Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4
Okładka Shenmue I & II (PC)

Shenmue I & II

Shenmue 1 & 2 Collection

Shenmue I & II to składanka zawierająca gry Shenmue z 1999 roku i Shenmue II z 2001 roku. Obie produkcje doczekały się pewnych niewielkich zmian, jak możliwości przełączania się pomiędzy nowoczesnym a klasycznym sterowaniem oraz obsługi wysokich rozdzielczości.

Akcji | TPP | sandbox | beat 'em up | reedycje/remastery/remaki | przygodowe gry akcji | lata 80. | Xbox Game Pass

Okładka Shenmue I & II (PC)

producent: d3t

wydawca: SEGA

Strona oficjalna

data premiery gry:

21sie2018

PC PS4 XONE

Shenmue I & II to składanka dwóch pierwszych odsłon serii Shenmue, które oryginalnie ukazały się w 1999 i 2001 roku na konsoli Dreamcast. Zestaw został wydany przez firmę Sega na platformie PC, PS4 i XONE w nieco odświeżonej wersji. Obie gry doczekały się lekko poprawionej grafiki z rozdzielczością skalującą się do posiadanego ekranu. Ponadto zmieniono interfejs użytkownika, dodano możliwość przełączania się pomiędzy nowoczesnym a klasycznym sterowaniem, a także opcjonalną japońską wersję językową (gra dostępna jest po angielsku).

Fabuła

Cykl Shenmue opowiada o przygodach młodego mężczyzny Ryo Hazukiego, który wraca do dojo swojego ojca Iwao Hazukiego w 1986 roku. Niestety spotkanie rodzinne nie przebiega pomyślnie, gdyż rodzic zostaje napadnięty i zabity przez niejakiego Lana Di, który dodatkowo kradnie tajemniczy artefakt zwany Dragon Mirror. Ryo postanawia się zemścić i odzyskać własność należącą do jego ojca.

W pierwszej części udajemy się do japońskiego miasta Yokosuka, gdzie staramy się znaleźć wskazówki związane z Lanem Di. W dwójce poszukiwania mordercy zaprowadzają Ryo do Hongkongu, gdzie dalej prowadzimy poszukiwania, spotykając m.in. osoby, które rzucają nam nieco światła na naszego ojca oraz skradziony artefakt.

Mechanika

Shenmue I & II to gry z otwartymi światami, które w swoim czasie mogły się pochwalić wieloma rewolucyjnymi rozwiązaniami, podchwyconymi przez innych deweloperów. Przede wszystkim jedynka była jednym z pierwszych sandboksów z prawdziwego zdarzenia. Gracze przemierzają w niej (i w dwójce) duże, otwarte na eksplorację lokacje pełne rozmaitych aktywności. Jedną z atrakcji jest cykl dobowy i pogodowy, co wpływa np. na możliwość odwiedzania niektórych sklepów, gdyż nie wszystkie są otwarte w nocy. Podobnie jest z postaciami NPC prowadzącymi własne życie (w dzień pracują i załatwiają interesy, a w nocy odpoczywają). Wszystko to wpływa na rozgrywkę, zmuszając nas do wykonywania różnych czynności w określonych miejscach i porach doby.

Otwarty, żyjący świat nie jest jednak jedyną atrakcją serii Shenmue. Mechanika rozgrywki łączy wiele zróżnicowanych elementów. Podstawą jest oczywiście eksploracja. Podczas niej spotykamy rozmaite postacie, z którymi można chociażby porozmawiać. Oprócz tego ważnym elementem jest zręcznościowa walka. Nie brakuje również rozmaitych mini gierek, np. zabawy rzutkami. Deweloperzy pozwalają również na podjęcie pracy, pozwalającej zarobić naszemu podopiecznemu nieco grosza, a wszystko to uzupełniają sekwencje QTE, które choć obecne w starych grach, zostały spopularyzowane właśnie przez Shenmue.

Kwestie techniczne

Składanka Shenmue I & II na platformę PC, PS4 i XONE nie doczekała się gruntownie odnowionej oprawy graficznej. Została ona jedynie dostosowana do rozdzielczości występujących na obecnych monitorach i telewizorach. Pozostałe elementy, jak modele postaci czy tekstury, pozostały praktycznie niezmienione.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,4 / 10 na podstawie 369 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,8 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,99 PLN

Gry podobne do Shenmue I & II

Wymagania wiekowe Shenmue I & II

16+

Wymagania sprzętowe Shenmue I & II

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: Intel Core i3-560 3.33 GHz / AMD FX-4300 3.8 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 Ti / 4 GB Radeon HD 6990 lub lepsza, 30 GB HDD, Windows 7 64-bit
Shenmue miało doczekać się widowiskowego remastera
Shenmue miało doczekać się widowiskowego remastera

wiadomość15 października 2018

Jak się okazało, SEGA miała w planach inną wersję remastera Shenmue niż ta, która zadebiutowała w sierpniu. Projekt miał zostać praktycznie stworzony od nowa, w oparciu o lepsze tekstury i usprawniony rendering. Niestety, został on anulowany. Pozostały po nim tylko nieliczne materiały, do których dotarł serwis Eurogamer.

Shenmue I & II - składanka kultowych gier zadebiutuje w sierpniu
Shenmue I & II - składanka kultowych gier zadebiutuje w sierpniu

wiadomość3 lipca 2018

Poznaliśmy datę premiery składanki Shenmue I & II. Lekko odświeżone wersje kultowych produkcji Yu Suzukiego pojawią się na PC, PlayStation 4 oraz Xboksie One 21 sierpnia bieżącego roku.

Zapowiedziano Shenmue I & II na PS4, XOne i PC-ty
Zapowiedziano Shenmue I & II na PS4, XOne i PC-ty

wiadomość14 kwietnia 2018

Firma Sega ujawniła, że za jakiś czas doczekamy się składanki Shenmue I & II. Produkcja ukaże się na konsolach PlayStation 4 i Xbox One oraz komputerach osobistych.

Kolejne doniesienia o remasterach Shenmue
Kolejne doniesienia o remasterach Shenmue

wiadomość18 maja 2017

W sieci pojawiły się kolejne doniesienia dotyczące remasterów dwóch pierwszych odsłon serii Shenmue, nad którymi firma Sega zastanawia się od 2015 roku.

Remastery Shenmue i Shenmue II coraz bardziej prawdopodobne
Remastery Shenmue i Shenmue II coraz bardziej prawdopodobne

wiadomość7 stycznia 2017

Firma Sega zarejestrowała domeny, które potwierdzają, zdaje się, krążące od pewnego czasu plotki o powstających po cichu remasterach gier Shenmue i Shenmue II.

PC
PS4
XONE