Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 5 marca 2010, 11:20

autor: omadaha

Najnowsze sterowniki Nvidii mogą uszkodzić twój komputer

W sieci pojawiły się informacje o problemach z najnowszymi sterownikami do kart graficznych firmy Nvidia. Użytkownicy zgłaszają, że zestaw bibliotek opatrzony numerem 196.75 powoduje spadki ilości FPS podczas gry, a w skrajnych przypadkach ich użytkowanie doprowadza do całkowitego uszkodzenia karty graficznej.

W sieci pojawiły się informacje o problemach z najnowszymi sterownikami do kart graficznych firmy Nvidia. Użytkownicy zgłaszają, że zestaw bibliotek opatrzony numerem 196.75 powoduje spadki ilości FPS podczas gry, a w skrajnych przypadkach ich użytkowanie doprowadza do całkowitego uszkodzenia karty graficznej.

Najnowsze sterowniki Nvidii mogą uszkodzić twój komputer - ilustracja #1

Najnowsze biblioteki miały przede wszystkim zapewnić wsparcie dla nowych modeli kart GeForce (GT 220, GT 330 i GT 340) i wprowadzić obsługę technologii SLI do najnowszych gier, takich jak: Assassins’s Creed II, Battlefield: Bad Company 2 czy Mass Effect 2. Okazało się tymczasem, że najważniejszą „nowością”, która pojawia się w po zainstalowaniu sterowników Nvidii są poważne problemy z pracą karty graficznej podczas gry w wiele tytułów wymagających wysokiej wydajności.

Serwis Inc Gamers opublikował ostrzeżenie, w którym czytamy, że najnowsze biblioteki Nvidii mają wadliwe oprogramowanie do sterowania wentylatorem, co doprowadza do przegrzewania się karty. W rezultacie jest to przyczyną spadku płynności podczas grania, a w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do uszkodzenia podzespołów komputera: płyty głównej, procesora i karty graficznej.

Istnienie problemu potwierdzili gracze, z których jeden z przerażeniem stwierdził, że podczas gry procesor jego karty graficznej rozgrzał się do temperatury 104 stopni Celsjusza przekraczając tym samym dopuszczalny maksymalny limit.

Wszyscy użytkownicy, którzy mając zainstalowane sterowniki w wersji 196.75, zdecydują się na grę w tytuły, które znacząco obciążają kartę graficzną muszą liczyć się z możliwymi negatywnymi konsekwencjami. Problem dotyczy przede wszystkim gier z trójwymiarową i realistyczną grafiką, w tym między innymi: Prototype, Far Cry 2, Crysis, World of Warcraft i StarCraft 2 Beta.

W chwili obecnej dział techniczny Blizzard, który przyglądał się sprawie, zaleca odinstalowanie bibliotek i powrót do poprzedniej wersji sterowników (196.21). Oficjalny komunikat Nvidii potwierdza, że w chwili obecnej jest to jedyne rozwiązanie: „Mamy świadomość, że niektórzy klienci zgłaszali problemy związane z prędkością wentylatora po zainstalowaniu najnowszych sterowników 196.75 ze strony Nvidia.com. Dopóki nie zweryfikujemy źródła tego problemu zalecamy aby klienci pozostali przy wersji 196.21 lub do niej powrócili. Sterowniki 196.75 zostały tymczasowo usunięte z naszej strony.”

Trudno przewidzieć jak dalej potoczy się sprawa wadliwych bibliotek i czy gracze, których sprzęt został uszkodzony z powodu usterki mogą liczyć na jakąkolwiek rekompensatę. Jedno jest pewne – jest to jedna z największych wpadek, która przydarzyła się Nvidii i może ona bardzo negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy i zaufanie do jej produktów.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.