Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePS4
Okładka Statik (PS4)

Statik PS4

Opracowana przez ekipę Tarsier Studios gra logiczna wykorzystująca gogle rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. Akcja gry Statik przenosi nas do tajemniczego laboratorium, w którym prowadzone są eksperymenty mające na celu poznanie możliwości ludzkiego mózgu.

Logiczne | FPP | science fiction | elementy logiczne | PlayStation VR | rzeczywistość wirtualna | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka Statik (PS4)

producent: Tarsier Studios

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS4:

27kwietnia2017

27kwietnia2017

PSN

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Statik na PS4 jest dziełem zespołu Tarsier Studios. Deweloperzy pracowali wcześniej nad rozwojem serii LittleBigPlanet, a także współtworzyli Tearaway Unfolded. Tym razem jednak mamy do czynienia z ich samodzielną produkcją, która w twórczy sposób wykorzystuje możliwości, jakie niesie ze sobą wirtualna rzeczywistość.

Fabuła

W Statik na PS4 gracz trafia do tajemniczego laboratorium, w którym prowadzone są eksperymenty na ludziach - celem, jaki im przyświeca, jest poznanie możliwości ludzkiego mózgu, jednak motywacja naukowców jest ukryta przed graczem. Zabawa rozpoczyna się w momencie, w którym główny bohater budzi się w szpitalnym fotelu, a jego dłonie zamknięte są w niewielkim urządzeniu. Protagonista nie widzi swoich palców, a zatem nie jest w stanie powiedzieć, co znajduje się w elektronicznym pudełku. Szybko wychodzi jednak na jaw, iż stanowi to filar badań, których jest obiektem. Postaci, w jaką się wcielamy, nieustannie towarzyszy lekarz, bacznie obserwujący jej poczynania, nie szczędząc przy tym rozmaitych, niekiedy humorystycznych komentarzy. Jego tożsamość nie zostaje ujawniona, a efekt ten uzyskano poprzez nałożenie na jego twarz specjalnego filtru, cenzurującego jej wygląd.

Mechanika

Statik na PS4 w interesujący sposób nawiązuje do reguł, jakimi rządzą się gry przeznaczone na PlayStation VR. Podobnie jak główny bohater, gracz nie jest w stanie dostrzec swoich dłoni. Znajduje to odzwierciedlenie w przygotowanych na potrzeby gry zagadkach - zasady poszczególnych łamigłówek stanowią tajemnicę, toteż nigdy nie wiadomo, jakiego przycisku pada należy użyć w danym momencie. Schemat ten odzwierciedla proces uczenia się przez protagonistę rozkładu zawartości kolejnych urządzeń, wymienianych z zagadki na zagadkę. Same łamigłówki z kolei opierają się na intuicji i spostrzegawczości gracza oraz odpowiedniej manipulacji elementami otoczenia. Podczas zabawy gracz ma możliwość swobodnego rozglądania się po otoczeniu poprzez poruszanie głową, a ruchy kontrolera znajdują swe odzwierciedlenie w gestach wykonywanych przez ręce protagonisty.

Kwestie techniczne

Statik na PS4 rozgrywa się w trójwymiarowym otoczeniu. Stworzona na potrzeby gry oprawa graficzna nie odstaje od standardów, jakie obowiązywały w przypadku pierwszych gier przeznaczonych na gogle wirtualnej rzeczywistości - zarówno elementy otoczenia, jak i modele postaci, są dosyć oszczędne w detale, jednak wykonane wystarczająco schludnie, by zapewnić graczom pozytywne doznania. Ponadto, gra wymaga do działania gogli PlayStation VR.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Wymagania wiekowe Statik

odpowiednia dla każdego wieku