Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiANDiOS
Okładka Don't Starve: Pocket Edition (AND)
OkładkaDon't Starve: Pocket Edition (AND)

Don't Starve: Pocket Edition

Mobilna odsłona survivalowej gry przygodowej, stworzonej przez ekipę kanadyjskiego studia Klei Entertainment. Akcja Don’t Starve: Pocket Edition osadzona została w losowo generowanej dziczy, do której bohater gry został przeniesiony przez podstępnego demona.

Akcji | fantasy | roguelike | widok izometryczny | survival | elementy przygodowe | indie | crafting

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Don't Starve: Pocket Edition Premiera

9lip2015

iOS

21paź2016

AND

Gry podobne do Don't Starve: Pocket Edition

This War of Mine

Terraria

Last Day on Earth: Survival

Don’t Starve: Pocket Edition to mobilna odsłona survivalowej gry przygodowej, stworzonej przez ekipę deweloperską kanadyjskiego studia Klei Entertainment, znanego z serii Shank i składanki Mark of the Ninja. Produkcja, okraszona dawką humoru i licznymi nawiązaniami do epoki wiktoriańskiej, została wydana w modelu premium.

Akcja Don't Starve: Pocket Edition osadzona została w dziczy (losowo generowanej przed każdym rozpoczęciem rozgrywki), do której główny bohater – Wilson – zostaje podstępnie przeniesiony przez przebiegłego demona. Naukowiec dżentelmen musi wykorzystać całą swą wiedzę i posiadane umiejętności, by przetrwać w tym nieprzyjaznym, pełnym groźnych bestii świecie, a także znaleźć sposób powrotu do domu.

Gracz ma za zadanie pomóc Wilsonowi w jego zmaganiach z naturą. Bohater musi m.in. zbudować sobie schronienie, zdobyć żywność, wzniecić i podtrzymać ogień, skonstruować narzędzia, wykonać dla siebie odzież. Słowem – zadbać o wszystko, co pozwoli mu przetrwać w otaczającej go upiornej rzeczywistości.

Nagrodą za postępy w rozgrywce są nowi bohaterowie, w których może się wcielić gracz. Każdy z nich ma charakterystyczne zdolności specjalne, takie jak ognioodporność czy zwiększona siła.

Wzorem wcześniejszych gier studia Klei Entertainment, duży nacisk położony został na elementy komediowe, co przekłada się m.in. na wygląd postaci i lokacji, ale także rozmaite nawiązania do zjawisk kultury masowej. Dwuwymiarowa oprawa wizualna gry stylizowana jest na kreskówkę z wyrazistą, komiksową kreską. Wersja Pocket Edition doczekała się zmian w interfejsie, robiącym użytek z ekranu dotykowego.

Minirecenzja Don’t Starve – świetny port z typowymi wadami gier mobilnych

PLUSY:
  • Genialnie prosta, lecz wciągająca mechanika rozgrywki;
  • Świetna adaptacja sterowania myszą do warunków mobilnych;
  • Pełna gra wraz z dodatkiem, za cenę kilkakrotnie niższą niż w wersji PC.
MINUSY:
  • Drobne problemy ze sterowaniem w „gorących momentach”;
  • Brak opcji regulacji jasności ekranu.

Don’t Starve na komputerach PC okazał się jednym z najciekawszych „indyków” 2013 roku i z miejsca zdobył serca graczy, będąc jeszcze w fazie wczesnego dostępu. Na przestrzeni dwóch kolejnych lat gra zrobiła furorę także na konsolach, choć jej mechanika i oryginalna, lecz niezbyt wymagająca oprawa audiowizualna czyniły zeń wręcz idealną produkcję dla urządzeń mobilnych. Wydanie portu było więc tylko kwestią czasu i w końcu się go doczekaliśmy. Pozostało jednak tylko pytanie, jak deweloperzy ze studia Klei Entertainment poradzili sobie z przeniesieniem tej prostej, lecz genialnej mechaniki gry na ekrany tabletów?

Don’t Starve Pocket Edition to w zasadzie ta sama gra, którą ponad dwa lata wcześniej otrzymali użytkownicy pecetów. W pewnym sensie tytuł oferuje nam jednak znacznie więcej, gdyż w edycji mobilnej dołączono także zawartość dodatku Reign of Giants, tak więc wraz z grą podstawową otrzymaliśmy także nowych bohaterów, dodatkowe pory roku, nowe biomy, przeciwników, przedmioty itd. Rozgrywka to w zasadzie klasyczny roguelike: trafiamy do losowo generowanego świata, w którym naszym jedynym zadaniem jest przetrwać możliwie jak najdłużej. W toku rozgrywki budujemy schronienie, zdobywamy pożywienie oraz inne surowce, które posłużą nam do skonstruowania rozmaitych, przydatnych narzędzi. A gra… robi wszystko, aby nam w tym zadaniu przeszkodzić.

Jeśli chodzi o model sterowania, to mamy tu do czynienia w zasadzie z wzorcowym zaadaptowaniem typowych ruchów myszy, do realiów urządzeń mobilnych z ekranem dotykowym. Obsługa jest przy tym mocno kontekstowa, tak więc w zależności od sytuacji w grze, mamy dostęp do najbardziej przydatnych w danej sytuacji akcji, bez potrzeby przedzierania się przez rozbudowane menusy. Jedyną poważniejszą niedogodnością jest niemożność przeniesienia na ekrany dotykowe kliknięć prawym klawiszem myszy co sprawia, że wykonanie niektórych działań wymaga nieco więcej czasu i zachodu niż przy tradycyjnym modelu sterowania. Dla graczy mobilnych to jednak nie pierwszyzna, tak więc trudno uznać to za jakiś poważniejszy minus.

Mimo, że gra dość dobrze reaguje na dotknięcia ekranu, w zależności od wielkości naszego tabletu, obsługa może nastręczać pewnych trudności, związanych z trafieniem w jego właściwy punkt. Dzieje się to zwłaszcza w tych „gorących” momentach, kiedy jesteśmy otoczeni przez kilku przeciwników i na mniejszych ekranach znacząco utrudnia zabawę. Całość wygląda też znacznie ciemniej, niż na ekranach pecetów – co w niesprzyjających warunkach nie czyni zabawy komfortową. Szkoda więc, że deweloperzy nie wzięli pod uwagę opcji regulacji jasności.

Drobne minusy, wynikające głównie ze specyfiki urządzeń mobilnych nie są jednak w stanie przyćmić oryginalności Don’t Starve i nie powinny stanowić przeszkody dla większości graczy. Produkcja studia Klei Entertainment to gra ze wszech miar godna polecenia, zwłaszcza dla graczy, którzy nie mieli dotąd styczności z edycją pecetową. Na urządzeniach mobilnych otrzymujemy bowiem pełną grę wraz z dodatkiem, za cenę kilkakrotnie niższą niż w wersji Steam.

Ostatnia modyfikacja 7 lipca 2015

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 185 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 478 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Don't Starve: Pocket Edition: 12+

iOS
AND