Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEPS4PC
Okładka For Honor (XONE)

For Honor

Osadzona w quasi-historycznych realiach trzecioosobowa gra akcji, ukierunkowana na rozgrywkę sieciową. Za powstanie tytułu odpowiada doświadczone studio Ubisoft Montreal, mające na koncie tak kultowe serie jak FarCry oraz Assassin’s Creed.

Akcji | TPP | średniowiecze | multiplayer | kooperacja | alternatywna historia

Okładka For Honor (XONE)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Ubisoft GmbH

Strona oficjalna

data premiery gry:

14lut2017

PC XONE PS4

For Honor to brutalna gra akcji TPP osadzona w quasi-historycznych realiach, która kładzie nacisk na zabawę wieloosobową. Produkcja jest dziełem doświadczonego studia Ubisoft Montreal – największego dewelopera francuskiego wydawcy, zatrudniającego ponad 2,5 tysiąca osób. Firma wyprodukowała wcześniej wiele hitów, w tym Watch Dogs, Far Cry 4 czy też gry z serii Assassin's Creed, a to tylko wierzchołek góry lodowej.

O istnieniu For Honor dowiedzieliśmy się podczas targów E3 w 2015 roku. Choć początkowo planowano wypuścić tytuł w 2016 roku, to ostatecznie przyszło nam na niego poczekać nieco dłużej – do lutego 2017 roku. W międzyczasie przeprowadzono jednak zamknięte testy, mające oczywiście na celu dopracowanie produkcji.

Wersja PC-towa, jak wiele innych multiplatformowych gier, nie różni się od edycji na konsole właściwie niczym, choć oczywiście posiadacze mocnych komputerów mogą się cieszyć ładniejszą oprawą graficzną i wyższymi rozdzielczościami. Warto jednak wspomnieć, że port For Honor na „blaszaki” został opracowany przez ekipę Blue Byte, znaną m.in. z cyklów The Settlers i Anno.

Fabuła

Fabuła omawianej produkcji toczy się w alternatywnym, pseudo-średniowiecznym świecie, w którym zmagają się trzy frakcje. The Chosen odpowiadają japońskim samurajom, The Legions czerpią wzór z europejskich rycerzy, zaś The Warborn do złudzenia przypominają wikingów.

Mechanika

Gra oferuje sześć trybów rozgrywki, w tym klasyczne pojedynki 1 vs 1 i 2 vs 2 oraz tzw. Dominion, będący wariacją na temat trybu dominacji. Każdą stronę konfliktu reprezentuje dwunastu grywalnych bohaterów, ale w jednym meczu gracze z każdej frakcji mogą wybrać i kontrolować tylko czterech z nich. Są to potężni wojownicy o unikatowych zdolnościach, górujący nad szeregowymi żołnierzami, którymi zawiaduje sztuczna inteligencja. To oni przesądzają o losach bitwy, pojawiając się w kluczowych miejscach i robiąc wszystko, by przechylić szalę zwycięstwa na odpowiednią stronę (dlatego też zmagania nie skupiają się na czystej akcji, lecz wymagają zmysłu strategiczno-taktycznego). Uczestnikom wchodzą przy tym w paradę sterowani przez innych graczy wojownicy przeciwnej frakcji, dlatego też istotną rolę w zabawie odgrywają starcia na broń białą.

Mimo umownego potraktowania historycznych realiów, twórcy postawili sobie za cel jak najwierniejsze oddanie stylów walki rycerzy, samurajów i wikingów. Zaprojektowali do tego celu mechanikę o nazwie Art of Battle, w której duże znaczenie ma chociażby to, z której strony trzymamy broń przy blokowaniu ataków – przykładowo, nie obronimy się przed cięciem z prawej strony, jeśli zastawimy się od lewej. Warto też wspomnieć o umiejętnościach specjalnych; za spektakularne rozprawianie się z nieprzyjaciółmi gracz może np. wezwać ostrzał katapult na wskazanym obszarze, tymczasowo zwiększyć skuteczność bojową szeregowych żołnierzy w okolicy lub w szybkim tempie ożywiać towarzyszy. For Honor oferuje kilka zestawów zdolności, co w połączeniu z unikatowymi cechami poszczególnych bohaterów determinuje coś na wzór klas postaci.

Tryby gry

Oprócz rozgrywki wieloosobowej, omawiana produkcja na platformie PC, PS4 i XONE oferuje także kampanię fabularną, służącą za wprowadzenie do świata przedstawionego. Opowieść składa się z szeregu odrębnych misji, w których kierujemy bohaterami należącymi do trzech podstawowych frakcji. Wędrówka i zabijanie przeciwników wzbogacona jest o różnorakie cele i motywy, których próżno szukać w trybie wieloosobowym, np. pościgi na wierzchowcach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-8  

Ocena czytelników: 6,6 / 10 na podstawie 1049 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 1089 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,90 PLN

Klasyfikacja PEGI For Honor

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe For Honor

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD FX-6350 3.9 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 770 / 3 GB Radeon R9 280X lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8.1/10 64-bit
Minimalne: Intel Core i3-550 3.2 GHz / AMD Phenom II X4 955 3.2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 6970 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8.1/10 64-bit

Recenzja gry For Honor – ten system walki zasługuje na więcej
Recenzja gry For Honor – ten system walki zasługuje na więcej

Recenzja 21 lutego 2017, 14:57

Ciężko opancerzony pogromca świetnie sprawdza się przy obronie zajętego już punktu, a szybki orochi może błyskawicznie poruszać się po mapie i przejmować niestrzeżone strefy. W przypadku każdej postaci trzeba też przyjmować inne taktyki podczas pojedynków, a bez dobrej znajomości wroga nie ma co liczyć na łatwe zwycięstwo. Co prawda na razie gra ma pewne problemy z wyważeniem balansu, ale nie są one na tyle duże, żeby odbierać przyjemność z zabawy.

PC
XONE
PS4