Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Shenmue - seria gier

Shenmue III
Shenmue III

Akcji 19 listopada 2019

Kontynuacja serii japońskich RPG-ów akcji zapoczątkowanych w 1999 roku na konsoli Dreamcast. Za stworzenie Shenmue III odpowiedzialny jest ojciec serii, Yu Suzuki, który współpracował nad nią ze studiem Neilo. Ponieważ trójka ukazała się kilkanaście lat po premierze poprzedniej części, trafiła ona na komputery PC i konsolę PlayStation 4. Mimo patronatu firmy Sony, projekt został zrealizowany dzięki funduszom fanów zgromadzonym w serwisie Kickstarter. Shenmue III podejmuje przerwany wątek Ryo Hazukiego, młodego adepta sztuk walki, poszukującego zabójców ojca. Wraz ze swą nową towarzyszką, dziewczyną o imieniu Shenhua, Ryo coraz bardziej zagłębia się w tajemnicę luster. Trzecia odsłona cyklu oferuje otwarty świat gęsto wypełniony interesującą zawartością oraz nową mechanikę walki, która czyni ją jeszcze bardziej widowiskową. Shenmue III oferuje też lepsze AI wrogów, bardziej zaawansowaną fizykę i rozbudowane relacje między bohaterami. Oprawa wizualna gry powstała w oparciu o technologię Unreal Engine 4.

PCPS4

Shenmue I & II
Shenmue I & II

Akcji 21 sierpnia 2018

Shenmue I & II to składanka zawierająca gry Shenmue z 1999 roku i Shenmue II z 2001 roku. Obie produkcje doczekały się pewnych niewielkich zmian, jak możliwości przełączania się pomiędzy nowoczesnym a klasycznym sterowaniem oraz obsługi wysokich rozdzielczości.

PCPS4XONE

Shenmue II
Shenmue II

RPG 28 października 2002

Bezpośrednia kontynuacja pierwszej odsłony przygód Ryo Hazukiego – adepta sztuk walki, który przybywa do Hong Kongu celem odnalezienia zabójców swojego ojca. Produkcja, której opracowanie wzięło na swoje barki wewnętrzne studio firmy SEGA, pozwala graczom zwiedzić kilka dużych dzielnic Perły Orientu, na czele ze sławnym portem Aberdeen, dzielnicą Wanchai i ponurymi zaułkami Kowloon. W Shenmue II akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby – w trakcie zabawy eksplorujemy pełne detali lokacje, prowadzimy rozmowy z postaciami niezależnymi i wykonujemy zlecane przez nie zadania oraz walczymy z przeciwnikami przy użyciu rozmaitych kombinacji ciosów. W toku przygody bohater musi zarobić na swoje utrzymanie i nocleg, pracując na przykład w miejscowych dokach. Ponadto podział na dzień i noc sprawił, że niektóre sytuacje przytrafiają mu się o ściśle określonej porze. Dopełnieniem tego wszystkiego jest przyjemna dla oka oprawa graficzna, utrzymana w stylu charakterystycznym dla pierwszej części serii.

XBOX

Shenmue Online
Shenmue Online

RPG prace wstrzymane

Shenmue Online to nieukończony projekt gry przygodowej w konwencji MMO, nad którą pracował zespół deweloperski firmy Sega pod kierownictwem Yu Suzukiego. Osią fabuły planowano uczynić wydarzenia przedstawione w Shenmue II, a gracze mieli zostać członkami trzech konkurencyjnych klanów, rywalizujących o wpływy na obszarze południowo-wschodniej Azji.

PC