Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 27 października 2015, 12:20

Najlepsze mobilne gry survivalowe tego roku

W tym krótkim przeglądzie gier mobilnych przyglądamy się najlepszym grom survivalowym, jakie zadebiutowały w tym roku.

Nasz kolejny krótki przegląd produkcji mobilnych postanowiliśmy poświęcić najlepszym tegorocznym grom survivalowym. Ta kategoria stała się niezwykle popularna na pecetach i wiele z wyśmienitych produkcji komputerowych zostało potem z bardzo dobrym skutkiem skonwertowanych na smartfony oraz tablety. Nie brakuje również udanych projektów tego typu, opracowanych wyłącznie z myślą o rynku mobilnych.

This War of Mine

Zaczynamy od This War of Mine, czyli dzieła polskiego studia 11-bit. To oczywiście port z pecetów, ale wersja mobilna wyszła autorom wyśmienicie – w opinii wielu graczy wręcz przewyższa komputerowy pierwowzór.

Na wyjątkowość tej gry składa się wiele elementów. Pierwszym jest sam pomysł. Twórcy postanowili bowiem ukazać współczesną wojnę z perspektywy niewinnej ludności cywilnej, która musi spróbować przetrwać w mieście ogarniętym konfliktem zbrojnym. Produkcja świetnie oddaje koszmar takiej sytuacji, potrafiąc wywołać u gracza autentyczne współczucie w stosunku do postaci.

Podczas zabawy musimy m.in. gromadzić żywność, szukać leków, rozbudowywać kryjówkę oraz przede wszystkim unikać kontaktu z żołnierzami. Nie zawsze da się ocalić wszystkich, a każdy zgon jest bolesny. W grze mamy również do czynienia z losowym generowaniem map, co sprawia, że całość da się przechodzić wielokrotnie bez uczucia nudy.

Don’t Starve

Naszą kolejną propozycją jest Don’t Starve, czyli prawdziwy klasyk survivalu, który na pecetach sprzedał się w prawie trzech milionach egzemplarzy. Długo czekaliśmy na konwersję mobilną, ale było warto, gdyż okazała się ona równie dobra co pierwowzór. Początkowo ukazała się tylko na iPadach, potem wypuszczono aktualizację pozwalającą bawić się na iPhone'ach, a w planach jest także wydanie na Androida.

W Don't Starve gracz zostaje przeniesiony do wygenerowanej losowo krainy, pełnej różnych zagrożeń i potworów. Naszym zadaniem jest przeżycie i znalezienie drogi do domu. W tym celu eksplorujemy świat, gromadzimy surowce i zapasy, a także konstruujemy schronienia, narzędzia oraz ubrania. Oczywiście, nie zabrakło także walki z potworami, głównie za pomocą skonstruowanych własnoręcznie broni. Ginie się często, ale każda śmierć poszerza naszą wiedzę o grze i świecie, co  pozwala przetrwać trochę dłużej przy kolejnym podejściu.

Cloud Chasers

Ostatnią produkcją, którą chcemy Wam polecić jest Cloud Chasers. Jej akcja przenosi nas do nietypowej krainy fantasy, składającej się głównie z gorącej pustyni. Bohaterami gry są ojciec i córka, którzy postawieni przed perspektywą śmierci z braku wody oraz jedzenia opuszczają dom i wyruszają na długą wyprawę do miasta zamieszkiwanego przez bogatą arystokrację.

Podczas zabawy musimy wytyczać trasę, szukać zapasów i gospodarować surowcami. Bohaterowie posiadają mały statek powietrzny, służący do zbierania wody z chmur – ma to postać sekwencji zręcznościowych i często wymaga toczenia walki z innymi statkami. Do tego gracze regularnie zmuszani są do podejmowania ważnych wyborów, zarówno podczas zdarzeń losowych, jak i w związku z ciężkimi decyzjami moralnymi.