Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

RedLynx Ltd

Firma producent

Fińskie studio deweloperskie z siedzibą w Helsinkach, które od 2011 roku pozostaje własnością firmy Ubisoft. Zespół składający się z ponad stu czterdziestu osób tworzy gry przeznaczone na rozmaite platformy (od komputerów osobistych, przez konsole, skończywszy na urządzeniach mobilnych), a światową sławę przyniosła mu seria Trials.

Historia

Przeglądarkowe i „komórkowe” początki

Dzieje studia sięgają roku 2000, kiedy to bracia Atte oraz Antti Ilvessuo założyli firmę Punainen Ilves Laboratoriot Oy. W tym samym roku zespół dostarczył swoje debiutanckie dzieło, czyli przeglądarkową zręcznościówkę zatytułowaną Trials. Tytuł cieszył się na tyle dużym zainteresowaniem ze strony graczy, że trzy lata później doczekał się następców w postaci przeglądarkowego Trials Bike Basic oraz wydanego na komórki Trials Bike Pro.

W 2004 roku studio zmieniło nazwę na RedLynx, a także udostępniło dwa kolejne dzieła, czyli komórkowe Trials Construction Yard i udostępnione użytkownikom platformy N-Gage Pathway to Glory. Deweloperom z RedLynx na tyle przypadła do gustu owa hybryda konsoli i telefonu, że rok później opracowali z myślą o niej jeszcze dwie produkcje – High Seize oraz Pathway to Glory: Ikusa Islands. Twórcy nie zapomnieli jednak o swoich korzeniach, gdyż jeszcze w tym samym roku zadebiutowała gra Trials Mountain Heights, opracowana z myślą o „standardowych” komórkach.

Pierwszy przełom

Rok 2007 przyniósł pierwszy przełom w działalności studia, gdyż wówczas na konsolach Nintendo DS i PlayStation Portable pojawiła się opracowana przez nie gra Warhammer 40,000: Squad Command. Ponadto Trials doczekało się kontynuacji, wydanej jako pełnoprawna, pecetowa produkcja, która w 2008 roku otrzymała poprawioną wersję zatytułowaną Trials 2: Second Edition.

Lata 2008-2010 upłynęły pod znakiem premier szeregu innych gier ekipy RedLynx. Mowa o Reset Generation (wydanym na komputery osobiste i N-Gage'a), Monster Trucks Nitro (które trafiło zarówno na komputery osobiste, jak i na urządzenia mobilne) i Monster Trucks Nitro II, a także DrawRace. Poza tym fani serii Trials otrzymali przeglądarkowe Trials Dynamite Tumble oraz wydane na Xboksa 360 Trials HD.

Przejście pod skrzydła Ubisoftu

W 2011 roku RedLynx dostarczyło trzy gry, czyli 1000 Heroz i DrawRace 2, opracowane wyłącznie z myślą o urządzeniach mobilnych, a także MotoHeroz, które pojawiło się również na konsoli Nintendo Wii.

W listopadzie studio stało się własnością firmy Ubisoft. Od tej pory, już jako Ubisoft RedLynx, ekipa miała skoncentrować się przede wszystkim na tworzeniu gier konsolowych i komputerowych, wśród których prym wiedzie seria Trials. Poza tym zespół miał pomagać studiom deweloperskim, znajdującym się pod skrzydłami francuskiego giganta. Niemniej, w jego portfolio od czasu do czasu pojawiały się również tytuły mobilne.

W 2012 roku ekipa opracowała Trials Evolution na Xboksa 360 (rok później owa produkcja trafiła również na pecety, w wersji Gold Edition) oraz Nutty Fluffies na urządzenia z systemem iOS. W 2014 roku użytkownikom urządzeń mobilnych udostępniono Trials Frontier, z kolei graczom konsolowym i pecetowym – Trials Fusion. Ci ostatni dwa lata później otrzymali również Trials of the Blood Dragon, którego tematyka nawiązywała do innej gry z katalogu wydawniczego Ubisoftu, czyli Far Cry 3: Blood Dragon.

W 2017 roku portfolio studia rozszerzyło się o dwie gry mobilne, czy South Park: Phone Destroyer oraz DrawRace 3: World Championship. Na rok 2019 zaplanowano natomiast premierę kolejnej odsłony cyklu Trials, pod tytułem Trials Rising.