Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Donkey Kong Country - seria gier

Seria gier zręcznościowych z gorylem w roli tytułowej. Cykl wykreowany został przez koncern Nintendo i zalicza się do najważniejszych marek w portfolio wydawniczym japońskiego potentata branży.

Geneza serii Donkey Kong sięga roku 1981 i wydanej w wersji na automaty gry autorstwa Shigeru Miyamoto (był to debiut zarówno Donkey Konga jak i Mario). Następne lata przyniosły dwie nowe odsłony marki: Donkey Kong Junior (1982) oraz Donkey Kong 3 (1983). Przez kolejną dekadę deweloperzy z Nintendo pod wodzą Shigheru Miyamoto skoncentrowani byli jednak na rozwoju cyklu Mario Bros., a Donkey Kong trafił na bocznicę. Sytuację zmieniło dopiero ukazanie się gry Donkey Kong Country w 1993 roku, która okazała się jednym z największych przebojów konsoli Super Nintendo Entertainment System.

W ciągu następnych 20 lat marka rozwijana była w kilku sub-cyklach, m.in. Donkey Kong Country, Donkey Kong Land, Donkey Kong Racing oraz Mario vs. Donkey Kong. Wydawca zadbał także o szereg spin-offów w tym chociażby Donkey Kong Jungle Fever czy rytmiczną serię Donkey Konga. Ogółem na przestrzeni nieco ponad 30 lat ukazało się 28 gier zaliczanych do cyklu Donkey Kong, w większości wydawanych wyłącznie w wersjach na konsole produkowane przez Nintendo.

Głównym bohaterem gier z serii Donkey Kong jest goryl, który choć w pierwszych odsłonach cyklu pełnił rolę głównego przeciwnika, to z czasem zyskał status protagonisty. Często towarzyszą mu także inne postaci jak Donkey Kong Jr., Cranky Kong, Diddy Kong, Dixie Kong czy King K. Rool.

Mechanika rozgrywki w poszczególnych grach z cyklu bywa różna. Najczęściej są to platformówki 2 lub 3D. Zdarzają się jednak także zręcznościowe wyścigi lub bijatyki. Na ogół gry oferują możliwość zabawy jednoosobowej oraz w towarzystwie innych graczy.

Oprawa audiowizualna serii Donkey Kong ewoluowała wraz z jej rozwojem. Początkowo gry z Donkey Kongiem oferowały jedynie prostą, dwuwymiarową grafikę i podkład muzyczny w formacie midi. Współczesne produkcje odznaczają się zazwyczaj atrakcyjną, trójwymiarową grafiką w kreskówkowym stylu.

Donkey Kong Country: Tropical Freeze
Donkey Kong Country: Tropical Freeze

Zręcznościowe 13 lutego 2014

Donkey Kong Country: Tropical Freeze to kolejna odsłona popularnej serii platformówek z gorylem w roli głównej. Tym razem nasz bohater musi poradzić sobie z inwazją na jego rodzimą wyspę stylizowanych na wikingów zwierząt.

SwitchWiiU

Donkey Kong Country Returns
Donkey Kong Country Returns

Zręcznościowe 21 listopada 2010

Zręcznościowa platformówka opowiadająca historię małpki Donkey Kong. Tym razem zły Tikis zawarł przymierze z dzikimi zwierzątkami z dżungli, a na domiar złego ukradł zapasy bananów. Gra wprowadza tryb kooperacji, a całość prezentuje się bardzo okazale za sprawą ciekawych plansz, dopracowanych efektów audiowizualnych i łamigłówek.

Wii3DS

Donkey Kong Country 3
Donkey Kong Country 3

Zręcznościowe 4 listopada 2005

Donkey Kong Country 3 to platformówka, wykonana przez ekipę Nintendo. Gra stanowi remake produkcji, stworzonej niegdyś na konsolę SNES i traktującej o przygodach goryla – maskotki azjatyckiego koncernu.

GBA

Donkey Kong Country 2: Diddy Kong's Quest
Donkey Kong Country 2: Diddy Kong's Quest

Zręcznościowe 25 czerwca 2004

Zręcznościowa gra platformowa opowiadająca historię małpek Diddy i Dixie Kongów, którzy wyruszają na pomoc tytułowemu Donkey Kongowi. Druga odsłona znanej serii z konsoli SNES ma poprawioną nie tylko grafikę, ale również muzykę, strukturę poziomów i łamigłówki, które napotkamy po drodze. Dostępny jest również tryb dla czterech graczy oparty na minigierkach.

GBA