Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 stycznia 2011, 10:43

autor: Jiker

NGP w kilku wersjach i za cenę niższą niż 350 dolarów?

W Sieci pojawiły się kolejne szczegóły na temat NGP – nowej konsoli przenośnej firmy Sony. Media branżowe i analitycy po raz kolejny zastanawiają się nad potencjalną ceną urządzenia, terminem jego premiery, a także dowiadują się więcej na temat technologii 3G.

W Sieci pojawiły się kolejne szczegóły na temat NGP – nowej konsoli przenośnej firmy Sony. Media branżowe i analitycy po raz kolejny zastanawiają się nad potencjalną ceną urządzenia, terminem jego premiery, a także dowiadują się więcej na temat technologii 3G.

NGP w kilku wersjach i za cenę niższą niż 350 dolarów?  - ilustracja #1

Kwestia ceny NGP okazała się tematem analizy trzech najbardziej znanych amerykańskich analityków, zajmujących się rynkiem elektronicznej rozrywki. Jesse Divnich z grupy EEDAR twierdzi, że w Stanach Zjednoczonych konsola będzie oferowana za kwotę od 299 do 349 dolarów i, w czym duża zasługa coraz większej popularności smartfonów, zostanie przyjęta z otwartymi ramionami. Ceny na podobnym poziomie oczekuje również Colin Sebastian z Lazard Capital Markets. Nieco bardziej optymistycznie patrzy na tę kwestię Michael Pachter z Wedbush Morgan. Według niego NGP będzie sprzedawane za równowartość 250 dolarów/200 funtów.

Na ostateczną decyzję Sony w sprawie ceny nie zamierzali czekać szefowie sieci GameStop, którzy przez krótką chwilę oferowali NGP w systemie przedpremierowym za kwotę aż 999,99 dolarów. Na szczęście szybko się opamiętali, usuwając stronę konsoli z bazy sklepu. Swoją drogą, tak wygórowana oferta i tak nie miała racji bytu, gdyż jeszcze wczoraj przedstawiciele Sony (konkretnie Shuhei Yoshida) potwierdzili, że NGP będzie dostępne za cenę niższą niż 599 dolarów.

NGP w kilku wersjach i za cenę niższą niż 350 dolarów?  - ilustracja #2

Kolejną kwestią do omówienia jest data premiery NGP. Z dotychczas potwierdzonych informacji wynikało, że konsola zadebiutuje pod koniec tego roku na japońskim rynku. Firma Sony dotąd nie zabierała jednak głosu w sprawie terminu debiutu platformy w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Sytuację zmieniła wypowiedź Jacka Trettona, prezesa amerykańskiego oddziału Sony Computer Entertainment, jakiej udzielił serwisowi engadget. Mianowicie oznajmił on, że Sony zrobi wszystko, by NGP zadebiutowało jednocześnie na całym świecie. Rzeczywistość może jednak zweryfikować te plany, więc ostatecznie sukcesem będzie wydanie konsoli w 2011 roku w co najmniej jednym regionie.

Na koniec warto odnotować, że NGP najprawdopodobniej trafi do sprzedaży w kilku różnych wersjach. Będą się one różnić na płaszczyźnie dostępu do funkcji. Dla przykładu, wyłącznie jedna z nich będzie robić użytek z technologii 3G (wszystkie natomiast będą się łączyć z Siecią przez WiFi). Decyzja ta wpłynie z pewnością na cenę poszczególnych modeli.

Sposób przeprowadzenia pierwszego pokazu nowej przenośnej platformy Sony okazał się nieco odmienny od tego, do czego przez ostatnie lata zdążyli nas przyzwyczaić producenci konsol. Zabrakło w nim konkretów odnośnie ceny, daty premiery, a także oficjalnych zapowiedzi gier. Po części powodem tego faktu jest zapewne sam termin prezentacji, poprzedzający kilka istotnych imprez branżowych. Możemy się zatem spodziewać, że kolejne fakty na temat NGP ujrzą światło dzienne podczas m.in. Game Developers Conference (marzec) oraz targów E3 (czerwiec).