Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCXONEX360
Okładka Cobalt (PC)
OkładkaCobalt (PC)

Cobalt

Nasycona akcją i humorem dwuwymiarowa platformówka science fiction, stworzona przez niezależne szwedzkie studio Oxeye Games we współpracy z twórcami Minecrafta, firmą Mojang AB.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Cobalt Premiera

2lut2016

PC X360 XONE

Gry podobne do Cobalt

Trine 2

The Lost Vikings

Never Alone

Cobalt to nasycona akcją i humorem platformówka, z klasyczną dla tego gatunku grafiką 2D. Niewielki zespół deweloperski niezależnego, szwedzkiego studia Oxeye Games postawił przed sobą zadanie stworzenia zręcznościowej gry akcji, która równie ciekawie prezentowałaby się w trybie single player, jak i w kooperacji oraz rywalizacji wieloosobowej. Rolę wydawcy wzięła na siebie firma Mojang AB - twórcy niezwykle popularnego Minecrafta, zaś portem na konsole Microsoftu zajęli się ich rodacy z Fatshark.

Głównym bohaterem Cobalt jest robot ekspedycyjny Metalface MK1, któremu na odległej planecie Tunkopia udało się odnaleźć statek kolonizacyjny The Seed, który w tajemniczych okolicznościach zniknął 30 minut po skoku w podprzestrzeń. Mały droid o nieproporcjonalnie wielkiej głowie, ujmującej osobowości, niezłomnym morale i niezwykłym spojrzeniu musi przedzierać się przez pełne niebezpieczeństw poziomy by odkryć prawdę o tym, co zaszło na pokładzie zaginionej jednostki. Zadanie tylko z pozoru wydaje się łatwe, bo na drodze sympatycznego blaszaka stają setki groźnych przeciwników, w tym mordercze chomiki, ptaki, latające roboty i pancerni predatorzy.

Na szczęście robot doskonale radzi sobie z każdym odnajdywanym orężem – od karabinów plazmowych i granatów począwszy, a na paralizatorach skończywszy. Metalface potrafi także biegać, skakać, toczyć się, ślizgać, pływać, strzelać a nawet tańczyć. Jednym z jego największych atutów jest jednak zdolność spowalniania czasu, dzięki której potrafi wyjść cało z każdej opresji, unikając albo odbijając strzały przeciwników.

Rozgrywka w Cobalt nastawiona jest na dynamiczną akcję i zarazem prostotę sterowania. Twórcy zadbali o to, by gracze mieli pełne ręce roboty w trakcie potyczek z przeciwnikami, pokonywania rozmaitych przeszkód oraz destrukcji otoczenia. Gra oferuje kilka wariantów zabawy. Poza standardową kampanią solową dostępne są również tryby survival (w tym także w lokalnej kooperacji) oraz wieloosobowe: death match, loot match, race match i „capture the plug”. Liczba graczy ograniczona jest jedynie ilością podłączonych do konsoli kontrolerów.

Gra odznacza się estetyczną oprawą wizualną, utrzymaną w stylu klasycznych platformówek 2D. Za przyjemną dla ucha warstwę dźwiękową odpowiada Mattias Häggström Gerdt, znany pod pseudonimem artystycznym Anosou. Dzięki załączonemu do gry edytorowi, gracze mogą projektować własne poziomy i dzielić się nimi w sieci.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: wspólny ekran   Liczba graczy: 1-6  

Oczekiwania czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 25 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Cobalt

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Cobalt Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 1.5 GHz
  • 2 GB RAM
  • 1 GB GeForce GTX 560/Radeon HD 7850 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7/8/10
Microsoft Xbox 360

Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Microsoft XBOX ONE

Xbox One

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC
X360
XONE