Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PCXONE
Okładka Red Dead Online (XONE)
OkładkaRed Dead Online (XONE)

Red Dead Online

RDO

Moduł sieciowy gry Red Dead Redemption 2, udostępniony przez firmę Rockstar Games jako darmowe rozszerzenie lub samodzielna gra. RDO korzysta ze świata oraz zawartości opracowanych na potrzeby kampanii fabularnej, dodając do nich elementy sieciowe.

Akcji | TPP | sandbox | western | sieciowe | TPS | kooperacja | strzelanki | XIX wiek | gry jako usługa (GaaS)

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Red Dead Online Premiera

14maj2019

PS4 XONE

5lis2019

PC

producent: Rockstar Games wydawca: Rockstar Games wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do Red Dead Online

Grand Theft Auto V

Crackdown 3

APB: Reloaded

Red Dead Online to wieloosobowa gra akcji będąca modułem sieciowym Red Dead Redemption 2, jednak funkcjonująca w dużej mierze jako osobny produkt. 1 grudnia 2020 RDO zostało wydane jako samodzielna gra (z możliwością dokupienia kampanii single player). Za powstanie obu odpowiada studio Rockstar Games.

Fabuła

Fabuła Red Dead Online rozgrywa się w roku 1898, przed wydarzeniami z kampanii RDR 2. Gracz wciela się w postać stworzonego przez siebie kowboja, niesłusznie oskarżonego o morderstwo i skazanego na śmierć. Główny bohater zostaje uwolniony przez nieznajomych, którzy atakują przewożący go konwój więzienny. Okazuje się, że za przejęcie konwoju odpowiada wdowa po biznesmenie, w którego morderstwo wrobiono protagonistę. Oferuje mu ona współpracę – oczyszczenie z zarzutów w zamian za pomoc w zemście na prawdziwych zabójcach.

Gameplay

RDO opiera się na podobnym schemacie, co wydane wcześniej Grand Theft Auto Online. Twórcy wykorzystali zawartość opracowaną na potrzeby Red Dead Redemption 2, uzupełniając ją o elementy wieloosobowe. Gracze trafiają więc do Ameryki u schyłku ery Dzikiego Zachodu i łącząc się w maksymalnie 7 – osobowe gangi, mają do dyspozycji rozległy obszar pełen ciekawych miejsc oraz liczne aktywności. Te ostatnie uwzględniają zarówno krótkie misje fabularne wykonywane w trybie kooperacji, jak i szereg zadań pobocznych zlecanych przez postacie niezależne. Dostępne są również klasyczne tryby wieloosobowe oparte na rywalizacji oraz wyścigi konne. Pojawia się również kilka zapożyczeń z trybu multiplayer oryginalnego Red Dead Redemption. Za wszystkie aktywności gracze otrzymują dwa rodzaje wirtualnej waluty – dolary i kruszce złota – które można wydawać na liczne ulepszenia i elementy kosmetyczne.

Częste aktualizacje dodały do gry wiele nowych elementów. RDO zawiera system profesji – specjalnych ról, które możemy przyjąć w świecie gry. Każda z dostępnych specjalizacji wiąże się z różnymi obowiązkami, aktywnościami, oraz nagrodami za zdobywanie doświadczenia. Przykładowo, wcielając się w rolę łowcy nagród, za zadanie mamy łapać przestępców i dostarczać ich przed oblicze sprawiedliwości. Zwiększając nasz poziom łowcy nagród, odblokowujemy między innymi wzmocnione lasso utrudniające ucieczkę naszym ofiarom, bole do unieruchamiania ich, a także umiejętność polowania na innych graczy. Profesja bimbrownika natomiast pozwala nam założyć nielegalną destylarnię i bar. W zamian zyskujemy znaczne zarobki przy udanych dostawach.

Gra zawiera kilka systemów progresji, za pomocą których możemy wzmacniać naszą postać. Oprócz wspomnianych wyżej specjalizacji, niemalże każda czynność jaką wykonujemy nagradza nas doświadczeniem. Zebranie wystarczającej ilości doświadczenia zwiększa naszą rangę. W ten sposób odblokowujemy nowe rodzaje broni, a także karty umiejętności. Gracz może korzystać z maksymalnie czterech kart jednocześnie, co zmusza do wyboru między umiejętnościami. Karty mają różnorodne efekty, na przykład zwiększenie zadawanych obrażeń podczas jazdy konno, możliwość podduszania wrogów lassem albo regeneracja zdrowia po zabiciu przeciwnika. Grając, musimy zatem wybrać karty pasujące do obranego przez nas stylu gry.

Outlaw Pass

Ostatnim systemem progresji jest tzw. Przepustka bandyty, dostępna jedynie w określonych okresach czasu. Pełni ona rolę porównywalną do przepustek bitewnych z innych gier. Po zakupie przepustki zdobywane przez nas doświadczenie zwiększa jej poziom. Daje nam to dostęp do unikalnych nagród, niemożliwych do zdobycia w żaden inny sposób.

Deathmatch i battle royale

Swobodna eksploracja świata oraz misje kooperacyjne to nie jedyne co RDO ma do zaoferowania. Produkcja Rockstar zawiera także imponującą liczbę trybów rywalizacyjnych. Do dyspozycji mamy między innymi klasyczny deathmatch, dwie wariacje na temat Battle Royale, wyścigi konne oraz przejmowanie punktów kontrolnych.

Red Dead Online korzysta z identycznej oprawy audiowizualnej co podstawowe RDR2 2. Dostępna jest za darmo dla nabywców podstawowej wersji gry, ale funkcjonuje jako całkowicie oddzielna produkcja.

Ostatnia modyfikacja 21 września 2018

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: max 32  

Ocena użytkowników: 4 / 10 na podstawie 294 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5 / 10 na podstawie 173 głosów czytelników.

Red Dead Online cena w dniu premiery: 288,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Red Dead Online

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która zachęca do uprawiania hazardu lub go uczy.

Red Dead Online Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i7-4770K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza
 • 150 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770 / 3 GB Radeon R9 280 lub lepsza
 • 150 GB HDD
 • Windows 7 SP1 64-bit
XONE
PS4
PC