Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Fatshark

Firma producent wydawca

Studio deweloperskie z siedzibą w Sztokholmie. Zespół tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste i konsole, a także jest wydawcą niektórych swoich dzieł. Największym sukcesem tej ekipy jest popularna seria Warhammer: Vermintide. Od stycznia 2021 roku większościowy pakiet udziałów w Fatshark należy do chińskiej firmy Tencent.

Historia

Od zleceń…

Studio Fatshark oficjalnie powstało w 2008 roku; ekipa działała jednak znacznie wcześniej, bo w latach 2003-2008, pod nazwą Northplay. Podobnie jak pod poprzednim szyldem, w pierwszych latach działalności zespół trudnił się pracą na zlecenie dla zewnętrznych firm. W 2009 roku powołano do życia Bitsquid, czyli oddzielną komórkę, której celem było stworzenie autorskiego silnika graficznego.

…przez solidne pozycje…

Przełom w działalności studia nadszedł w 2010 roku, kiedy to ekipa stworzyła swoje debiutanckie dzieło. Mowa o multiplayerowej strzelance osadzonej na Dzikim Zachodzie, zatytułowanej Lead and Gold: Gangs of the Wild West. Rok później do sprzedaży trafiło opracowane przez ten zespół Bionic Commando Rearmed 2, na potrzeby którego firma zatrudniła kilku czołowych pracowników studia GRIN, czyli autorów gry Bionic Commando. W tym samym roku do sprzedaży trafiło Hamilton’s Great Adventure, czyli humorystyczna gra logiczna, opracowana przede wszystkim z myślą o trybie kooperacji. Produkcja doczekała się ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów, co przełożyło się na satysfakcjonujące wyniki sprzedaży; autorzy mogli więc zająć się bardziej rozbudowanymi grami.

Pierwszą z nich był wydany w 2012 roku Krater, czyli postapokaliptyczne RPG, którego akcja toczyła się w szwedzkim mieście ulokowanym na dnie krateru. Drugi to wydany w tym samym roku War of the Roses, czyli drużynowa gra akcji, nastawiona na multiplayerową rozgrywkę, która przenosiła graczy na angielskie pola bitew z epoki słynnej Wojny Dwóch Róż. Pomysł na tyle przypadł do gustu odbiorcom, że dwa lata później tytuł doczekał się duchowego następcy w postaci War of the Vikings; tym razem gracze mogli opowiedzieć się po stronie wikingów lub Sasów. Spadek formy studio Fatshark zaliczyło jednak jeszcze w tym samym roku, gdyż opracowane przez niego Escape Dead Island nie przypadło do gustu ani krytykom, ani graczom. Deweloperzy musieli więc dołożyć starań, by odzyskać ich zaufanie.

…do autorskich hitów

By zapewnić kolejnemu projektowi należyty budżet, podjęto decyzję o sprzedaży oddziału Bitsquid firmie Autodesk. Zastrzyk gotówki studio Fatshark otrzymało również po premierze gry Bloodsports.TV, którą opracowało wraz z ekipą Toadman Interactive. Tak przygotowani deweloperzy mogli w końcu zakończyć pracę nad Warhammer: The End Times - Vermintide, czyli kooperacyjną grą akcji osadzoną w uniwersum Warhammer Fantasy, która trafiła na komputery osobiste w 2015 roku. Pomimo trapiących ją problemów, pozycja odniosła sukces, przez co rok później doczekała się premiery na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One. W międzyczasie twórcy opracowali również konsolowe wersje Cobalt, czyli pełnej humoru, dwuwymiarowej platformówki.

Kolejny przełom w historii studia Fatshark przyniósł rok 2018, gdyż wydana w marcu 2018 roku gra Warhammer: Vermintide 2 odniosła spektakularny sukces; w ciągu dwóch tygodni od premiery tytuł wygenerował większy przychód niż część pierwsza, z kolei w ciągu miesiąca znalazł ponad milion nabywców.

Przez kolejne lata studio rozwijało swoje dzieło, regularnie wypuszczając mniejsze i większe dodatki. Po cichu twórcy pracowali również nad następnym projektem, którym w lipcu 2020 roku okazał się Warhammer 40,000: Darktide. Autorzy po raz kolejny zamierzali oddać nam do dyspozycji kooperacyjną grę akcji, jednak tym razem postanowili przenieść nas do uniwersum Warhammera 40,000. W październiku 2022 roku rozpoczęły się beta-testy tej produkcji. Deweloperom udało się wpasować w gusta odbiorców, o czym świadczyło ponad 20 tysięcy „w większości pozytywnych” recenzji gry na platformie Steam. Pełna wersja Warhammer 40,000: Darktide trafiła na komputery osobiste 30 listopada; w późniejszym okresie pozycja miała pojawić się również na Xboksach Series X/S.

W międzyczasie, bo w styczniu 2019 roku, firma Tencent nabyła 36% udziałów w studiu Fatshark, co kosztowało ją 56 milionów dolarów. Dwa lata później chiński gigant wykupił natomiast większościowy pakiet udziałów, za co zapłacił około 260 milionów dolarów.


Współpracujący z Fatshark producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Fatshark


Blackfox Studios