Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Monster Hunter - seria gier

Popularna, zwłaszcza wśród graczy z Japonii, seria gier action-RPG osadzona w realiach fantasy. Markę wykreował koncern Capcom, sprawujący również pieczę nad jego rozwojem.

Korzenie cyklu sięgają konsoli PlayStation 2 i wydanej w 2004 roku na tę platformę gry Monster Hunter. Zapoczątkowała ona tzw. pierwszą generację serii, obejmującą również Monster Hunter G (2005) i Monster Hunter Freedom (2006). Do drugiej generacji zaliczane są Monster Hunter 2 (2006), Monster Hunter Freedom 2 (2007) oraz Monster Hunter Freedom Unite (2008). Trzecią tworzą Monster Hunter Tri (2009), Monster Hunter Portable 3rd (2010) i Monster Hunter 3 Ultimate (2011). Do czwartej generacji należy Monster Hunter 4 z 2013 roku (wydany również w ulepszonej wersji Ultimate w 2014) oraz Monster Hunter Frontier G (2013) i Monster Hunter Frontier G2 (2013). Na kolejną pełnoprawną odsłonę serii przyszło graczom czekać do 2018, kiedy swoją premierę miał Monster Hunter: World (wzbogacony później o dodatek Iceborne). Tytuł ten był pierwszym w historii marki, który ukazał się jednocześnie w Japonii i na rynkach zachodnich, pierwotnie na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One, a kilka miesięcy później również na PC. Trzy lata później na rynku ukazał się Monster Hunter: Rise. Cykl uzupełniają liczne spin-offy, m.in. Monster Hunter Frontier Online (2007), Monster Hunter Diary: Poka Poka Airu Village (2010), Monster Hunter Dynamic Hunting (2012) czy Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin (2021). Warto zwrócić uwagę, że większość gier z serii ukazała się w kilku edycjach (np. odrębne wydania przygotowane na rynek japoński i amerykański). Przeważająca liczba odsłon Monster Hunter miała swoją premierę na przenośnych konsolach Nintendo oraz Sony, pozostałe platformy wykorzystując tylko na potrzeby największych części serii.

Wspólnym elementem cyklu jest zamieszkany przez ludzi i potwory świat fantasy, w którym została osadzona akcja. Zgodnie z sugestią zawartą w tytule, gracz wciela się w rolę myśliwego, a jego podstawowym zajęciem jest udział w polowaniach na przeróżnego kalibru monstra. Często wiąże się to z wykonaniem określonych zadań, jak zabicie lub pojmanie konkretnej bestii. W większości gier z serii zabawa toczy się w otwartym świecie z jednym lub kilkoma miastami, w których można rozpocząć nowe misje, sprzedać trofea, uzupełnić zapasy czy zakupić nową broń. Część ze spin-offów zmienia formułę zabawy, np. Wings of Ruin jest turowym RPG z dużym naciskiem na wątek fabularny.

Dominującym elementem rozgrywki są widowiskowe walki, w których kluczem do zwycięstwa najczęściej okazuje się taktyka dobrana odpowiednio do rodzaju przeciwnika. Obecny w większości odsłon sieciowy tryb wieloosobowy umożliwia zabawę w kooperacji z grupą myśliwych, co pozwala zapolować na największe i najgroźniejsze bestie.

Według szacunków firmy Capcom, do 2021 roku sprzedaż gier z serii Monster Hunter wyniosła około 70 mln egzemplarzy na całym świecie. Popularność marki znalazła swoje potwierdzenie także w postaci serialu anime (opartego na motywach Monster Hunter Diary: Poka Poka Airu Village), powieści graficznej Monster Hunter EPISODE oraz grze karcianej Monster Hunter Hunting Card. W 2020 ukazał się też film Monster Hunter, wyprodukowany przez Constantin Film.

Monster Hunter: Wilds
Monster Hunter: Wilds

RPG 2025

Gra RPG akcji TPP, będąca następną odsłoną bestsellerowej serii od firmy Capcom. W Monster Hunter: Wilds trafiamy do dzikiej krainy pustyń i sawann, w której, zgodnie z tradycją cyklu, polujemy na rozmaite bestie. Tytuł może pochwalić się oprawą graficzną wysokiej jakości.

PCPS5XSX

Monster Hunter Stories
Monster Hunter Stories

RPG 14 czerwca 2024

Zremasterowana wersja spin-offu serii Monster Hunter z 2017 roku. Monster Hunter Stories to jRPG z turowym systemem walki, w którym wcielamy się w postać jeźdźca potworów - te ostatnie walczą u naszego boku podczas potyczek oraz służą nam jako wierzchowce.

PCPS5PS4Switch

Monster Hunter Now
Monster Hunter Now

Przygodowe 14 września 2023

Monster Hunter Now jest mobilnym spin-offem serii Monster Hunter firmy Capcom w konwencji gry AR. Tym razem studio Niantic (Pokemon GO) pozwala nam zapolować w prawdziwym świecie na duże i małe bestie.

ANDiOS

Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin
Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin

RPG 9 lipca 2021

Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin to turowe RPG, w którym zajmujemy się polowaniem na potwory. W przeciwieństwie do większości części tej serii, omawiana gra skupia się na wątku fabularnym i pozwala nawiązywać relacje z różnymi stworzeniami, a nie tylko z nimi walczyć.

PCPS5PS4Switch

Monster Hunter: Rise
Monster Hunter: Rise

RPG 26 marca 2021

Monster Hunter: Rise jest kolejną częścią popularnego cyklu gier action RPG, w których wcielamy się w łowcę potworów. Tytuł został opracowany przez japońską firmę Capcom od lat odpowiedzialną za rozwój cyklu.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Monster Hunter Generations Ultimate
Monster Hunter Generations Ultimate

RPG 28 sierpnia 2018

Kolejna odsłona niezwykle popularnej serii zręcznościowych gier akcji z elementami RPG, która narodziła się w 2004 roku na PlayStation 2. Wydany na Nintendo Switch Monster Hunter XX jest poprawionym i rozszerzonym portem gry Monster Hunter Generations, która w 2015 pojawiła się na przenośnej konsoli Nintendo 3DS. W grze trafiamy do fantastycznego świata, w którym polujemy na niezwykłe potwory. Akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, swobodnie kontrolując bohatera należącego do jednej z kilku klas postaci. W trakcie przygody przemierzamy trójwymiarowe lokacje, w których poza walką ze stworami pozyskujemy różne zasoby, które pozwalają stworzyć nowe rodzaje pancerzy i inne elementy ekwipunku. W Monster Hunter XX pojawia się nowa baza wypadowa, którą jest okręt o nazwie Ryuushiki. Wprowadzono też szereg nowych lokacji oraz dodatkowe stwory do upolowania. Ponadto Monster Hunter XX oferuje kompletnie odświeżoną oprawę graficzną i sterowanie dostosowane do nowszej konsoli.

Switch

Monster Hunter: World
Monster Hunter: World

RPG 26 stycznia 2018

Kolejna odsłona popularnego cyklu gier akcji z elementami RPG, rozwijanego przez firmę Capcom głównie na konsolach i handheldach firm Nintendo oraz Sony. W Monster Hunter World fabuła nie odgrywa szczególnie ważnej roli, a gracz wciela się po prostu w tytułowego łowcę potworów, którego zadaniem jest zbadanie tajemnic kontynentu znanego jako Nowy Świat i zabijanie coraz potężniejszych bestii w ramach kolejno przyjmowanych zleceń. Gra oddaje do naszej dyspozycji rozległy, otwarty świat, który możemy przemierzać zarówno na piechotę, jak i na grzbiecie okiełznanego potwora. Filarem rozgrywki nie jest jednak eksploracja, ale eliminacja kolejnych bestii, z których każda dysponuje odrębnym wachlarzem mocnych i słabych stron. Starcia toczą się w czasie rzeczywistym, a podczas nich czynimy użytek z rozbudowanego arsenału broni białej, dystansowej oraz rozmaitych gadżetów. Sukces gwarantuje zaś nie tylko odpowiednia taktyka, ale także umiejętność wykorzystania topografii terenu.

PCPS4XONE

Monster Hunter Stories (2017)
Monster Hunter Stories (2017)

RPG 8 września 2017

Spin-offowa odsłona zapoczątkowanej w 2004 roku, popularnej serii gier RPG akcji firmy Capcom. Podobnie jak w przypadku poprzednich odsłon cyklu, Monster Hunter Stories skupia się przede wszystkim na wymagających pojedynkach z ogromnymi monstrami, jednak całość zrealizowana została w nieco odmiennej formule. Głównym bohaterem gry jest młody chłopak, który wyrusza na poszukiwanie przygód w towarzystwie będącego maskotką serii, kotopodobnego wojownika Felyne. Dwuosobowa drużyna przemierza rozległy, otwarty świat, wykonując zróżnicowane zadania fabularne i walcząc z potworami. Wraz z postępem historii, na swej drodze bohaterowie napotykają coraz większe bestie, których pokonanie wymaga odpowiedniego ekwipunku oraz stosowania przemyślanych taktyk. Całość okraszona została odbiegającą od pełnoprawnych odsłon serii, niezwykle barwną szatą graficzną, wykorzystującą technikę cel-shadingu.

ANDiOS3DS

Monster Hunter: Frontier Z
Monster Hunter: Frontier Z

Akcji 9 listopada 2016

Kolejna (po edycji oznaczonej literką G) próba odświeżenia japońskiej gry MMORPG, która miała swój debiut na komputerach PC w 2007 roku. W grze Monster Hunter: Frontier Z, będącej poboczną odsłoną popularnego cyklu firmy Capcom, gracze trafiają do fantastycznego świata, gdzie zajmują się wykonywaniem rozmaitych zleceń, sprowadzających się do polowania na potwory. Każdy z graczy kontroluje własnoręcznie wykreowanego bohatera, reprezentującego jedną z kilkunastu specjalności determinujących m.in. wykorzystywany oręż i taktykę na polu bitwy. Starcia rozgrywane są w czasie rzeczywistym, a podczas nich wykorzystujemy zarówno broń białą, jak i dystansową. W miarę postępów bohaterowie mogą zdobywać coraz lepsze elementy wyposażenia, kupując je w sklepie, bądź wykonując samodzielnie ze znalezionych podczas przygody składników. Edycja oznaczona literką Z to najbogatsze i najbardziej dopracowane wcielenie gry, choć całość wciąż bazuje na technologii stworzonej na potrzeby pierwowzoru.

PS4

Monster Hunter Generations
Monster Hunter Generations

Akcji 28 listopada 2015

Kolejna odsłona popularnej serii trzecioosobowych gier akcji z elementami RPG, która, począwszy od trzeciej części cyklu, rozwijana jest głównie na handheldach firmy Nintendo. Podobnie jak poprzednie części cyklu, Monster Hunter Generations ukazał się staraniem firmy Capcom, a nad całością prac czuwał Yasunori Ichinose – reżyser wcześniejszych odsłon serii na konsole przenośne. Mechanika rozgrywki nie odbiega w sposób znaczący od dotychczasowych standardów, przenosząc graczy ponownie do fantastycznego świata, który przemierzamy, wykonując rozmaite misje, skupiające się w szczególności na walce z potworami. Centrum wypadowym gracza jest położona w górach wioska Bherna, jednak w grze spotykamy także lokacje znane z poprzednich części serii. Wśród wprowadzonych w grze nowości wymienić warto cztery unikalne zestawy ruchów (Hunting Styles), będące odpowiednikami tzw. Skill Ranks z Monster Hunter Frontier G8. System ten uzupełniany jest przez tzw. Hunting Arts, wzorowanych na finisherach z Monster Hunter Online.

3DS

Monster Hunter 4 Ultimate
Monster Hunter 4 Ultimate

Akcji 11 października 2014

Ulepszona wersja czwartej odsłony flagowej serii action-RPG firmy Capcom. W grze wcielamy się w podróżującego z karawaną najemnika, który podejmuje się obrony kilku osad przed nękającymi ich mieszkańców potworami. W wersji Ultimate wprowadzono nowy, bardziej rozbudowany system poruszania się postaci, oraz możliwość gry wieloosobowej za pośrednictwem internetu.

3DS

Monster Hunter 4
Monster Hunter 4

Akcji 14 września 2013

Czwarta część gry akcji RPG o walce z potężnymi potworami. W tej odsłonie wcielamy się w najemnika podróżującego z karawaną pomiędzy kilkoma wioskami, które potrzebują pomocy. Autorzy serii przygotowali dziesiątki nowych przedmiotów, pancerzy i postaci niezależnych. Parę pomysłów na rozgrywkę zaczerpnięto z szybszej i dynamiczniej Dragon’s Dogma.

3DS

Monster Hunter Online
Monster Hunter Online

RPG 18 sierpnia 2013

Zrealizowana w konwencji MMO, spin-offowa odsłona popularnej serii gier action-RPG, w której podstawowym zajęciem graczy jest polowanie na rozmaite potwory. Cykl zadebiutował w 2004 roku na konsoli PlayStation 2, a za jego powstanie od początku odpowiada japoński gigant Capcom, który tym razem połączył siły ze znaną z Call of Duty Online ekipą Tencent Games. W grze przenosimy się do ogromnego, otwartego świata i wcielamy w tytułowego łowcę potworów. Poza tradycyjnymi atakami, poszczególne postacie dysponują również potężnymi umiejętnościami specjalnymi. Rozgrywka ma jednak charakter typowo zręcznościowy, a na wynik starć bardziej od statystyk bohaterów, wpływają umiejętności manualne samych graczy. Szczególny nacisk położono na współpracę w drużynie i jest ona wręcz niezbędna do pokonania niektórych, potężniejszych gatunków potworów. O wysokiej jakości warstwę wizualną gry zadbał zaawansowany silnik CryEngine 3. Tytuł dystrybuowany jest w modelu free-to-play wspartym mikropłatnościami.

PC

Monster Hunter: Frontier G
Monster Hunter: Frontier G

RPG 17 kwietnia 2013

Ulepszona i rozszerzona wersja gry MMO opartej na serii Monster Hunter, skupiająca się na zabawie kooperacyjnej. Tytuł oferuje zręcznościowy model walki, setki groźnych potworów, 11 klas postaci oraz tysiące rodzajów broni, ekwipunku i przedmiotów przydatnych w potyczkach.

PCX360PS3WiiUPSV

Monster Hunter 3 Ultimate
Monster Hunter 3 Ultimate

Akcji 19 marca 2013

Monster Hunter 3 Ultimate to rozszerzona wersja bestselerowej gry action-RPG wydanej w 2009 roku na konsoli Nintendo Wii. Gracz wciela się w rolę herosa, który próbuje uchronić spokojną rybacką osadę przed groźnymi bestiami. Przygotowany z myślą o konsolach Nintendo 3DS i Nintendo WiiU port wprowadza szereg nowych elementów, w tym dodatkowych przeciwników oraz usprawnienia w warstwie wizualnej.

WiiU3DS

Monster Hunter Portable 3rd HD
Monster Hunter Portable 3rd HD

RPG 1 grudnia 2010

Monster Hunter Portable 3rd to gra akcji z elementami cRPG, wyprodukowana przez firmę Capcom. Podobnie jak we wcześniejszych odsłonach serii, gracz wciela się w łowcę potworów, polującego na rozmaite fantastyczne bestie. Gra oferuje kilka trybów zabawy, w tym opcję rozgrywki w kooperacji.

PS3PSP

Monster Hunter 3 (tri-)
Monster Hunter 3 (tri-)

Akcji 20 kwietnia 2010

Monster Hunter 3 to kolejna odsłona cyklu gier action RPG, gdzie naszym zadaniem jest tytułowe polowanie na potwory. Jest to również pierwsza z serii gra dostępna na konsolę Nintendo.

Wii3DS

Monster Hunter Freedom Unite
Monster Hunter Freedom Unite

Akcji 27 marca 2009

Monster Hunter Freedom Unite to rozszerzona wersja gry akcji Monster Hunter Freedom 2. Deweloperzy z firmy Konami wprowadzili szereg nowości oraz ulepszeń w stosunku do oryginału, w tym nowe misje i bronie.

iOSPSP

Monster Hunter Freedom 2
Monster Hunter Freedom 2

Akcji 28 sierpnia 2007

Monster Hunter Freedom 2 to stworzona przez Capcom produkcja łącząca w sobie elementy znane z RPG z rozwiązaniami z gier akcji. Jak sama nazwa wskazuje, wcielamy się w niej w łowcę potworów. Ten na swojej drodze zmierzy się z wieloma gatunkami kreatur oraz podejmie dziesiątki misji w celu ochrony swojej wioski przed niebezpieczeństwem. Warto dodać, że tytuł ten zdobył sobie ogromną popularność w Kraju Kwitnącej Wiśni i jako pierwszy produkt na PSP sprzedał się w Japonii w liczbie ponad miliona egzemplarzy.

PSP

Monster Hunter: Frontier
Monster Hunter: Frontier

RPG 21 czerwca 2007

Monster Hunter: Frontier to sieciowa produkcja MMO, stanowiąca połączenie dynamicznej gry akcji oraz cRPG. W grze walczymy z potężnymi monstrami, pozyskując różnego rodzaju surowce i materiały pomocne w dalszej rozgrywce.

PCX360

Monster Hunter Freedom
Monster Hunter Freedom

Akcji 12 maja 2006

Monster Hunter Freedom to kolejna z części popularnej serii erpegów akcji, w których naszym zadaniem jest polowanie na najgroźniejsze bestie zamieszkujące świat przedstawiony.

PSP

Monster Hunter 2
Monster Hunter 2

Akcji 16 lutego 2006

Monster Hunter 2 to rozbudowana gra RPG polegająca na chwytaniu tytułowych potworów i zwiększaniu swych niemałych umiejętności. Główny nacisk położono jednak na rozgrywkę poprzez internet, co wyróżnia ja z natłoku innych, podobnych pozycji.

PS2

Monster Hunter
Monster Hunter

Akcji 21 września 2004

Krwiożercze dinozaury i wcale nie tacy bezbronni jaskiniowcy - w takie tajemnicze obszary wprowadza nas "Monster Hunter". Tylko od naszej przebiegłości oraz sprytu zależeć będzie jak długo przetrwamy w tym dzikim środowisku. Być zwierzyną, albo polować na zwierzynę - wybór należy do Ciebie!

PS2

Monster Hunter Explore
Monster Hunter Explore

Akcji prace wstrzymane

Monster Hunter Explore to gra akcji z widokiem trzecioosobowym, wzbogacona elementami RPG. Akcja toczy się w świecie fantasy, a zadaniem gracza jest polowanie na potężne potwory za pomocą rozbudowanego systemu walki.

ANDiOS