Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

KING Art Games

Firma producent wydawca

Niemieckie studio deweloperskie z siedzibą w Bremen. Firma tworzy nie tylko gry przeznaczone na pecety, konsole i urządzenia mobilne, lecz także pozycje przeglądarkowe. Światową sławę osiągnęła za sprawą ciepło przyjętej serii The Book of Unwritten Tales.

Historia

Gry przeglądarkowe…

Studio KING Art Games rozpoczęło działalność w 2000 roku – firma, której siedziba mieści się w Bremen, została założona przez Marka Königa i Jana Theysena. Przez pierwsze lata studio koncentrowało się na tworzeniu gier przeglądarkowych oraz produkcji przeznaczonych na urządzenia mobilne. W 2009 roku zadebiutowało pierwsze dzieło tej ekipy, które trafiło do sprzedaży w pudełku.

...ale nie tylko

Mowa o The Book of Unwritten Tales, czyli humorystycznej przygodówce, w której zadaniem graczy było pokrzyżowanie planów złowrogiej Armii Cieni. Produkcja nie odbiegała zbytnio od gatunkowego schematu, toteż w trakcie rozgrywki zajmowaliśmy się głównie rozwiązywaniem zagadek i prowadzeniem rozmów z napotkanymi postaciami. Grę doprawiono jednak szczyptą humoru, co w połączeniu z przyjemną dla oka grafiką utrzymaną w kreskówkowej stylistyce budowało pozytywny obraz całości. The Book of Unwritten Tales doczekało się ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów (mowa o jednej z najwyżej ocenianych gier rodem z Niemiec w historii), jednak autorzy nie spieszyli się zbytnio ze stworzeniem ewentualnej kontynuacji. Po trzech latach od premiery podstawowej wersji gry do sprzedaży trafił samodzielny dodatek zwany The Critter Chronicles, którego akcję osadzono przed wydarzeniami przedstawionymi w pierwowzorze.

W oczekiwaniu na The Book of Unwritten Tales 2

Zamiast wyczekiwanego The Book of Unwritten Tales 2, rok 2013 przyniósł premierę dwóch innych produkcji autorstwa KING Art Games. Pierwszą z nich była jeszcze jedna przygodówka point-and-click, czyli The Raven: Dziedzictwo mistrza złodziei, w której gracze przejmowali kontrolę nad Krukiem (tajemniczym włamywaczem) i detektywem podążającym jego tropem. Druga to Battle Worlds: Kronos, czyli strategia turowa wzorowana na tuzach gatunku z lat dziewięćdziesiątych XX wieku, której powstanie było możliwe dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter. Pomimo że obie produkcje zadebiutowały na komputerach osobistych, z czasem trafiły również na konsole stacjonarneThe Raven: Legacy of a Master Thief pojawiło się na PlayStation 3 i Xboksie 360 w 2014 roku, z kolei Battle Worlds: Kronos trafiło na PlayStation 4 i Xboksa One dwa lata później.

Nim zadebiutowała ostatnia z wyżej wymienionych pozycji, w 2015 roku fani The Book of Unwritten Tales doczekali się premiery pełnoprawnej drugiej odsłony cyklu. Autorzy skoncentrowali się przede wszystkim na poprawie oprawy graficznej, z zachowaniem unikalnej stylistyki pierwowzoru. W przeciwieństwie do oryginału tytuł zadebiutował na kilku platformach – oprócz pecetów pojawił się również na PlayStation i Xboksie One; z czasem trafił także na Nintendo Wii U oraz na smartfony i tablety z systemami iOS i Android.

Krasnoludy i ambitne plany na przyszłość

Grudzień 2016 roku przyniósł premierę The Dwarves, czyli kolejnego dzieła KING Art Games, którego powstanie było możliwe dzięki kickstarterowej kampanii. Tym razem autorzy przenosili gracza do fantastycznej krainy Girdlegard, wykreowanej na potrzeby powieści o tym samym tytule, a filarem schematu rozgrywki były starcia z przeciwnikami kładące nacisk na dobór odpowiedniej taktyki.

Przez kolejny rok autorzy poświęcili się pracy nad rebootem serii Black Mirror, który zadebiutował w listopadzie 2017 roku. Deweloperzy pracowali jednocześnie nad jeszcze jednym projektem, czyli Iron Harvest osadzonym w uniwersum 1920+, którego autorem był polski artysta koncepcyjny Jakub Różalski. W związku z powyższym oraz z uwagi na fakt, że inspirację dla twórców stanowiły między innymi gry Company of Heroes oraz Men of War, tytuł zmierzający na pecety i konsole wydawał się jednym z najambitniejszych przedsięwzięć w historii KING Art Games.


Wydane gry