Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria StarCraft - seria gier

Osadzony w realiach science-fiction cykl strategii czasu rzeczywistego (RTS), zaliczany do ścisłego kanonu tego gatunku. StarCraft jest jedną z trzech, obok Diablo i World of Warcraft, wiodących marek w portfolio firmy Blizzard Entertainment.

Za twórców cyklu uznaje się Chrisa Metzena i Jamesa Phinney'a. Pierwsza gra z serii ukazała się w 1998 roku i jeszcze w tym samym roku doczekała się oficjalnego rozszerzenia – StarCraft: Brood War. Na pełnoprawną kontynuację gracze musieli jednak czekać ponad 12 lat. W lipcu 2010 roku na sklepowe półki trafiła gra StarCraft II: Wings of Liberty, pierwsza część tryptyku obejmującego również StarCraft II: Heart of the Swarm (2013) i StarCraft II: Legacy of the Void (prawdopodobnie 2015 r.).

Akcja gier z serii StarCraft osadzona została w odległej przyszłości. Wielowątkowa fabuła cyklu przedstawia zmagania pomiędzy trzema rasami: Terran, Protossów i Zergów, w których stawką jest dominacja nad kluczowym obszarem galaktyki Drogi Mlecznej znanym jako Sektor Korpulu. Każda strona konfliktu kieruje się przy tym innymi wartościami i stawia sobie inne cele.

Rozgrywka opiera się na klasycznych dla gatunku RTS zasadach. Zadaniem graczy jest zbudowanie zaplecza do pozyskiwania surowców, rozwoju technologii i rekrutowania jednostek, a następnie rozprawienie się z wrogimi oddziałami. Każda z ras dysponuje odrębnym zestawem jednostek o unikalnych właściwościach, a także specyficznych taktykach walki.

Gry z serii StarCraft wyróżniają się pieczołowicie dopracowanym balansem rozgrywki. Deweloperzy ze studia Blizzard Entertainment położyli duży nacisk, by żadna ze stron nie dysponowała znaczącą przewagą nad pozostałymi. Dzięki temu pojedynki toczone z komputerową sztuczną inteligencją lub żywymi graczami mają bardzo emocjonujący charakter. Jest to również przyczyną popularności cyklu w świecie e-sportu.

StarCraft: Remastered
StarCraft: Remastered

Strategiczne 14 sierpnia 2017

Odświeżona wersja bestsellerowej strategii czasu rzeczywistego z 1998 roku, opracowana, podobnie jak oryginał, przez studio Blizzard Entertainment. W porównaniu z pierwowzorem, tytuł (wzbogacony o dodatek zatytułowany Brood War) doczekał się przede wszystkim znacznie ulepszonej oprawy audiowizualnej. Pomimo że grafika pozostała dwuwymiarowa, wszystkie jej elementy charakteryzują się większą ilością detali. Ponadto produkcja oferuje wsparcie dla wysokich rozdzielczości (w tym 4K), a także odświeżoną warstwę dźwiękową (co tyczy się też dialogów postaci). Wprowadzone przez deweloperów zmiany nie ominęły również opcji sieciowych i społecznościowych – StarCraft: Remastered zawiera zaawansowany system matchmakingu, możliwość zapisu stanu rozgrywki w chmurze, szybką zmianę ustawień klawiatury czy wreszcie łatwy dostęp do fanowskich map i powtórek. Mechanizmy rozgrywki pozostały jednak niezmienione – nadal mamy do czynienia z RTS-em z krwi i kości, w którym do naszej dyspozycji zostają oddane trzy rasy (reprezentujące ludzkość Imperium Terran, Protossi oraz Zergowie). Rozgrywka opiera się na gromadzeniu surowców, budowie bazy, prowadzeniu badań nad nowymi technologiami, produkcji jednostek i toczeniu starć z siłami wroga, podczas których kluczem do sukcesu jest wykorzystywanie mocnych stron prowadzonych do boju oddziałów i słabości sił dowodzonych przez oponenta. Oprócz sześciu fabularnych kampanii (po dwóch dla każdej frakcji), pozycja oferuje rozbudowany wariant rozgrywki wieloosobowej, na który składają się zróżnicowane tryby gry.

PC

StarCraft II: Wings of Liberty
StarCraft II: Wings of Liberty

Strategiczne 27 lipca 2010

Kontynuacja bestsellerowej kosmicznej strategii RTS, wydanej przez firmę Blizzard w 1998 roku. Fabuła drugiej części gry podzielona została na trzy odrębne epizody. Wings of Liberty jest pierwszą odsłoną planowanej trylogii i koncentruje się na losach rasy Terran. W grze spotykamy ponownie znanego z oryginału Jima Raynora, który, uznany za rebelianta, walczy z zainteresowaną pewnym artefaktem rasą Zergów, spotykając na swej drodze także potężnych i tajemniczych Protossów. W porównaniu z pierwszą częścią gry, mechanika rozgrywki nie uległa drastycznym zmianom, zaś autorzy skupili się przede wszystkim na nowej szacie graficznej, ulepszeniu trybu wieloosobowego oraz innych niewielkich modyfikacjach. Kampania jednoosobowa oferuje sporą swobodę, pozwalając graczom wybierać kolejność scenariuszy i inwestować w wybrane technologie. Dodatkowo między misjami możemy zwiedzać otoczenie, rozmawiać z bohaterami niezależnymi i korzystać z ich usług.

PC

StarCraft
StarCraft

Strategiczne 28 marca 1998

Kultowa strategia czasu rzeczywistego legendarnego studia Blizzard Entertainment. Gra osadzona jest w klimatach science fiction i przedstawia dynamiczne starcia trzech wrogich frakcji: potomków Ziemian znanych jako Terranie, tajemniczej cywilizacji Protossów oraz rasy insektoidalnych Zergów. StarCraft oferuje 30 rozbudowanych misji rozłożonych na trzy odmienne kampanie dla jednego gracza. Każda z dostępnych ras wyróżnia się unikalnymi jednostkami, technologiami i budynkami, co przekłada się na trzy zupełnie inne style rozgrywki. Fabularne kampanie singleplayer to jednak tylko wstęp do rozbudowanych rozgrywek wieloosobowych przeznaczonych dla maksymalnie 8 graczy. To właśnie dzięki trybowi multiplayer i skupiającej się wokół niego ogromnej społeczności e-sportowej graczy z całego świata, StarCraft zdobył sobie nieśmiertelną sławę. Dodatkowo tytuł oferuje edytor map i scenariuszy pozwalający na tworzenie własnych map, jednostek i całych kampanii.

PC