Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Tarsier Studios

Firma producent wydawca

WWW: http://www.tarsier.se/

Facebook: https://www.facebook.com/TarsierStudios/

Adres: Roskildevägen 1B, 211 47 Malmö

[email protected]

Szwedzkie studio deweloperskie z siedzibą w Malmo. Zespół istnieje od 2004 roku, a od grudnia 2019 roku należy do Embracer Group. Tarsier Studios ma w swoim portfolio między innymi dodatki do gier z serii LittleBigPlanet, jednak światową sławę przyniosła mu mroczna platformówka pod tytułem Little Nightmares.

Historia

Tarsier Studios zostało założone w 2004 roku. Początkowo zespół działał pod nazwą Team Tarsier, jednak po pięciu latach zmienił nazwę na tą, pod którą znamy go dzisiaj.

Ekipa z Malmo rozpoczęła swoją działalność od pracy nad ambitnym projektem The City of Metronome, zapowiedzianym na targach E3 2005. Twórcom nie udało się jednak znaleźć wydawcy, toteż prace zostały wstrzymane. Niedługo później zespół nawiązał współpracę z firmą Sony Computer Entertainment (obecnie – Sony Interactive Entertainment). Jej owocami były dodatki do gier LittleBigPlanet oraz LittleBigPlanet 2. Poza tym Tarsier Studios współtworzyło projekt LittleBigPlanet PS Vita, a także pracowało przy LittleBigPlanet 3. W kooperacji z Media Molecule ekipa stworzyła również grę Tearaway Unfolded na PlayStation 4.

Co zaś tyczy się w pełni autorskich dzieł Tarsier Studios – pierwszym z nich była wydana w 2017 roku gra Little Nightmares. Produkcja, która w udany sposób połączyła mechanikę platformówki, atmosferę horroru i stylistykę przywodzącą na myśl filmy Tima Burtona, doczekała się bardzo ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów. Tarsier Studios nie chciało jednak „odcinać kuponów” od zapoczątkowanej przez nią marki, toteż na jej kontynuację gracze musieli poczekać.

W tym samym roku Tarsier Studios stworzyło grę logiczną przeznaczoną na gogle PlayStation VR, zatytułowaną Statik. W roku 2019 opracowało natomiast logiczną zręcznościówkę pod tytułem The Stretchers, która trafiła na platformę Nintendo Switch.

Little Nightmares II zostało zapowiedziane dopiero w 2019 roku. Niedługo później Tarsier Studios zostało kupione przez Embracer Group (firmę-matkę m.in. THQ Nordic) za około 9,5 miliona dolarów. Przejście pod skrzydła wydawniczego giganta nie wpłynęło jednak na współpracę studia z firmą Bandai Namco Entertainment. Twórcy w spokoju pracowali więc nad Little Nightmares II, którego premierę wyznaczono na 11 lutego 2021 roku.


Wydane gry

Statik2017