Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 listopada 2013, 09:43

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

PlayStation 3 i Xbox 360 mają po 80 milionów sprzedanych sztuk

Firma Sony wyjawiła, że do tej pory do sklepów powędrowało 80 milionów sztuk konsoli PlayStation 3. W zeszłym miesiącu firma Microsoft chwaliła się identycznym wynikiem, jeśli chodzi o Xboksa 360. Wygląda na to, że pod tym względem obaj rywale osiągnęli remis.

Trudno jednoznacznie wskazać, która z konsol obecnej generacji zdobyła przewagę nad rywalem - PlayStation 3 i Xbox 360 mają po 80 milionów sprzedanych sztuk - wiadomość - 2013-11-07
Trudno jednoznacznie wskazać, która z konsol obecnej generacji zdobyła przewagę nad rywalem

Firma Sony poinformowała, że od dnia debiutu PlayStation 3 w listopadzie 2006 roku do sklepów na całym świecie sprzedano 80 milionów sztuk konsoli. Choć nie jest to wynik równoznaczny z liczbą urządzeń, które trafiły do poszczególnych klientów, sklepy raczej nie zamawiałyby czegoś, czego nie potrafiłyby sprzedać. Sony chwali się również, że do tej pory złożono milion pre-orderów na zakup nadchodzącej PlayStation 4.

Jak ten wynik wypada na tle największej konkurencji Sony? Otóż w październiku firma Microsoft również powiadamiała, że Xbox 360 trafił do sklepów w liczbie 80 milionów. Choć konsola Microsoftu jest na rynku o rok dłużej niż PS3, to można powiedzieć, że ta runda zakończyła się remisem. Czyż można sobie wyobrazić piękniejsze zwieńczenie obecnej generacji?

Pod względem „exclusive’ów”, oferta Sony wydaje się być bardziej interesująca - PlayStation 3 i Xbox 360 mają po 80 milionów sprzedanych sztuk - wiadomość - 2013-11-07
Pod względem „exclusive’ów”, oferta Sony wydaje się być bardziej interesująca

Jeśli chodzi o gry na wyłączność, w tej generacji konsol to Sony zaoferowało szerszy wybór. Owszem, choć jedynie na Xboksie 360 można zagrać w większość szalenie popularncyh produkcji z serii Halo, a także ostatnie odsłony Gears of War, użytkownicy PS3 mogli cieszyć się takimi tytułami, jak: God of War, Little Big Planet, Uncharted, The Last Of Us czy dwie eksperymentalne produkcje studia Quantic Dream: Heavy Rain oraz Beyond: Dwie Dusze. Często duże xboksowe „exclusive’y” prędzej czy później trafiały na inne platformy sprzętowe (patrz Mass Effect, Alan Wake), czego Sony nie ma w zwyczaju.

Jaka będzie nowa generacja? Szybsza, większa, lepsza? Bardziej przyjazna użytkownikom? Czy nadchodzącym konsolom uda się wreszcie podkopać autorytet PC, czy może jeszcze bardziej umocnią jego pozycję? Kto tym razem wyjdzie zwycięską ręką – Microsoft czy Sony? Odpowiedzi na te pytania (a przynajmniej na część z nich) poznamy już wkrótce. PlayStation 4 zadebiutuje na świecie w przyszłym tygodniu, 15 listopada, a Xbox One 22 listopada. Polska premiera konsol przypada odpowiednio na 29 listopada oraz luty 2014 roku.

  1. Strona internetowa PlayStation
  2. Strona internetowa Xboksa