Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

RedLynx Ltd

Firma producent

Fińskie studio deweloperskie z siedzibą w Helsinkach, które od 2011 roku pozostaje własnością firmy Ubisoft. Zespół składający się z ponad stu czterdziestu osób tworzy gry przeznaczone na rozmaite platformy (od komputerów osobistych, przez konsole, skończywszy na urządzeniach mobilnych), a światową sławę przyniosła mu seria Trials.

Historia

Przeglądarkowe i „komórkowe” początki

Dzieje studia sięgają roku 2000, kiedy to bracia Atte oraz Antti Ilvessuo założyli firmę Punainen Ilves Laboratoriot Oy. W tym samym roku zespół dostarczył swoje debiutanckie dzieło, czyli przeglądarkową zręcznościówkę zatytułowaną Trials. Tytuł cieszył się na tyle dużym zainteresowaniem ze strony graczy, że trzy lata później doczekał się następców w postaci przeglądarkowego Trials Bike Basic oraz wydanego na komórki Trials Bike Pro.

W 2004 roku studio zmieniło nazwę na RedLynx, a także udostępniło dwa kolejne dzieła, czyli komórkowe Trials Construction Yard i udostępnione użytkownikom platformy N-Gage Pathway to Glory. Deweloperom z RedLynx na tyle przypadła do gustu owa hybryda konsoli i telefonu, że rok później opracowali z myślą o niej jeszcze dwie produkcje – High Seize oraz Pathway to Glory: Ikusa Islands. Twórcy nie zapomnieli jednak o swoich korzeniach, gdyż jeszcze w tym samym roku zadebiutowała gra Trials Mountain Heights, opracowana z myślą o „standardowych” komórkach.

Pierwszy przełom

Rok 2007 przyniósł pierwszy przełom w działalności studia, gdyż wówczas na konsolach Nintendo DS i PlayStation Portable pojawiła się opracowana przez nie gra Warhammer 40,000: Squad Command. Ponadto Trials doczekało się kontynuacji, wydanej jako pełnoprawna, pecetowa produkcja, która w 2008 roku otrzymała poprawioną wersję zatytułowaną Trials 2: Second Edition.

Lata 2008-2010 upłynęły pod znakiem premier szeregu innych gier ekipy RedLynx. Mowa o Reset Generation (wydanym na komputery osobiste i N-Gage'a), Monster Trucks Nitro (które trafiło zarówno na komputery osobiste, jak i na urządzenia mobilne) i Monster Trucks Nitro II, a także DrawRace. Poza tym fani serii Trials otrzymali przeglądarkowe Trials Dynamite Tumble oraz wydane na Xboksa 360 Trials HD.

Przejście pod skrzydła Ubisoftu

W 2011 roku RedLynx dostarczyło trzy gry, czyli 1000 Heroz i DrawRace 2, opracowane wyłącznie z myślą o urządzeniach mobilnych, a także MotoHeroz, które pojawiło się również na konsoli Nintendo Wii.

W listopadzie studio stało się własnością firmy Ubisoft. Od tej pory, już jako Ubisoft RedLynx, ekipa miała skoncentrować się przede wszystkim na tworzeniu gier konsolowych i komputerowych, wśród których prym wiedzie seria Trials. Poza tym zespół miał pomagać studiom deweloperskim, znajdującym się pod skrzydłami francuskiego giganta. Niemniej, w jego portfolio od czasu do czasu pojawiały się również tytuły mobilne.

W 2012 roku ekipa opracowała Trials Evolution na Xboksa 360 (rok później owa produkcja trafiła również na pecety, w wersji Gold Edition) oraz Nutty Fluffies na urządzenia z systemem iOS. W 2014 roku użytkownikom urządzeń mobilnych udostępniono Trials Frontier, z kolei graczom konsolowym i pecetowym – Trials Fusion. Ci ostatni dwa lata później otrzymali również Trials of the Blood Dragon, którego tematyka nawiązywała do innej gry z katalogu wydawniczego Ubisoftu, czyli Far Cry 3: Blood Dragon.

W 2017 roku portfolio studia rozszerzyło się o dwie gry mobilne, czy South Park: Phone Destroyer oraz DrawRace 3: World Championship. Na rok 2019 zaplanowano natomiast premierę kolejnej odsłony cyklu Trials, pod tytułem Trials Rising.