Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 października 2018, 20:00

autor: Serek

Shenmue miało doczekać się widowiskowego remastera

Jak się okazało, SEGA miała w planach inną wersję remastera Shenmue niż ta, która zadebiutowała w sierpniu. Projekt miał zostać praktycznie stworzony od nowa, w oparciu o lepsze tekstury i usprawniony rendering. Niestety, został on anulowany. Pozostały po nim tylko nieliczne materiały, do których dotarł serwis Eurogamer.

Fani oryginału nie obraziliby się za remake z prawdziwego zdarzenia. - Shenmue miało doczekać się widowiskowego remastera - wiadomość - 2018-10-16
Fani oryginału nie obraziliby się za remake z prawdziwego zdarzenia.

Chociaż niedawno, bo w sierpniu tego roku, dostaliśmy odświeżone wersje Shenmue I oraz Shenmue II, to okazało się, że nie były to jedyne prace nad remasterem. Na kanale DigitalFoundry w serwisie YouTube udostępniono dzisiaj film pokazujący niedoszły projekt remake’u Shenmue I. Z materiału wynika, że SEGA planowała wypuścić na rynek inną wersję produkcji. Tym razem potraktowaną face liftingiem z prawdziwego zdarzenia. Niestety, najprawdopodobniej z powodów finansowych projekt nie ujrzy światła dziennego, bowiem SEGA zdecydowała się anulować prace nad nim.

Zapis wideo zawiera również wzmiankę o Shenmue II, z czego można wywnioskować, że remake miał dotyczyć obu części (tak jak miało to miejsce w przypadku wydanej w sierpniu reedycji). Niedoszłą odświeżoną wersję od tej wypuszczonej niedawno różni przede wszystkim poziom grafiki. Twórcy pracowali nad pełnym odrestaurowaniem produkcji, wliczając w to poprawione tekstury w wyższej rozdzielczości, lepsze renderowanie czy przygotowanie większości elementów otoczenia od podstaw. Mimo zdecydowanie lepiej wyglądającej wersji z powyższego filmu, SEGA zdecydowała się na tańszą opcję, jaką były jedynie drobne usprawnienia, zamiast stworzyć remake praktycznie od podstaw. Poniżej kilka obrazków porównujących obie wersje gry (najpierw niedoszła).

Shenmue miało doczekać się widowiskowego remastera - ilustracja #2
Shenmue miało doczekać się widowiskowego remastera - ilustracja #3

 

Shenmue miało doczekać się widowiskowego remastera - ilustracja #4
Shenmue miało doczekać się widowiskowego remastera - ilustracja #5

 

Shenmue miało doczekać się widowiskowego remastera - ilustracja #6
Shenmue miało doczekać się widowiskowego remastera - ilustracja #7

 

Shenmue miało doczekać się widowiskowego remastera - ilustracja #8
Shenmue miało doczekać się widowiskowego remastera - ilustracja #9

Co ciekawe, według serwisu Eurogamer, za niedokończony remake odpowiedzialne było to samo studio, które w sierpniu dostarczyło Shenmue 1 & 2 Collection. Mowa o firmie d3t. Odświeżona wersja trafiła na PC, Xboksa One oraz PlayStation 4.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy SEGA