Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 lipca 2019, 10:27

autor: Aquma

Epic Games ufunduje refundacje dla uczestników zbiórki Shenmue 3

Studio Ys Net i wydawca Deep Silver zmienili wcześniejszą decyzję. Gracze, których nie satysfakcjonuje możliwość otrzymania klucza Epic Games Store w nagrodę za pieniądze wpłacone w czasie zbiórki społecznościowej na Shenmue 3, będą mogli poprosić o refundację. Zwroty zostaną sfinansowane przez firmę Epic Games.

Zmiana decyzji w sprawie Shenmue III. - Epic Games ufunduje refundacje dla uczestników zbiórki Shenmue 3 - wiadomość - 2019-07-03
Zmiana decyzji w sprawie Shenmue III.

W SKRÓCIE:

  1. gracze pecetowi, którzy wsparli Shenmue III na Kickstarterze i wybrali wersję na Steam, będą mogli odzyskać swoje pieniądze;
  2. refundacje zostaną sfinansowane przez Epic Games;
  3. w przyszłości w podobnych sytuacjach EGS albo zadba o to, by klucze były dostępne na wybranych wcześniej platformach, albo też sfinansuje refundacje.

Ys Net – deweloper stojący za wyczekiwaną, trzecią częścią cyklu Shenmue – opublikował nowy wpis na portalu Kickstarter. Poinformowano w nim, że gracze komputerowi, którzy wsparli grę w czasie kampanii crowdfundingowej, a równocześnie nie są zadowoleni z ogłoszonej w czasie E3 2019 czasowej ekskluzywności dla Epic Games Store, będą mogli odzyskać swoje pieniądze. Twórcy przeprosili też fanów za wszelkie niedogodności i rozczarowanie będące skutkiem podjętego przez nich wyboru.

Fakt, że nie jesteśmy w stanie zaoferować kluczy Steam w ramach nagród na Kickstarterze w momencie premiery gry, jest wielkim rozczarowaniem i niedogodnością dla tych, którzy spodziewali się je otrzymać. Bardzo przepraszamy za niepokój spowodowany naszą zapowiedzią – czytamy w notce.

Pierwotnie uczestnicy zbiórki mieli możliwość wybrania wersji na Steam, jednak po podpisaniu umowy o wyłączności z koncernem Epic Games, opcja ta została wycofana (w takiej sytuacji oferowanie kluczy Steam nie jest możliwe w związku z zasadami Valve). Zamiast tego zaoferowano graczom kody EGS, co nie wszystkim przypadło do gustu. Firma odmówiła też wówczas refundacji. Osoby, które się jej domagały, otrzymywały w odpowiedzi krótki mail, który tak naprawdę niczego nie wyjaśniał.

E-mail wysyłany przez Ys Net w odpowiedzi na żądanie refundacji.
E-mail wysyłany przez Ys Net w odpowiedzi na żądanie refundacji.

Dobrze, że wcześniejsza decyzja została zmieniona. Mowa tu w końcu o najwierniejszych fanach marki, którzy byli gotowi wydać pieniądze na nową grę, nie wiedząc o niej niemal nic. Pomiędzy obydwiema platformami dystrybucji istnieją też wyraźne różnice w funkcjonalności – w praktyce ekskluzywność skutkuje więc dla graczy nieco gorszym produktem. Warto przy tym odnotować, że w niektórych przypadkach – wówczas, gdy nagrody będące częścią zakupu obejmują stworzoną już zawartość w grze – kompletny zwrot może nie być możliwy.

Co ciekawe, pieniądze na refundacje będą pochodziły z kiesy… Epic Games. Prezes firmy, Tim Sweeney, poinformował o tym we wpisie na Twitterze, zaznaczając równocześnie, że w przyszłości, w analogicznych sytuacjach jego firma będzie postępowała tak samo, chyba że uda jej się zadbać o to, by gracze mieli dostęp do kluczy na wybranej wcześniej platformie.

Firma Epic finansuje koszty wszystkich refundacji związanych z przenosinami Shenmue III do Epic Games Store, dzięki czemu zwroty nie wpłyną na budżet deweloperski Ys Net. W przyszłości, kiedy gry będą stawały się tytułami ekskluzywnymi, po tym, jak w ramach finansowania społecznościowego zostały już zaoferowane nagrody powiązane z innymi sklepami PC, będziemy albo koordynować działania z kolegami z innych platform, aby z wyprzedzeniem zapewnić dostępność kluczy, albo gwarantować zwrot pieniędzy w momencie zapowiedzi – czytamy.

  1. Shenmue III – strona oficjalna
  2. Epic Games Store – strona oficjalna