Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 23 października 2016, 10:38

Don't Starve - pełna wersja survivalowego klasyka trafiła na Androida

Po miesiącu otwartych beta testów w modelu early access zadebiutowała pełna wersja androidowej edycji Don't Starve: Pocket Edition, czyli survivalowego przeboju studia Klei Entertainment.

Miesiąc temu pisaliśmy o premierze bety androidowej edycji Don’t Starve, czyli survivalowego klasyka studia Klei Entertainment. Testy nie trwały długo i pełna wersja właśnie trafiła do sprzedaży w Google Play.

Trzeba przyznać, że użytkownicy Androida sporo naczekali się na swoje wydanie tego przeboju. Don’t Starve narodziło się bowiem na pecetach w 2013 roku, gdzie produkcja spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. W rezultacie autorzy rozpoczęli jej konwertowanie na co się tylko dało – gra została przeniesiona na konsole PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Wii U i PlayStation Vita. Natomiast w zeszłym roku ukazała się edycja na mobilny system iOS. Mimo to warty było wykazać się cierpliwością, gdyż przez te lata, które minęły od komputerowego debiutu, projekt nic nie stracił ze swojego uroku.

Wciąż jest to jedna z absolutnie najlepszych gier survivalowych na rynku. W Don't Starve gracz zostaje przeniesiony do wygenerowanej losowo krainy, pełnej różnych zagrożeń i potworów. Jego zadaniem jest przede wszystkim przetrwanie, a w drugiej kolejności znalezienie drogi do domu. Aby to osiągnąć eksplorujemy świat, gromadzimy surowce i zapasy, a także konstruujemy schronienia, narzędzia oraz ubrania. Nie zabrakło również walki, która jest bardzo trudna. Podczas zabawy regularnie giniemy, zgładzeni przez wrogów lub po prostu przegrywając z siłami natury. Jak na dobrego roguelike'a przystało, każda taka śmierć jest lekcją, dzięki której przy kolejnym podejściu możemy przetrwać trochę dłużej.

Mobilna wersja gry zatytułowana została Don't Starve: Pocket Edition. Pod tym tytułem kryje się zestaw zawierający podstawową wersję gry oraz dodatek Reign of Giants, który dodaje nowe lokacje, przedmioty, postacie i wrogów. Androidowe wydanie wyceniono na 19 złotych i jest to produkcja premium, a więc pozbawiona mikropłatności. Tym samym jest ona nieco tańsza niż wersja na iOS-a, która obecnie kosztuje ok. 21 złotych.

Don't Starve: Pocket Edition w App Store

Don't Starve: Pocket Edition w Google Play

Naszym zdaniem

Cieszy nas wydanie Don't Starve: Pocket Edition na Androida. Wersja na iOS-a była wyśmienita i w niczym jakością nie ustępowała wydaniom na pecety i konsole. Szkoda jednak, że autorzy poprzestali na skonwertowaniu jedynie podstawowej gry oraz pierwszego dodatku. Na PC projekt został zasilony dwoma dodatkowymi DLC. Don't Starve Together pozwala na zabawę w trybie multiplayer, a Don't Starve: Shipwrecked dodaje nową krainą w postaci archipelagu tropikalnych wysepek oraz opcję żeglugi morskiej.

Oba te rozszerzenia znacząco wzbogacają rozgrywkę, ale jak dotąd nic nie wskazuje na to, aby twórcy mieli w planach przeniesienie ich na rynek mobilny. Pozostaje mieć nadzieję, że teraz, gdy zakończono konwertowanie Don’t Starve na Androida, autorzy rozważą zrobienie tego samego z dodatkami.