Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Stronghold 3 (PC)
OkładkaStronghold 3 (PC)

Twierdza 3 PC

Stronghold 3

Trzecia odsłona bestsellerowej serii strategicznej, zapoczątkowanej w 2001 roku. Po cechujących poprzednie tytuły cyklu eksperymentach w zakresie mechaniki, tym razem twórcy ze studia Firefly zdecydowali się na powrót do korzeni.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | średniowiecze

Twierdza 3 Premiera PC

25października2011

pudełko PL

25października2011

producent: Firefly Studios wydawca: 7Sixty wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Twierdza 3

Age of Empires III

Manor Lords

Twierdza 2

Stronghold 3 to osadzona w czasach mrocznego średniowiecza strategia ekonomiczna, w której naszym zadaniem jest rozbudowa i obrona potężnych zamków. Podobnie jak w przypadku poprzedników, tak i tu kluczem do zwycięstwa jest odpowiednie zadbanie o dobrobyt naszych podwładnych. Wzorem pierwszej części rozgrywka została podzielona na kampanię militarną oraz ekonomiczną. Każda z nich składa się z szeregu misji przedstawiających odrębną historię. W Twierdzy 3 powraca Wilk - doskonale znany z „jedynki” czarny charakter. Tym razem zyskał nowych sojuszników oraz nowy oręż.

Gracz wciela się w pana na włościach. Na początku dysponuje jedynie niewielkim zamkiem i sprawuje władzę nad małą wioską. Rozgrywka polega na zakładaniu i rozwijaniu nowych osad, budowaniu coraz to większych twierdz i toczeniu wojen z konkurencyjnymi lordami. Gra koncentruje się głównie na aspekcie ekonomicznym i budowniczym. Zamczyska można dowolnie projektować i konstruować z szeregu gotowych elementów (wieże, zwodzone mosty, tajemne wejścia, wilcze doły, balisty, kilka rodzajów muru itp.), tak by jak najlepiej pełniły funkcje obronne, umożliwiając mieszkańcom w miarę spokojny żywot nawet podczas oblężenia.

Równie bogate możliwości mamy podczas zarządzania osadami. Możemy budować domy mieszkalne, chaty drwali, rynek, farmy itp., słowem struktury, które zapewnią naszym poddanym pracę, jadło i pieniądze. Oczywiście nie zabrakło również bitew, w których położono nacisk na różnorodne techniki oblężnicze. Podczas potyczek pojawiają się jednostki takie jak inżynierowie, saperzy wykonujący podkopy, żołnierze szturmujący mury z mobilnym sprzętem (tarany, pluteje, balisty, katapulty oraz potężne trebuszety).

Poza kampanią Twierdza 3 oferuje również zabawę w sieci, oblężenia/obronę historycznych warowni oraz tryb tzw. wolnego budowania. Oprawa dźwiękowa i tym razem nie zawiodła - oprócz nowych utworów w grze zaimplementowano melodie z jedynki, dwójki oraz Krzyżowca. Produkcja wykorzystuje zupełnie nowy silnik graficzny, co dało przełożenie na efektowną grę światła i cienia (szczególnie podczas misji rozgrywanych nocą) oraz równie interesującą fizykę.

Ostatnia modyfikacja 14 lipca 2011

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 5 / 10 na podstawie 3505 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.7 / 10 na podstawie 2028 głosów czytelników.

Twierdza 3 cena w dniu premiery: 99,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Twierdza 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Twierdza 3 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Quad Core 1.8 GHz
  • 2 GB RAM (3 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 9800 lub lepsza)
  • 5 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7