Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 14 czerwca 2021, 14:48

Lewandowski, co oni ci zrobili? Najbrzydsi Polacy w serii FIFA

Nie ocenia się książki po okładce. To przysłowie z pewnością można przenieść także na grunt piłki nożnej – wszakże to nie wygląd decyduje o tym, jak dany zawodnik gra. Czasem jednak nie sposób nie zwrócić uwagi na czyjąś „charakterystyczną urodę”.

Belgijski pisarz – Éric-Emmanuel Schmitt – w swojej książce Kiedy byłem dziełem sztuki napisał: „Brzydal może tylko robić postępy. Bez przerwy będzie zadziwiał. Im mniej jest uwodzicielski, tym większym uwodzicielem się okaże”. Jeśli przełożymy tę pokrętną logikę na grunt stadionowej murawy (z przymrużeniem oka), możemy oczekiwać, że mniej atrakcyjni piłkarze będą prezentować się na niej lepiej.

Jak wiadomo, znakomita większość profesjonalnych zawodników trafia do serii gier FIFA. Tam ich twarze poddawane są cyfrowej obróbce – czasem wychodzi to lepiej, a czasem gorzej. Z dzisiejszej perspektywy szczególnie starsze odsłony cyklu wykazują pod tym względem bardzo nierówny poziom.

W związku z tym (oraz zbliżającym się meczem naszej kadry na Euro 2020) postaram się Wam przybliżyć najmniej urodziwych piłkarzy reprezentacji Polski w historii serii gier FIFA. Od razu zaznaczam, że nie zawsze chodzi tu o sam realny wygląd danego zawodnika, często to produkcje EA Sports robiły z przystojniaka kawał grubo ciosanego drewna.

FIFA 98: Road to World Cup

Romana Koseckiego troszkę powyginało, ale nadal możecie rozpoznać jego bujną czuprynę. - Najbrzydsi piłkarze reprezentacji Polski w serii FIFA - dokument - 2021-06-14
Romana Koseckiego troszkę powyginało, ale nadal możecie rozpoznać jego bujną czuprynę.

FIFA 98: Road to World Cup jest dzisiaj bardzo ciepło wspominana przez większość graczy. Z czego to wynika? Po części z tęsknoty za starymi czasami (kiedyś to było...), ale trzeba pamiętać, że była to ta odsłona cyklu, która przyniosła ogromne zmiany w oprawie graficznej. Niestety, nie bardzo pomogły one Romanowi Koseckiemu i Jackowi Zielińskiemu. Nasi kadrowicze wyglądali w FIF-ie 98 dość komicznie i raczej mało zachęcająco.

Jacek Zieliński jak zwykle z podniesioną głową – szuka partnera do podania. - Najbrzydsi piłkarze reprezentacji Polski w serii FIFA - dokument - 2021-06-14
Jacek Zieliński jak zwykle z podniesioną głową – szuka partnera do podania.

FIFA World Cup 2002

Tomasza Hajto w interpretacji EA Sports z 2002 roku można się było przestraszyć. - Najbrzydsi piłkarze reprezentacji Polski w serii FIFA - dokument - 2021-06-14
Tomasza Hajto w interpretacji EA Sports z 2002 roku można się było przestraszyć.

Mundial w 2002 roku nie należał dla nas do udanych – pojechaliśmy tam z wielkimi nadziejami, które zostały brutalnie zdruzgotane już w fazie grupowej. To było traumatyczne doświadczenie dla całej generacji utalentowanych zawodników. Można powiedzieć, że z równym przerażeniem patrzyło się na niektórych polskich piłkarzy w grze FIFA World Cup 2002. Wyraźnie widać tu poprawę oprawy graficznej względem FIF-y 98, ale niektórym naszym gwiazdom nie wyszło to na dobre. Tomek Hajto zyskał iście wampirze pazury, a Paweł Kryszałowicz użył bardzo dziwnego botoksu i zdecydował się na trwałą.

Paweł Kryszałowicz wyglądał w grze młodziej niż w rzeczywistości, ale ten lifting raczej mu nie posłużył. - Najbrzydsi piłkarze reprezentacji Polski w serii FIFA - dokument - 2021-06-14
Paweł Kryszałowicz wyglądał w grze młodziej niż w rzeczywistości, ale ten lifting raczej mu nie posłużył.
Wszystkie piłkarskie cechy Emmanuela Olisadebe były na swoim miejscu, ale nasz gwiazdor nie prezentował się w FIF-ie zbyt korzystnie. - Najbrzydsi piłkarze reprezentacji Polski w serii FIFA - dokument - 2021-06-14
Wszystkie piłkarskie cechy Emmanuela Olisadebe były na swoim miejscu, ale nasz gwiazdor nie prezentował się w FIF-ie zbyt korzystnie.

Mikołaj Łaszkiewicz

Mikołaj Łaszkiewicz

Pisanie ma we krwi, zawsze lubił dłuższe formy wypowiedzi. Swoimi przemyśleniami na temat gier dzielił się na różnych grupach tematycznych i zarywał noce dyskutując z kuzynem o nowościach w każdej kolejnej FIF-ie. Z wykształcenia prawnik, ale miłość do sprzętu komputerowego i gier zaciągnęła go do GOL-a, gdzie pracuje od maja 2020 roku. Najpierw był newsmanem w dziale technologii, z czasem zaczął udzielać się w grach i publicystyce. Obecnie redaguje i nadzoruje działanie newsroomu technologicznego. Gra na wszystkim i we wszystko, co widać czasem w recenzjach. Jego ulubioną konsolą jest Nintendo 3DS, co roku gra w nową FIF-ę i stara się poszerzać gamingowe horyzonty. Uwielbia szeroko pojęty sprzęt komputerowy i rozkręca wszystko, co wpadnie mu w ręce.

więcej

TWOIM ZDANIEM

W gry z serii FIFA i PES gram...

...w singla
67,5%
...w oba tryby
17,1%
...w multi
15,4%
Zobacz inne ankiety
FIFA 21: Edycja Legacy

FIFA 21: Edycja Legacy

FIFA 11

FIFA 11

FIFA 09

FIFA 09

FIFA World Cup 2002

FIFA World Cup 2002

UEFA Euro 2008

UEFA Euro 2008

FIFA 98: Road to World Cup

FIFA 98: Road to World Cup

Era Futbolu 2002

Era Futbolu 2002

UEFA Euro 2004

UEFA Euro 2004

Zanim przyszła era FUT - najlepsze odsłony serii FIFA
Zanim przyszła era FUT - najlepsze odsłony serii FIFA

Pamiętacie czasy, kiedy w FIFA nie była tylko dodatkiem do trybu FUT? Wspominamy te czasy i przypominamy najlepsze FIFY sprzed lat.

Niczym Niemcy z Brazylią, czyli jak FIFA pognębiła Pro Evolution Soccer
Niczym Niemcy z Brazylią, czyli jak FIFA pognębiła Pro Evolution Soccer

Jeśli spojrzycie wyłącznie na oceny recenzentów, może Wam się wydawać, że ta rywalizacja nadal jest wyrównana. Ale nie łudźcie się: w starciu serii FIFA i Pro Evolution Soccer wyraźnie wygrywa ta pierwsza. Czy Konami może dokonać wielkiej remontady?

Odesłane na ławkę – gry piłkarskie, które przegrały z seriami FIFA i PES
Odesłane na ławkę – gry piłkarskie, które przegrały z seriami FIFA i PES

Mieli rywalizować z seriami Pro Evolution Soccer i FIFA, skończyło się… niezbyt różowo. Przedstawiamy Wam kilka produkcji, które z różnymi efektami próbowały odnieść sukces w świecie symulacji piłki nożnej.