Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Persona - seria gier

Seria gier jRPG, nad którą pieczę sprawuje firma Atlus. Cykl został zapoczątkowany w 1996 roku, przez grę Revelations: Persona, będącą spin-offem marki Shin Megami Tensei (początkowo znanej globalnie pod nazwą Revelations). Produkcja, która zadebiutowała na konsoli PlayStation, odniosła na tyle duży sukces, że ostatecznie dała początek nowej, odrębnej serii. Choć od początku cykl był związany z konsolami PlayStation, na przestrzeni lat zaznaczył swoją obecność również na innych platformach.

Jego druga odsłona, czyli Persona 2: Innocent Sin, trafiła do sprzedaży 1999 roku. Jej kontynuacja – Persona 2: Eternal Punishment – pojawiła się rok później. Pełnoprawna trzecia część serii, pod tytułem Persona 3, zadebiutowała w 2006 roku, zaś czwarta odsłona cyklu, czyli Persona 4, trafiła na sklepowe półki dwa lata później. Po premierze tej ostatniej fani musieli czekać na nową, dużą Personę aż osiem lat, gdyż Persona 5 zadebiutowała dopiero w 2016 roku. W czerwcu 2023 roku zapowiedziano zaś pełnoprawny remake trzeciej odsłony cyklu, czyli grę Persona 3 Reload.

Poza głównymi częściami serii, marka była rozwijana również poprzez rozszerzone wersje już wydanych gier, jak Persona 3 FES z 2007 roku, Persona 4 Golden z 2012 roku czy choćby Persona 5 Royal z 2019 roku. Ponadto poszczególne odsłony cyklu doczekały się również rozmaitych spin-offów, jak wydana w 2012 roku bijatyka Persona 4 Arena (i jej wypuszczona rok później kontynuacja pod tytułem Persona 4 Arena Ultimax), będąca cross-overem Persony 3 i Persony 4 gra jRPG pod tytułem Persona Q: Shadow of the Labyrinth z 2014 roku (a także jej sequel – Persona Q2: New Cinema Labyrinth – wydany w 2018 roku), zapoczątkowana w 2015 roku podseria gier rytmicznych (na którą składają się gry Persona 4: Dancing All Night, Persona 3: Dancing in Moonlight oraz Persona 5: Dancing in Starlight), czy wreszcie spin-offy piątej odsłony cyklu, czyli gra akcji pod tytułem Persona 5 Strikers (2020) oraz taktyczne RPG pod tytułem Persona 5 Tactica (2023).

Na przestrzeni lat marka Persona doczekała się również rozmaitych adaptacji, między innymi w formie mangi i anime, filmów, a także spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych.

W grach spod szyldu Persona trafiamy do japońskich miast i wcielamy się w uczniów (za wyjątkiem gry Persona 2: Eternal Punishment, której bohaterowie są dorosłymi ludźmi) próbujących godzić normalne życie (uczęszczają na zajęcia, przystępują do egzaminów i biorą udział w innych szkolnych aktywnościach, a także nawiązują nowe znajomości i pielęgnują już zawarte) z koniecznością toczenia walk z demonami oraz innymi nadprzyrodzonymi istotami. Do tych ostatnich wykorzystują tytułowe Persony, czyli swoiste „drugie dusze”, które drzemią głęboko w ich podświadomości, a manifestują się w obliczu zagrożeń z innego świata. Starcia toczą się w trybie turowym, a w ich trakcie robimy użytek zarówno z broni, jak i magii oraz innych umiejętności bojowych. Kluczem do sukcesu jest odkrycie słabości wrogów i wykorzystywanie ich przeciwko nim. W miarę postępów rozwijamy postacie, co pozwala im mierzyć się z coraz większymi niebezpieczeństwami.

Gry z serii Persona posiadają barwną grafikę utrzymaną w kreskówkowej stylistyce. Podczas gdy za projekty postaci w dwóch pierwszych częściach serii odpowiadał Kazuma Kaneko, począwszy od Persony 3 nad wyglądem bohaterów czuwa Shigenori Soejima. Za muzyką do cyklu stoją natomiast różne nazwiska, a najbardziej rozpoznawalnym kompozytorem, który przy nim pracował, jest Shoji Meguro.

Persona 3 Reload
Persona 3 Reload

RPG 2 lutego 2024

Remake jRPG-a TPP z 2007 roku, opracowany przez firmę Atlus i działający w oparciu o technologię Unreal Engine. W Persona 3 Reload wcielamy się w jednego z uczniów japońskiej szkoły, którzy pod osłoną nocy mierzą się z potworami znanymi jako Cienie.

PCPS5XSXPS4XONE

Persona 5 Tactica
Persona 5 Tactica

Strategiczne 17 listopada 2023

Persona 5 Tactica to, zgodnie z tytułem, taktyczny spin-off nagradzanej gry jRPG Persona 5. Phantom Thieves trafiają do zupełnie nowej krainy, gdzie sprzymierzają się z buntownikami w walce Legionistami.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Persona 5 Strikers
Persona 5 Strikers

Akcji 23 lutego 2021

Gra akcji typu slasher z elementami RPG, która stanowi spin-off jRPG Persona 5. Persona 5 Scramble: The Phantom Strikers to dzieło studia Omega Force, znanego dzięki niezliczonym tytułom z serii Dynasty Warriors i pokrewnych jej pozycji.

PCPS4Switch

Persona 5 Royal
Persona 5 Royal

RPG 31 marca 2020

Ulepszona wersja uznanej gry jRPG, która ukazała się w 2017 roku na PlayStation 4 i PlayStation 3. Persona 5: Royal wprowadza do fabuły oryginału nową grywalną bohaterkę, która odgrywa w niej istotną rolę, a także wiele wcześniej niedostępnych atrakcji.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Persona Q2: New Cinema Labyrinth
Persona Q2: New Cinema Labyrinth

RPG 4 czerwca 2019

Klasyczny dungeon crawler z turowym systemem walki, będący drugim (po Persona Q: Shadow of the Labyrinth) spin-offem osadzonym w uniwersum popularnej jRPG-owej serii firmy Atlus. Głównymi bohaterami Persony Q2 jest obsada wydanej w roku 2016 Persony 5. Całość korzysta zaś z formuły i systemów rozgrywki cyklu Etrian Odyssey. Mamy więc do czynienia z typowym przedstawicielem gatunku dungeon crawlerów, w którym przemierzamy serię mrocznych labiryntów, obserwując świat z perspektywy pierwszej osoby. W skład naszej drużyny wchodzić może maksymalnie pięciu bohaterów, a każda z postaci dysponuje unikalnymi umiejętnościami i atakami zaczerpniętymi wprost z głównych odsłon Persony. Potyczki z przeciwnikami odbywają się w trybie turowym na osobnym ekranie. Tytuł oferuje również jedną z charakterystycznych opcji serii Etrian Odyssey, czyli możliwość własnoręcznego rysowania map lokacji i podziemi.

3DS

Persona 5
Persona 5

RPG 4 kwietnia 2017

Kolejna odsłona popularnego cyklu jRPG, stanowiącego spin-off marki Shin Megami Tensei. Za produkcję Persona 5 odpowiada studio Atlus oraz sprawdzony zespół deweloperski, mający na koncie Personę 3 oraz Personę 4. Akcja gry rozgrywa się w całości we współczesnym Tokio. Wcielamy się w nastoletniego protagonistę niesprawiedliwie skazanego za pobicie i napaść. W ramach kary musi on spędzić rok w nieznanym sobie mieście pod opieką kuratora. Na miejscu bohater poznaje przyjaciół, zmagających się z podobnymi co on problemami. Wraz z nimi odkrywa, że potrafi przenosić się do tajemniczych i surrealistycznych wymiarów, rodzących się z niezdrowych ludzkich pragnień i ambicji. Pod względem mechaniki gra rozwija pomysły z poprzednich gier spod szyldu Persona. Rozgrywka łączy cechy klasycznego jRPG z turowym systemem walki z symulatorem szkolnego życia. Gracze na co dzień prowadzą życie przeciętnego ucznia, unikając kłopotów, dbając o dobre oceny na egzaminach, zarabiając na kieszonkowe oraz spotykając się ze znajomymi. Wieczorami eksplorują natomiast inne wymiary i walczą ze znajdującymi się w nich zagrożeniami, korzystając z pomocy person, potężnych awatarów odzwierciedlających różne aspekty osobowości ich użytkowników. Oprawa graficzna gry stworzona została na nowym, autorskim silniku i odznacza się pełnym detali otoczeniem, a także unikalnym i wyjątkowo stylowym interfejsem.

PS4PS3

Persona Q: Shadow of the Labyrinth
Persona Q: Shadow of the Labyrinth

RPG 5 czerwca 2014

Pierwsza odsłona popularnego cyklu jRPG Shin Megami Tensei: Persona adresowana na przenośną konsolę Nintendo 3DS. Gracze mają okazję poznać kolejne przygody bohaterów gier Persona 3 i Persona 4, tym razem zaprezentowane w formie klasycznego dungeon-crawlera. Za deweloping tytułu odpowiada wewnętrzne studio firmy Atlus – Persona Team.

3DS

Persona 4 Golden
Persona 4 Golden

RPG 2 października 2012

Odświeżona i rozszerzona wersja jRPG-a, który ukazał się na PlayStation 2. W Persona 4 Golden gracz uczęszcza na zajęcia, buduje relacje z kolegami ze szkoły i walczy z przeciwnikami w alternatywnej rzeczywistości.

PCXSXPS4XONESwitchPSV

Shin Megami Tensei: Persona 2: Eternal Punishment
Shin Megami Tensei: Persona 2: Eternal Punishment

RPG 17 maja 2012

Shin Megami Tensei: Persona 2: Eternal Punishment to przygotowany z myślą o użytkownikach konsoli PlayStation Portable port gry z gatunku jRPG. Tytuł ukazał się pierwotnie w 2000 roku na Playstation. Kierując poczynaniami dzielnej dziennikarki, gracze starają się rozwikłać tajemnicę serii morderstw.

PSP

Shin Megami Tensei: Persona 2: Innocent Sin
Shin Megami Tensei: Persona 2: Innocent Sin

RPG 14 kwietnia 2011

Shin Megami Tensei: Persona 2: Innocent Sin to przygotowany z myślą o użytkownikach konsoli PlayStation Portable port gry z gatunku jRPG. Pierwotnie tytuł ukazał się w 1999 roku na Playstation. Kierując poczynaniami licealisty z Sumaru City gracze muszą powstrzymać potężnego demona, sprowadzonego do świata ludzi.

PSP

Shin Megami Tensei: Persona
Shin Megami Tensei: Persona

RPG 29 kwietnia 2009

Shin Megami Tensei: Persona to port pierwszej części popularnej serii japońskich gier cRPG, którą pierwotnie wydano w 1996 roku. Tytuł należy do gatunku tzw. dungeon crawlerów, co częściowo odróżnia go od pozostałych części cyklu.

PSP

Persona 4
Persona 4

RPG 10 lipca 2008

Shin Megami Tensei: Persona 4 to kolejna część japońskiego cyklu gier z rodzaju cRPG, tworzona i wydawana przez firmę Atlus. Rozgrywka, która jest dłuższa, bardziej skomplikowana i intrygująca niż poprzednie odsłony serii, rzuca nas w wiejskie krajobrazy Japonii.

PS2

Persona 3 Portable
Persona 3 Portable

RPG 14 sierpnia 2007

Trzecia odsłona popularnej serii gier jRPG, pierwotnie wydana poza Japonią pod tytułem Shin Megami Tensei: Persona 3. Jej protagonistą jest nastoletni uczeń, który wraz ze szkolnymi kolegami oraz koleżankami walczy z zagrażającymi ludzkości monstrami znanymi jako Cienie.

PCXSXPS4XONESwitchPS2PSP