Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSP
Okładka Shin Megami Tensei: Persona (PSP)

Shin Megami Tensei: Persona PSP

Shin Megami Tensei: Persona to port pierwszej części popularnej serii japońskich gier cRPG, którą pierwotnie wydano w 1996 roku. Tytuł należy do gatunku tzw. dungeon crawlerów, co częściowo odróżnia go od pozostałych części cyklu.

RPG | FPP | fantasy | turowe | dungeon-crawler | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

PlayStation Portable
Okładka Shin Megami Tensei: Persona (PSP)

producent: Atlus

wydawca: Atlus

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PSP:

29kwietnia2009

Shin Megami Tensei: Persona to wzbogacona i poprawiona wersja pierwszej części popularnej japońskiej serii gier RPG, którą pierwotnie wydano w 1996 roku na konsolę PlayStaion, jako Revelations: Persona. Gry spod szyldu Persona, mające oddaną grupę fanów na całym świcie, są pobocznymi tytułami cyklu Shin Megami Tensei, którego korzenie sięgają 1987 roku. Zarówno produkcją i konwersją Persony na PSP zajęło się studio Atlus. Shin Megami Tensei: Persona ukazała się już raz na zachodzie w 1997 roku, ale w ocenzurowanej i zmodyfikowanej wersji, która dodatkowo ucierpiała z powodu złego i niedokładnego tłumaczenia na język angielski. Jednak w opisywanej nowej odsłonie gry, wszystkie błędy lokalizacyjne zostały naprawione, a modyfikacje dotyczące wyglądu postaci i scenariusza usunięte.

Historia przedstawiona w grze rozpoczyna się w momencie gdy główny bohater, wraz z przyjaciółmi będącymi tak jak on uczniami liceum St. Hermelin, postanawia wypróbować dziwną dziecięca zabawę-rytułał zatytułowaną Persona. W jej trakcie wszyscy tracą przytomność i przenoszą się do nieznanego miejsca, na pograniczu snu i jawy, gdzie spotykają tajemniczego człowieka przedstawiającego się jako Philemon. Obdarza on ich umiejętnością przywoływania person, potężnych duchów opiekuńczych, personifikacji charakteru i osobowości danego człowieka. Wraz z rozwojem fabuły, gracze będą musieli stawić czoła korporacji SEBEC, która stworzyła urządzenie umożliwiające podróże między wymiarami. Lecz na skutek jego awarii całe miasto w którym żyją zostaje odcięte od świata zewnętrznego i opanowane przez demony.

W odróżnieniu od następnych odsłon serii, gra jest tradycyjnym dungeon crawlerem, w którym eksplorujemy przypominające labirynty lokacje i walczymy z napotkanymi w nich demonami. "Podziemia" obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, a nasze ruchy są ograniczone do wyznaczonych przez twórców ścieżek. W pozostałych miejscach, które odwiedzimy, gdzie będziemy mogli porozmazywać z npc czy zrobić zakupy, akcja przedstawiona została w rzucie izometrycznym.

Walka odbywa się w trybie turowym, a jej przebieg przedstawiony jest z widoku izometrycznego. Spotkania z przeciwnikami są losowe, w dodatku są one miejscami nużące i wymagają nie lada cierpliwości z powodu wysokiej częstotliwości ich występowania. Gra może więc oprowadzić do białej gorączki mniej odpornych graczy, którzy nie przepadają za tzw. „grindowaniem”. W naszej drużynie znaleźć może się maksymalnie 5 z 9 dostępnych postaci. Każda z nich dysponuje zarówno tradycyjnymi atakami (broń palna, biała, pięści itd.) jak i mocami, których użycie warunkowane jest przyzwaniu jednej z trzech person przypisanych do danego bohatera. Ważne jest to, że nie musimy koniecznie walczyć z demonami. Wykorzystując odpowiednie umiejętności bohaterowie mogą także z nimi negocjować. Próbując je zastraszyć, obsypując komplementami lub odpowiadając na ich podchwytliwe pytania, zyskujemy przychylność, która owocuje przedmiotami i specjalnymi kartami używanymi do tworzenia nowych person.

W wersji na PSP, producent wprowadził do tytułu szereg poprawek, które mają ułatwić współczesnym graczom kontakt z tytułem. Poprawiono między innymi interfejs, tak by przypominał swoim układem i funkcjonalnością, ten znany z trzeciej i czwartej części serii. Poza tym, dodano nieobecne w oryginale przerywniki filmowe i intro, a także zremasterowano ścieżkę dźwiękową. Jeżeli chodzi o oprawę graficzną, nie wprowadzono żadnych większych zmian poza dopasowaniem rozdzielczości do panoramicznego ekranu PSP.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 26 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Shin Megami Tensei: Persona

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która zachęca do uprawiania hazardu lub go uczy.

Czarny Wilk Ekspert 14 marca 2017

Archaiczny, ale wciąż bardzo grywalny japoński eRPeG. Porządna fabuła, świetny system walki, bardzo dużo zawartości. Eksploracja mogłaby być wprawdzie lepsza, ale nie jest to wada dyskwalifikująca grę.

8.0