Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 19 lutego 2021, 17:42

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

10 słynnych postaci z gier, które... nie wypowiedziały ani słowa

Czasem nie potrzeba słów, by zrobić piorunujące wrażenie. Choć niemy bohater w grze to ryzykowny manewr, zdarzają się zapadające w pamięć wyjątki. Oto najbardziej charyzmatyczni milczący protagoniści w grach.

Marine aka Doomguy – Doom

Doomguy zmienił się trochę na przestrzeni lat, ale wrażenie wciąż robi to samo. - Charyzmatyczne postaci w grach, które... nie wypowiedziały ani słowa - dokument - 2021-02-19
Doomguy zmienił się trochę na przestrzeni lat, ale wrażenie wciąż robi to samo.

Pogromca piekielnych demonów Doom Marine, zwany też Doomguyem i Doom Slayerem, narodził się w takich czasach, że w zasadzie nie musiał strzępić sobie języka, by zrobić wrażenie. Gracze kompletnie oszaleli wtedy na punkcie unowocześnionej technologii z Wolfensteina 3D, rozpoczynając trwającą do dziś modę na strzelanki FPP. W warstwie audio wystarczył niesamowity odgłos przeładowywania strzelby, zresztą wielu odbiorców dopiero zaopatrywało się w karty dźwiękowe do pecetów, co wymuszała nadciągająca rewolucja napędu CD-ROM.

Lata jednak mijały, wydawano kolejne gry z serii Doom, a Marine w zasadzie nigdy nie nauczył się mówić i w niczym mu to nie zaszkodziło. To o tyle ciekawe, że krótko po pierwszych odsłonach cyklu popularność zdobył gadatliwy Duke Nukem w grze o podobnej formule, a od trzeciej części Dooma znacznie rozwinięto wątek fabularny, dodając postacie niezależne zwracające się także do głównego bohatera. Ale nawet jeśli czasem wyglądało to dziwnie, jakoś chyba nie brakowało nam głosu Doomguya. Nigdy nie było czuć, że jego aktywna rola w cutscenkach wniosłaby coś lepszego do tych historii. Widać to dobrze w jednej ze scen Dooma Eternal, gdy bohater kroczy wśród przerażonych naukowców i już same jego milczące przejście robi piorunujące wrażenie. Doomguy po prostu nie musi mówić!

Ty jesteś Doom Slayerem!

Twórcy Dooma nigdy nie nadali imienia głównemu bohaterowi. Wszystkie wersje to różne interpretacje społeczności graczy. W zamyśle autorów bohaterem gry miał być gracz we własnej osobie, mierzący się z piekielnymi maszkarami. Lata później John Romero zapytany wprost na Twitterze odpisał, że imię bohatera to „Doomguy”.

  1. Więcej o grze Doom Eternal
  2. Więcej o serii Doom
TWOIM ZDANIEM

Ma dla Ciebie znaczenie, czy bohater gry mówi?

Tak, wolę jak mówi
78,2%
Nie, nie ma to dla mnie znaczenia
18,8%
Tak, wolę jak nie mówi
3%
Zobacz inne ankiety
Metro Exodus

Metro Exodus

Grand Theft Auto III

Grand Theft Auto III

Portal 2

Portal 2

Doom Eternal

Doom Eternal

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Half-Life 2

Half-Life 2

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

South Park: Kijek Prawdy

South Park: Kijek Prawdy

Niemy protagonista zepsuł mi kolejną świetną grę
Niemy protagonista zepsuł mi kolejną świetną grę

Istnieją mechaniki i środki narracyjne, których nie lubi niemal nikt, a mimo to twórcy bardzo chętnie z nich korzystają. Jednymi z nich są zabójcy dobrych fabuł, niemi protagoniści.

Najciekawsze postacie snajperów w grach wideo
Najciekawsze postacie snajperów w grach wideo

Jest coś w rzemiośle snajpera, co działa na wyobraźnię. Opanowanie, precyzja, pewna ręka - kto grał kiedyś w Battlefielda, ten wie, że nie jest to lekki kawałek chleba. Przyglądamy się tym strzelcom z gier, którzy są prawdziwym strzałem w dziesiątkę.