Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Driver - seria gier

Ciesząca się uznaniem wśród graczy seria gier łączących elementy wyścigów samochodowych oraz przygodowej gry akcji. Marka wykreowana została przez studio Reflections Interactive (obecnie Ubisoft Reflections), które sprawuje nadzór nad jej rozwojem.

Cykl zadebiutował w 1999 roku grą Driver wydaną na konsolę PlayStation (później przygotowane zostały konwersje m.in. na komputery PC oraz konsolę Game Boy Color). Inspirowane kultowym filmem Bullit (1968) przygody detektywa Johna Tunnera, zachwyciły krytyków i graczy, co przełożyło się na wysokie noty w recenzjach i dobre wyniki sprzedaży. Zachęceni sukcesem twórcy przygotowali dwie nieco mniej udane kontynuacje – Driver 2 (2000) i Driv3r (2004), przenosząc serię na nowe platformy sprzętowe, w tym konsole konsole Xbox i PlayStation 2. W 2006 roku ekipa studia Reflections Interactive wraz z marką Driver stała się własnością koncernu Ubisoft. Zaowocowało to wydanymi rok później grami Driver: Parallel Lines oraz Driver 76. Nowy rozdział w historii cyklu otworzyła premiera gry Driver: San Francisco w 2011 roku, która zdaniem wielu fanów przywróciła serii jej dawny blask.

W większości gier z cyklu Driver głównym bohaterem jest John Tanner, policyjny detektyw, który rozpracowuje struktury mafii. Próbuje on przeniknąć do przestępczego półświatka podejmując się roli kierowcy. Zadaniem gracza jest zdobyć zaufanie gangsterów, co wymaga udziału w różnego rodzaju akcjach wymagających użycia samochodów bądź motocykli.

Podstawowym atutem serii Driver jest nieszablonowa rozgrywka, stanowiąca miks elementów zręcznościowych wyścigów, przygodówki, gry akcji, a nawet strzelaniny. Zabawa toczy się na ogół w otwartym świecie, co pozwala na dużą swobodę w wykonywaniu misji i eksplorowaniu rozległych lokacji.

Według wyliczeń koncernu Ubisoft, do sierpnia 2011 roku gry z serii Driver osiągnęły sprzedaż na poziomie przekraczającym 16 milionów egzemplarzy. Popularność marki dostrzeżona została przez filmowców. Z zamiarem nakręcenia kinowej adaptacji nosi się kanadyjskie studio filmowe Cinespace.

Driver Speedboat Paradise
Driver Speedboat Paradise

Wyścigi 8 kwietnia 2015

Mobilna produkcja zręcznościowa free-to-play, stanowiąca poboczną odsłonę cyklu gier samochodowych z otwartym światem Driver. Dla odmiany, Driver Speedboat Paradise pozwala wziąć udział w wyścigach motorówek. W grze wcielamy się w młodego fanatyka wyścigów wodnych, który zgadza się pomóc głównemu bohaterowi cyklu w rozpracowaniu mafii od środka. Podczas zabawy gracz bierze udział w wielu nielegalnych zawodach, w których rywalizuje z różnej maści kryminalistami. Driver Speedboat Paradise oferuje trzydzieści tras, zlokalizowanych w rejonach m.in. Miami, Wenecji, wysp Bahama czy miasta Cancum. Trasy zapełnione zostały pojemnikami z dopalaczami oraz rampami, pozwalającymi wykonywać wysokie wyskoki. Gra oferuje dość realistyczną fizykę, symulującą zarówno zachowanie motorówek, jak i samej wody. Dodatkową atrakcją jest dynamicznie zmieniająca się pogoda, która w istotny sposób wpływa na zachowanie motorówek. Zabawę napędza dodatkowo system rozwoju, dzięki któremu wciąż ulepszamy posiadany sprzęt.

ANDiOS

Driver: San Francisco
Driver: San Francisco

Wyścigi 1 września 2011

Piąta pełnoprawna odsłona popularnej serii wyścigowych gier akcji, której początki sięgają 1999 roku. Za powstanie gry odpowiadają oryginalni twórcy cyklu z Reflections Interactive, pracujący obecnie pod skrzydłami koncernu Ubisoft. Fabuła gry nawiązuje do wydarzeń z trzeciej części gry, w której policjant John Tanner zmagał się z gangsterem o imieniu Jericho. Próbując wyrównać rachunki, nasz protoplasta rusza w pościg za przestępcą, który kończy się wypadkiem i śpiączką Tannera. Akcja toczy się w sferze marzeń sennych naszego bohatera, co pozwoliło na wprowadzenie do rozgrywki innowacyjnych rozwiązań, wpływających na dynamikę zabawy. Mowa tu o systemie Shift, pozwalającym w niemal dowolny sposób przełączać się pomiędzy wszystkimi dostępnymi w polu widzenia samochodami. Twórcy odwzorowali ponad setkę licencjonowanych samochodów, zaś akcję gry osadzili w ogromnym wirtualnym mieście San Francisco, liczącym aż 209 mil kw. Realizmu dodaje zaś dopracowany model jazdy oraz system zniszczeń.

PCX360PS3

Driver: Renegade
Driver: Renegade

Akcji 30 sierpnia 2011

Samochodowa gra akcji w pełni wykorzystująca technologię 3D. Jako John Tanner stawiamy czoła groźnym przestępcom z Nowego Jorku. Wraz z rozwojem fabuły, osadzonej między pierwszą, a drugą częścią serii Driver, zaopatrzamy się w nowe samochody i usprawniamy posiadane. Gra posiada olbrzymi, otwarty świat.

3DS

Driver 76
Driver 76

Przygodowe 8 maja 2007

Driver 76 jest pozycją z popularnej serii gier akcji pt. Driver. Fani szybkiej jazdy i gangsterskich klimatów mogą zasmakować dynamicznych samochodowych i motocyklowych pościgów, eksplorowania wirtualnego miasta na piechotę, strzelania z rozmaitej broni oraz wielu innych elementów, charakterystycznych dla wspomnianego cyklu.

PSP

Driver: Parallel Lines
Driver: Parallel Lines

Akcji 14 marca 2006

Czwarta odsłona zapoczątkowanej w 1999 roku popularnej serii samochodówek, pozwalającej graczom wcielić się w tytułowego kierowcę na usługach mafii. Po krytycznym przyjęciu trzeciej części cyklu, twórcy ze studia Reflections Interactive zdecydowali się na modyfikację mechaniki oraz urozmaicenie fabuły. Akcja toczy się w dwóch horyzontach czasowych: współcześnie oraz w latach 70-tych. Głównego bohatera poznajemy jako aroganckiego 18-latka o ponadprzeciętnych umiejętnościach prowadzenia samochodów. Wykonując szereg misji na zlecenie lokalnych bossów, trafia on w końcu do więzienia na 28 lat. Po wyjściu na wolność, postanawia odzyskać dawne umiejętności i zemścić się na swych dawnych mocodawcach. Dzięki dwuczęściowej fabule, w grze odwzorowano zarówno współczesne, jak i historyczne scenerie Nowego Jorku, wraz z typowymi dla obu epok markami wozów oraz muzyką. Zabawę urozmaica zaś możliwość tuningowania samochodów i brania udziału w specjalnych wyścigach oraz misjach pobocznych.

PCPS2WiiXBOX

Driver 3
Driver 3

Akcji 20 czerwca 2004

Kolejna odsłona popularnej serii trójwymiarowych gier akcji, zapoczątkowanej w 1999 roku na konsoli Sony PlayStation. Ponownie kierujemy poczynaniami bezkompromisowego policjanta nazwiskiem Tanner, który przenika do struktur przestępczych celem zniszczenia ich od środka.

PCPS2XBOXGBA

Driver 2 Advance
Driver 2 Advance

Wyścigi 4 października 2002

Kieszonkowa edycja jednej z najbardziej cenionych ścigałek z konsoli PlayStation. Wcielamy się w postać Tannera i przystępujemy do szeregu misji, wykorzystując przy tym wiele różnych pojazdów.

GBA

Driver 2: Back on the Streets
Driver 2: Back on the Streets

Akcji 13 listopada 2000

Kontynuacja hitu z 1999 roku. Jest to osadzona w otwartym świecie samochodowa gra akcji, w której gracz wciela się w działającego pod przykrywką policjanta. Misje skupiają się głównie na efektownych pościgach bądź jak najkrótszym pokonywaniu drogi z punktu A do punktu B. Nowością w stosunku do pierwszej części cyklu jest umożliwienie głównemu bohaterowi opuszczenia sterowanego przez niego pojazdu.

PS1

Driver (1999)
Driver (1999)

Wyścigi 2 lipca 1999

Inspirowana klasycznymi filmami z lat 60. i 70. ubiegłego wieku gra wyścigowa z elementami fabularnymi. Gracze wcielają się w tajnego funkcjonariusza policji, który rozpracowuje mafijne struktury wykonując zadania zlecane przez gangsterów.

PCPS3PS1PSPPSV