Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Dead Space - seria gier

Utrzymana w klimacie survival horroru seria gier akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Marka stanowi własność koncernu Electronic Arts, a pieczę nad jej rozwojem sprawuje wewnętrzne studio – Visceral Games, znane z takich produkcji jak The Lord of the Rings: The Third Age i The God Father: The Game.

Twórcą cyklu Dead Space jest Glen A. Schofield, współzałożyciel studia Sledgehammer Games, a wcześniej dyrektor zarządzający Visceral Games. Pierwsza gra z serii ukazała się w 2008 roku w wersjach na komputery PC oraz konsole Xbox 360 i PlayStation 3. Według zapewnień deweloperów, była to „najbardziej przerażająca rzecz, na jaką w owym czasie mogli sobie pozwolić”. Adresowany do pełnoletnich odbiorców tytuł spotkał się z dobrym przyjęciem, co zachęciło koncern Electronic Arts do inwestycji w nową markę. Kontynuacja – Dead Space 2 trafiła na sklepowe półki w 2011 roku, a kolejna odsłona wydana została dwa lata później.

Akcja gier z serii Dead Space toczy się w XXVI wieku. Gracze wcielają się w rolę inżyniera Isaaca Clarke'a, który próbuje stawić czoła agresywnej rasie obcych, określanych mianem Necromorphów. Charakterystyczną cechą cyklu jest połączenie trzymającej w napięciu atmosfery survival-horrou oraz elementów strzelaniny z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP).

Cykl wyróżnia się niezwykle klimatyczną oprawą audiowizualną. Napięcie budowane jest poprzez umiejętne operowanie przytłumioną kolorystką lokacji i światłocieniami. Wrażenie niepewności i śmiertelnego zagrożenia czającego się na każdym kroku potęguje wzbudzający niepokój podkład dźwiękowy.

Według danych koncernu Electronic Arts, do końca 2012 roku, gry z serii Dead Space sprzedały się w łącznym nakładzie przekraczającym 6,7 mln egzemplarzy, co stanowi bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę wymagający gatunek oraz relatywnie ograniczony krąg potencjalnych odbiorców.

Dead Space
Dead Space

Akcji 27 stycznia 2023

Dead Space to remake survival horroru opracowanego przez zespół Visceral Games. Za odświeżenie gry, w której musimy zmierzyć się z kosmiczną grozą, odpowiada studio EA Motive.

PCPS5XSX

Dead Space 3
Dead Space 3

Akcji 5 lutego 2013

Trzecia część serii gier akcji w konwencji survival horroru w klimacie science-fiction. Podobnie jak dwie wcześniejsze odsłony cyklu, produkcja stworzona została przez studio Visceral Games (znane z takich tytułów jak James Bond 007: Everything or Nothing oraz Ojciec Chrzestny). Fabuła Dead Space 3 kontynuuje wątki z „dwójki”. Po ucieczce ze stacji orbitalnej Sprawl główny bohater, Isaac Clarke, dociera do lodowej planety Tau Volantis, gdzie z pomocą sierżanta Johna Carvera zamierza ostatecznie rozprawić się z rasą nekromorfów. Rozgrywka zaprojektowana została z myślą o zabawie solowej lub w towarzystwie innego gracza. Ten drugi wariant ułatwia system drop-in/drop-out, pozwalający w dowolnym momencie dołączyć do gry lub ją opuścić.

PCX360PS3

Dead Space 2
Dead Space 2

Akcji 25 stycznia 2011

Sequel wydanego w 2008 roku survival horroru Dead Space. Produkcją gry zajęło się studio Visceral Games (dawne EA Redwood Shores) przy wsparciu wydawniczym koncernu Electronic Arts. Fabuła Dead Space 2 kontynuuje wątek walki z pasożytniczą rasą nekromorfów. Akcja toczy się trzy lata po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej części. Isaac Clark trafia do położonego na jednym z księżyców Saturna górniczego miasta Sprawl. Bohater musi stawić czoła obcej formie życia, która zaczyna rozprzestrzeniać się w tym miejscu. W kontynuacji twórcy zdecydowali się położyć większy nacisk na dynamiczną akcję, a także poszerzyć bestiariusz przeciwników. Nowość stanowi również tryb rozgrywki wieloosobowej, pozwalający graczom wcielić się nie tylko w ludzi, ale także nekromorfy.

PCX360PS3

Dead Space (2011)
Dead Space (2011)

Akcji 25 stycznia 2011

Opracowana przez ekipę studia IronMonkey mobilna odsłona osadzonego w realiach science fiction survival horroru Dead Space z 2008 roku. Gra nie stanowi jednak zwykłej konwersji, lecz opowiada zupełnie nową historię, rozgrywającą się 3 lata po wydarzeniach z pierwowzoru, na tej samej stacji kosmicznej, na której toczy się akcja Dead Space 2. Podczas rozgrywki wcielamy się w postać pani inżynier o ksywce Vandal, działającej pod wpływem niebezpiecznej sekty unitologów, wierzących, że pojawienie się nekromorfów jest częścią boskiego planu unicestwienia ludzkości. Kiedy nasza protagonistka zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, do jakiego doprowadziła, rozpoczyna się wyścig z czasem, którego stawką jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii na obszar całej bazy. Pod względem mechaniki oraz klimatu rozgrywki, mobilny Dead Space nie odbiega znacząco od swego pierwowzoru, a całość wprowadza jedynie niezbędne zmiany, wynikające ze specyfiki urządzeń przenośnych.

ANDiOS

Dead Space Ignition
Dead Space Ignition

Logiczne 13 października 2010

Przygotowana z myślą o graczach konsolowych poboczna odsłona cyklu survival horrorów Dead Space, łącząca elementy gry logicznej oraz interaktywnego komiksu. Przy jej stworzeniu pracował Anthony Johnson – autor komiksów towarzyszących premierze pierwszej części serii. Gra stanowi prequel do wydarzeń ukazanych w Dead Space 2, a jej akcja osadzona jest na terenie kolonii Sprawl, na kilka godzin przed przybyciem Isaaca Clarke’a. Z kart komiksu poznajemy szczegóły dotyczące epidemii, która zamieniła mieszkańców kompleksu górniczego w krwiożercze nekromorfy, co pozwala nam poszerzyć wiedzę o uniwersum Dead Space i nadaje fabule serii głębszy sens. Sama rozgrywka w Dead Space Ignition stanowi zaś ciąg sekwencji hakowania, ukazanych w formie trzech rodzajów minigierek: Hardware Crack, Trace Route oraz System Override. Dodatkowo co pewien czas stawiani jesteśmy przed koniecznością wyboru jednej z dróg postępowania, a decyzje te kształtują dalsze losy naszego bohatera.

X360PS3

Dead Space Extraction
Dead Space Extraction

Akcji 25 września 2009

Zrealizowana w formie zręcznościowej tzw. strzelaniny na szynach pierwszoosobowa gra akcji, będąca produkcją poboczną w stosunku do bestsellerowego survival horroru Dead Space studia Visceral Games. Fabuła gry stanowi swoisty prequel do wydarzeń ukazanych w grze macierzystej i wyjaśnia przyczyny, dla których jej bohater, Isaac Clarke, udał się na statek USG Ishimura, zainfekowany przez tajemniczą rasę nekromorfów. Dead Space: Extraction koncentruje się na losach kolonistów ze znajdującej się w odległym zakątku kosmosu kolonii górniczej Aegis VII oraz walce z zagrażającą im śmiertelną infekcją. W odróżnieniu od poprzedniczki, akcję obserwujemy tu z perspektywy pierwszej osoby, a sama rozgrywka jest znacznie bardziej dynamiczna i sprowadza się do przemierzania kolejnych lokacji oraz sprawnego eliminowania stających na naszej drodze mutantów. Całość zaprojektowana została z myślą o wykorzystaniu możliwości takich kontrolerów jak WiiRemote czy PlayStation Move.

PS3Wii

Dead Space (2008)
Dead Space (2008)

Akcji 14 października 2008

Utrzymana w konwencji survival horroru gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), wyprodukowana przez studio EA Redwood Shores. Fabuła Dead Space osadzona została w odległej przyszłości. Główny bohater – Isaac Clark otrzymuje zadanie zbadania sytuacji na statku górniczym, z którego wysłano sygnał ratunkowy. Na miejscu okazuje się, że cała załoga nie żyje, a kontrolę nad ciałami zabitych górników przejęła pasożytnicza rasa nekromorfów. W przeciwieństwie do typowych TPS-ów, rozgrywka w Dead Space nastawiona jest w pierwszej kolejności na budowanie napięcia i atmosfery zagrożenia, a dopiero na drugim planie pojawiają się sekwencje strzeleckie toczone w warunkach zerowej grawitacji. Przerażający klimat gry potęguje mroczna oprawa audiowizualna.

PCX360PS3