Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCWiiPS2XBOX
Okładka Driver: Parallel Lines (PC)

Driver: Parallel Lines

Czwarta odsłona zapoczątkowanej w 1999 roku popularnej serii samochodówek, pozwalającej graczom wcielić się w tytułowego kierowcę na usługach mafii.

Akcji | samochodowe

Okładka Driver: Parallel Lines (PC)

data premiery gry:

14mar2006

PS2 XBOX

26cze2007

Wii PC

Driver: Parallel Lines to kolejna, czwarta już część popularnej serii przygodowych gier akcji, w których wyścigi samochodowe odgrywają niebagatelną rolę. Kontynuacja cyklu wymagała od Atari sporej dozy odwagi oraz wiary w jej dobre przyjęcie przez graczy, gdyż jak dobrze pamiętamy, trzecia część, Driv3r, została dosłownie „zmiażdżona” zarówno przez krytykę jak i docelowych odbiorców.

Akcja Driver: Parallel Lines przenosi nas do Nowego Jorku, w lata 70-te zeszłego stulecia. Ponownie położono nacisk na korzystanie z różnej maści samochodów. W porównaniu z poprzednią częścią, ograniczeniu uległy strefy, w których poruszamy się na własnych nogach, zagęszczono ruch uliczny, a także ulepszono algorytmy sztucznej inteligencji.

Historia opowiedziana w Driver: Parallel Line została podzielona na dwa ściśle powiązane ze sobą epizody. Akcja pierwszego z nich rozgrywa się w latach siedemdziesiątych, kiedy to osiemnastoletni nowojorczyk o pseudonimie TK (skrót od The Kid - pol. Dzieciak) pragnie zdobyć pieniądze i sławę. Uzdolniony, popularny i arogancki jak diabli młodzieniec, słynie w najbliższej okolicy z ponadprzeciętnych umiejętności w prowadzeniu samochodem. Jego wyczyny szybko przyciągają uwagę otoczenia, począwszy od nastolatków lubiących ścigać się po ulicach przedmieścia, na gangsterach kończąc. Ci ostatni należycie doceniają talent chłopca, płacąc mu za wykonywane zlecenia.

TK ma jednak wyraźnego pecha. Podczas jednego z doskonale zaplanowanych zadań dla miejscowego króla przestępczości, coś idzie nie tak. Bliżej niezidentyfikowany kapuś wystawia naszego bohatera, co owocuje policyjną obławą. Zamiast za kierownicę, TK trafia za kratki. Na długo, bo 28 lat.

Drugi epizod rozpoczyna się w 2006 roku, kiedy główny bohater w końcu opuszcza więzienie. TK pragnie zemsty. Aby jednak tego dokonać, musi wpierw powrócić do dawnej wprawy w kierowaniu samochodami. Nie jest to takie proste, wszak nie siedział on za kółkiem od ponad dwudziestu lat.

Zapewne po sugestiach ze strony graczy, twórcy czwartego Drivera zdecydowali się na nieznaczne uproszczenie rozgrywki oraz większą swobodę w świecie gry, co zapewnia jej nieliniowość. Przykładowo, jeśli jakaś misja jest w danym momencie zbyt trudna do wykonania, T.K. może podjąć się innych wyzwań, a do wspomnianej misji powrócić po pewnym czasie. Taką odskocznią mogą być wyścigi samochodowe na specjnym torze, dostępne w każdym momencie rozgrywki. Za pieniądze pochodzące z wygranej T.K. może zabrać swój pojazd do garażu i tam odpowiednio go podrasować lub upiększyć wizualnie. Oprócz nadmienionych wyścigów, twórcy przygotowali swego rodzaju mini gry w postaci misji pobocznych, które de facto sprowadzają się także do ulicznej rywalizacji. Możemy na przykład zatrzymać się w Central Parku i wziąć udział w wyścigach na czas, bądź też zmierzyć się z mieszkańcami Bronxu w „Destruction derby”.

Podczas rozgrywki towarzyszą nam klimatyczne utwory muzyczne rodem z epoki podkreślając atmosferę tamtego okresu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 3256 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,6 / 10 na podstawie 66 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Gry podobne do Driver: Parallel Lines

Klasyfikacja PEGI Driver: Parallel Lines

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Driver: Parallel Lines

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3.4 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 5200 lub lepsza)
  • 4.8 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
Driver: Parallel Lines - recenzja gry
Driver: Parallel Lines - recenzja gry

Recenzja 10 lipca 2007, 10:07

Kwintesencją każdej samochodówki są pojazdy dostępne w grze. Liczy się nie tylko ich różnorodność, ale także liczba i jakość wykonania. Zacznijmy od tego, że pojazdów jest około 80, mniej więcej po 40 na każdy epizod gry. Mimo że w porównaniu z GTA liczba ta wygląda blado, to muszę przyznać, że samochody zostały bardzo dobrze przygotowane. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to... nazwy! Nareszcie autorzy gry postanowili nazwać pojazdy. Nieważne już, że są one zmyślone, ale przynajmniej postęp jako taki dał się zauważyć. Co więcej, samo przemieszczanie się dostępnymi środkami lokomocji dostarcza sporo przyjemności. Każdy z samochodów zachowuje się inaczej. Inaczej wchodzi w zakręt, inaczej hamuje, ma inną odporność na zniszczenia czy inną zwrotność. Dlatego też, nie ma mowy o wyrobieniu sobie uniwersalnej metody na jeżdżenie. Naprawdę, wielki plus za to.

PC
PS2
XBOX
Wii