Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 3 września 2022, 12:05

autor: Karol Laska

Sniper: Ghost Warrior. Oto 15 najpopularniejszych polskich gier w histori

Nie od dziś wiadomo, że Polska święci niemałe sukcesy w branży gier wideo. Które rodzime produkcje zdobyły największą popularność na całym globie? Sprawdziliśmy - oto wyniki naszych dociekań.

Sniper: Ghost Warrior

Seria pełna paradoksów – niewiele pozytywnych opinii, dużo sprzedanych egzemplarzy. - 15 najpopularniejszych polskich gier w historii, które... nie są Wiedźminem! - dokument - 2022-09-03
Seria pełna paradoksów – niewiele pozytywnych opinii, dużo sprzedanych egzemplarzy.
  1. Gatunek: strzelanka
  2. Producent: CI Games / City Interactive
  3. Rok wydania: 2010
  4. Liczba sprzedanych egzemplarzy: 4,5 miliona

To już ostatni polski Sniper na liście – z jednej strony plasujący się na niej najwyżej (bo też sprzedał się najlepiej z całej serii), a z drugiej to pierwsza gra reprezentująca ową markę w historii (więc miała najwięcej czasu, by odpowiednio się sprzedać). I akurat nad nią moim zdaniem nie ma co się specjalnie pastwić, bo był to zdecydowanie powiew świeżości na polskim rynku – porządnie prezentująca się strzelanka w morzu rodzimych FPS-ów, z których co najwyżej można było się pośmiać czy nakręcić krytyczny materiał na YouTube’a. A tu obroniła się i koncepcja, i feeling strzelania, i projekty lokacji, choć jasne, daleko im wszystkim do gatunkowego ideału.

Niestety, ogół nie był równie optymistycznie nastawiony do Snipera: Ghost Warriora jak ja. Tytuł ten, podobnie jak jego następcy, nie miał zbyt wielu pozytywnych recenzji, ale to idealny przykład tego, że gra nie musi być wybitna, by dobrze się sprzedała i przyciągnęła odbiorców. Obronił się sam pomysł i na jego oryginalności oparto następne części. Niezależnie jednak od wszelkich wad tego dzieła – 4,5 miliona sprzedanych egzemplarzy to wynik naprawdę imponujący jak na polskie realia, a nawet najwyższy w historii, jeżeli chodzi o rodzime strzelanki. I trudno z tym faktem dyskutować.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej kupujesz grę, jeśli to polska gra?

Tak, lubię wspierać naszych
44,5%
Nie, to nie ma dla mnie znaczenia
55,5%
Zobacz inne ankiety
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Dying Light

Dying Light

Frostpunk

Frostpunk

Dead Island

Dead Island

Lords of the Fallen (2014)

Lords of the Fallen (2014)

This War of Mine

This War of Mine

Outriders

Outriders

Sniper: Ghost Warrior

Sniper: Ghost Warrior

Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?
Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Polskie gry, które podbiją świat w 2022 roku
Polskie gry, które podbiją świat w 2022 roku

Przed Wam zestawienie najbardziej oczekiwanych gier 2022 roku z rodzimego podwórka. Czym tym razem zaskoczą nas polscy twórcy? Okazuje się, że całkiem sporą liczbą obiecujących produkcji.

Elementy Wiedźmina 3, które nie sprawdziły się w Cyberpunku 2077
Elementy Wiedźmina 3, które nie sprawdziły się w Cyberpunku 2077

Cyberpunk 2077 i Wiedźmin 3 to na pierwszy rzut oka bardzo różne gry. Uważne oko dostrzeże w nich jednak kilka przesadnie bliźniaczych elementów – nie wszystkie z nich działają jednak dobrze w obydwu produkcjach.