Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Metro Exodus - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Metro Exodus - poradnik do gry

Metro Exodus - poradnik do gry

Radioaktywna podróż. Poradnik do Metro Exodus to pełna solucja zawierająca wszystkie zadania główne i poboczne. Nasze porady pomogą Ci przeżyć każdą porę roku, poznać wszystkie frakcje, bronie i modyfikacje. Znajdziesz tu również lokalizację wszystkich znajdziek i sekretów.

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia 2022

Poradnik do gry Metro Exodus odkryje przed Wami wszystkie sekrety produkcji studia 4A Games. W naszym poradniku znajdziecie praktyczne porady, informacje i podpowiedzi, które ułatwią Wam poznanie mechanik rozgrywki oraz ukończenie gry w 100 procentach. W poradniku zawarliśmy przede wszystkim bardzo szczegółowy opis przejścia gry, który dokładnie wyjaśnia jak zaliczać kolejne cele misji, jak poprawnie skradać się i jak skutecznie rozprawiać z potworami. W solucji uwzględniliśmy ważne wybory, które mogą mieć wpływ na przebieg rozgrywki oraz na finał przygody w Martwym Mieście. Dowiecie się jak odblokować wszystkie zakończenia oraz jak sprawić, by wszyscy członkowie załogi dotrwali do końca przygody.

W poradniku do gry Metro Exodus dużo uwagi poświęciliśmy sekretom i znajdźkom. Na kolejnych stronach rozdziału o znajdźkach są przede wszystkim wysokiej jakości mapy lokacji wraz z informacjami na temat lokalizacji wszystkich sekretów, do których zaliczają się kryjówki, warsztaty, dzienniki, pocztówki, ulepszenia i interesujące miejsca.

Innym istotnym rozdziałem poradnika jest FAQ, w którym znajdziecie odpowiedzi na często zadawane pytania. Dowiecie się m.in. jak działa system moralności w grze, czy główny bohater może zginąć w finale gry, jak uratować wszystkich towarzyszy, jak zdobywać filtry do maski, jak czyścić broń, jak otwierać zamknięte drzwi, czy jak zmienić porę dnia. Dopełnieniem tego rozdziału jest przewodnik po grze, w którym oprócz rozbudowanych porad na start znajdziecie także osobne strony na temat staczania walk i dostępnego w grze uzbrojenia.

Poradnik uzupełniają mniejsze strony i rozdziały, wśród których znajdziecie m.in. poradnik trofeowy, stronę o wymaganiach sprzętowych gry czy stronę z informacjami ile czasu zajmuje przejście Metro Exodus.

Oprócz stron dotyczących głównej kampanii gry Metro Exodus w niniejszym poradniku znajdziecie też osobne rozdziały na temat dwóch dodatków fabularnych - The Two Colonels oraz Sam's Story. Do każdego z tych rozszerzeń fabularnych przygotowaliśmy opis przejścia, informacje o nowych sekretach i znajdźkach, oraz wskazówki jak zdobyć nowe trofea DLC.

Metro Exodus: Szybkie porady na start

 1. Nie przystępujcie za wszelką cenę do wszystkich walk. Pominięcie niektórych z nich może Wam pozwolić nie tylko ujść z życiem, ale również zaoszczędzić bardzo ograniczone zapasy. Eliminacją wrogów najlepiej zajmować się głównie w tych lokacjach, które nadają się do późniejszego przeszukania.
 2. Niektórzy towarzysze mogą zginąć. Proponujemy dokładnie zapoznawać się z informacjami z naszego opisu przejścia oraz skradać się w tych lokacjach, w których jest to dozwolone. Zwiększy to szanse, że dany sojusznik nie zginie i dotrwa do finału przygody.
 3. W Exodus powrócił znany z poprzednich części system "niewidzialnej" karmy. W skrócie jego działanie polega na przyznawaniu dodatnich lub ujemnych punktów za specyficzne czynności. Przykładowo jeśli nie chcecie otrzymywać złej karmy unikajcie dobijania przeciwników, którzy dobrowolnie się poddali.
 4. Posiadane bronie musicie regularnie czyścić. Ma to na celu uniknięcie sytuacji wyraźnego obniżania się ich sprawności w wyniku postępującego zabrudzania się. Do czyszczenia broni możecie przystępować w warsztatach odnajdywanych w świecie gry.
 5. Niektóre zadania łatwiej zalicza się o określonej porze dnia. Gra pozwala zmienić aktualną godzinę i przykładowo dzięki zakradnięciu się do danej lokacji po zmroku łatwiej może Wam przychodzić unikanie wykrycia przez okolicznych przeciwników.
 6. Eksploracja mapy może prowadzić do wielu cennych odkryć. Możecie w ten sposób nie tylko odnajdywać różnorakie sekrety i znajdźki, ale również zapasy i przedmioty, które przydadzą się do ulepszania ekwipunku. Może to być szczególnie istotne na wyższych poziomach trudności, na których problem niedoboru zapasów jest poważniejszy.
 7. Broń snajperska przydaje się na otwartych mapach. Niektóre lokacje ze świata gry są dużymi otwartymi przestrzeniami i jest to przeciwieństwo ciasnych, zamkniętych lokacji z poprzednich gier. Dzięki snajperce skutecznie pozbędziecie się odległych celów.

Dokładniejsze porady i wskazówki, jak również podpowiedzi poruszające inne tematy od wymienionych powyżej, możecie znaleźć na stronie Porady na start.

Metro Exodus: Opis przejścia gry - główna kampania

Poniżej znajduje się lista wszystkich głównych i pobocznych misji wchodzących w skład podstawowej kampanii gry Metro Exodus. Nasz opis przejścia podzielony został według odwiedzanych w trakcie rozgrywki lokacji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że gra nie pozwala powracać do wcześniejszych miejscówek. Każdą odwiedzaną lokację starajcie się od razu zbadać w 100%.

Moskwa

 1. Wizyta w kanałach
 2. Podróż z Anną po mieście
 3. Wewnątrz wrogiej bazy
 4. Wrogi pociąg

Zima

 1. Aurora

Wołga

 1. Pierwsze kroki w nowej lokacji
 2. Ucieczka z cerkwi
 3. Poszukiwanie Kresta
 4. Na ratunek Annie
 5. Hangar z wielką rybą
 6. Wyprawa po wagon
 7. Kradzież łodzi w porcie
 8. Baza kultystów

Wiosna

 1. Aurora

Jamantau

 1. Wizyta w bunkrze

Morze Kaspijskie

 1. Poszukiwanie samochodu
 2. Stara latarnia morska
 3. Wyprawa po mapy satelitarne
 4. Wyprawa po wodę
 5. Strzelanina w obozie
 6. Forteca Barona

Lato

 1. Aurora

Tajga

 1. Pierwszy kontakt z tubylcami
 2. Pojmanie i wioska pionierów
 3. Obozowisko bandytów i cmentarz
 4. Kradzież łodzi i wizyta u Admirała
 5. Droga na tamę i spotkanie z Aloszą

Jesień

 1. Jesień

Martwe Miasto

 1. Droga do metro
 2. Metro i odnalezienie chłopca
 3. Kryjówka Kirilla i lekarstwo
 4. Przeprawa łódką
 5. Halucynacje i ślepe bestie

Główna kampania - Misje poboczne

 1. Wołga
 2. Morze Kaspijskie

Metro Exodus: Opis przejścia gry - dodatki fabularne

Poniższa lista stron opisu przejścia dotyczy dwóch dodatków DLC do gry Metro Exodus - The Two Colonels oraz Sam's Story. Możecie je zakupić oddzielnie lub mogą być udostępnione za darmo jeśli zakupicie Złotą Edycję lub Edycję Kompletną (dostępną m.in. na PS5 i Xbox Series X).

Rozszerzenie fabularne 1 - The Two Colonels

 1. Wędrówka w tunelach z miotaczem płomieni
 2. Celebracja nowego roku i walka z buntownikami
 3. Wędrówka po mapę i ślepe bestie

Rozszerzenie fabularne 2 - Sam's Story

 1. Prolog i spotkanie z Kapitanem
 2. Poszukiwanie Kapitana i wrogi Snajper
 3. Wizyta w apartamencie Kapitana
 4. Zdobycie skafandra
 5. Tunele i zdobycie paliwa
 6. Finałowa walka na statku
 7. Dobre zakończenie

Metro Exodus: Wszystkie sekrety i znajdźki

W grze Metro Exodus na odkrycie czeka wiele różnych odmian sekretów i znajdziek. Podzieliliśmy je w naszym poradniku tematycznie i opisaliśmy kolejnymi głównymi lokacjami. Do opisów miejsc odnajdywania mapek dołączone zostały też wysokiej jakości mapy otwartych lokacji, dzięki którym łatwiej pozyskacie 100% znajdziek.

Kryjówki i warsztaty

 1. Wołga
 2. Morze Kaspijskie
 3. Tajga

Dzienniki i pocztówki

 1. Moskwa
 2. Wołga
 3. Wiosna i Jamantau
 4. Morze Kaspijskie
 5. Lato
 6. Tajga
 7. Jesień i Martwe Miasto

Ulepszenia i interesujące miejsca

 1. Wołga
 2. Morze Kaspijskie

Sekrety i znajdźki DLC The Two Colonels

 1. Notatki

Sekrety i znajdźki DLC Sam's Story

 1. Ukryte melodie
 2. Notatki
 3. Tajne skrytki Nocnych Łowców

Metro Exodus: Zakończenia i ważne wybory

W grze Metro Exodus możecie natknąć się na ważne wybory, przy czym niektóre z nich nie są oczywiste i łatwo można je przegapić. Na kilku osobnych stronach poradnika zestawiliśmy wymagania do odblokowania dobrego i złego zakończenia, a także informacje jak uratować ważnych towarzyszy.

 1. Dobre / złe zakończenie - jak uzyskać?
 2. Artem - czy może zginąć w finale?
 3. Towarzysze - jak wszystkich uratować?
 4. Alosza - jak uratować? - z postacią tą powiązany jest ważny wybór z Tajgi i nastawienia do lokalnych grup
 5. Damir - jak uratować? - z postacią tą powiązany jest ważny wybór dotyczący niewolników z Morza Kaspijskiego
 6. Kniaź - jak uratować? - z postacią tą powiązany jest ważny wybór związany z fanatykami i kupcami w Wołdze

Metro Exodus: FAQ

W rozdziale FAQ naszego poradnika znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Są to różne tematy powiązane m.in. z ulepszaniem i dbaniem o ekwipunek, nietypowymi założeniami wybranych mechanik rozgrywki czy poprawnym badaniem świata gry.

 1. System moralności - jak działa?
 2. Prawdziwy Baron - jak znaleźć?
 3. Amunicja - jak zdobywać?
 4. Filtry do maski - jak zdobywać?
 5. Surowce - jak zdobywać?
 6. Szybka podróż - czy jest w grze?
 7. Powracanie do lokacji - możliwe?
 8. Aktualny cel misji - jak sprawdzić?
 9. Łódka - jak bronić się przed bestiami?
 10. Ulepszenia - jak zdobywać?
 11. Broń - jak czyścić?
 12. Poziomy trudności - jakie różnice?
 13. Liczba w rogu ekranu - co oznacza?
 14. Pora dnia - jak zmienić?
 15. Zamknięte drzwi - jak otwierać?
 16. Gitara - gdzie znaleźć?
 17. Miś dla dziewczynki - gdzie znaleźć?
 18. Kontroler ładowania baterii - gdzie jest?

Metro Exodus: Długość gry

Gra Metro Exodus oferuje więcej zawartości od swoich poprzedników. Powinniście liczyć się z tym, że przejście samej głównej fabuły gry zajmie Wam co najmniej 15 godzin. Czas rozgrywki może ulec znacznemu wydłużeniu jeśli zajmiecie się opcjonalną eksploracją, poszukiwaniami znajdziek, zaliczaniem pobocznych questów, zdobywaniem trofeów oraz ukończeniem dwóch dość rozbudowanych dodatków fabularnych.

Więcej informacji o łącznym czasie rozgrywki znajdziecie na osobnej stronie o tym ile czasu zajmuje przejście gry Metro Exodus.

Metro Exodus: Trofea i platyna

W grze Metro Exodus możecie odblokować od 50 do 69 trofeów w zależności od posiadania dostępu do rozszerzeń DLC, które dodają nowe osiągnięcia do tych powiązanych z główną kampanią (są one zintegerowane z Edycją Kompletną dostępną m.in. na PS5 i Xbox Series X). W naszym poradniku trofeowym szczegółowo opisaliśmy jak odblokować wszystkie trofea i achievementy. Dowiecie się z niego również jak trudne jest zdobycie platynowe trofeum w Metro Exodus.

 1. Trofea / Osiągnięcia
 2. Trofeum Wędkarz
 3. Trofea dodatku The Two Colonels
 4. Trofea dodatku Sam's Story
 5. Trofeum DLC Kinomaniak

Metro Exodus: Wymagania sprzętowe PC

 1. Procesor: Intel Core i5-4440 3.1 GHz
 2. Pamięć RAM: 8 GB
 3. Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon HD 7870
 4. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7 / Windows 10
 5. Miejsce na dysku: około 59 GB

Więcej informacji m.in. na temat wymagań do uruchomienia gry Metro Exodus w ustawieniach wysokich i ultra, a także wsparciu dla technologii ray tracing, znajdziecie na stronie Wymagania sprzętowe.

Metro Exodus: Polska wersja językowa

Metro Exodus jest oferowane w kinowej polskiej wersji językowej, tzn. spolszczone zostały jedynie napisy. Dla zapewnienia najwyższego poziomu imersji dobrym pomysłem może być granie z rosyjskim dubbingiem oraz polskimi napisami. Więcej informacji o wszystkich dostępnych wersjach językowych gry Metro Exodus znajdziecie na stronie Polska wersja językowa.

Metro Exodus: Steam

Gra Metro Exodus w wersji na PC początkowo debiutowała jako tytuł sprzedawany ekskluzywnie w sklepie Epic Games Store, ale od 15 lutego 2020 roku jest również dostępna na Steam. Gracze PC mogą dzięki temu wybrać sklep, z którego chcą zakupić kopię gry.

Metro Exodus jest również dostępne na konsolach:

 1. PS4 i Xbox One - od 15 lutego 2019 roku
 2. PS5, Xbox Series S i Xbox Series X - od 18 czerwca 2021 roku - jest to Edycja Kompletna, w skład której wchodzą dwa dodatki fabularne i która oferuje usprawnienia graficzne (m.in. obsługę ray tracing) w stosunku do wersji na konsole poprzedniej generacji

Autorzy Poradnika

Natalia "N.Tenn" Fras, Grzegorz "Alban3k" Misztal


Informacje o Metro Exodus - poradnik do gry

Poradnik zawiera : strony: 132, ilustracje: 717 , mapy i obrazki z oznaczeniami: 8.

The Two Colonels DLC

Ostatnia aktualizacja : 5 marca 2020, odwiedź The Two Colonels DLC

Sam's Story DLC

Ostatnia aktualizacja : 28 lutego 2020, odwiedź Sam's Story DLC

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 28 lutego 2020, odwiedź Poradnik do gry

Opis przejścia

Ostatnia aktualizacja : 28 lutego 2020, odwiedź Opis przejścia

Mapy, sekrety i ulepszenia

Ostatnia aktualizacja : 28 lutego 2020, odwiedź Mapy, sekrety i ulepszenia

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Metro Exodus - poradnik do gry