystkie platformy (szczegóły w tym miejscu).

Prognozy na 2014 rok

W 2014 roku Activision Blizzard szykuje kilka mocnych tytułów. Bobby Kotick największe nadzieje pokłada w Destiny – pierwszej odsłonie nowej marki studia Bungie Software (twórcy serii Halo), która ma się stać kolejnym bestsellerem w katalogu wydawcy. W tym roku nie zabraknie rzecz jasna kolejnej części Call of Duty, a także kontynuacji generującej krociowe zyski serii Skylanders. Z kolei Blizzard przygotowuje się do premiery Reaper of Souls – pierwszego dodatku do Diablo III, zmierzającego na PC i PS4 – oraz darmowych Hearthstone: Heroes of Warcraft i Heroes of the Storm. Trzecim tytułem „free-to-play” od Activision Blizzard będzie przeznaczone na rynek azjatycki Call of Duty Online, które obecnie znajduje się w fazie testowej. Mimo tak dobrze zapowiadającego się okresu Activision Blizzard spodziewa się w 2014 roku uzyskać przychód netto w wysokości 4 mld dolarów, z czego 885 mln ma przypaść na pierwszy kwartał.

  1. Podsumowanie wyników Activision Blizzard za czwarty kwartał 2013 roku
  2. Strona internetowa firmy Activision Blizzard